Ekran kartı bilgi lazım

Bu konuyu okuyanlar

AnaDooL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bakıyorumda mesela 128 bit pc-e 16 ddr2 felan özellikler vermişler bunlar nedir fazla bilgim yok bide saphire nin 512 128 bit ddr3 ekran kartı var 120 ytl saphirenin 1 gb 128bit ddr2 129 ytl sizce hangisi daha iyi birazda oyun iiçin hangisi daha iyiy gider:icon_:

dLL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anakartın DDR3 Uyumluysa Al.DRR3 Değilse Esprisi Yok Diyebilirim Sana :) 1 GB Daha Farklı Performans Verir.Ama Bit Değerleri Aynı.Değişen Bir Durum Yok.!

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
sistemin agp vaya pcie olabilir...Yeniyse büyük ihtimal agp değildir.
Ayrıca 512 veya 1gb dan ziyade ddr2 veya ddr3 olması daha önemli olmalı bildiğime göre. yani ddr3 daha iyifir diye düşünüyorum. Ama bütün bunların haricinde bir de çekirdek ve bellek hızları faktörü var ki bu en önemlisi...
etkenler çok olduğu için marka görmeden birşey söylemek zor demem o ki.. ;)

dLL
anakartın ddr3 desteklemesi ile ekran kartının ddr3 olması arasında bağlantı olduğunu ilk senden duyuyorum. bunlar farklı şeyler değil miydi.. :)

dLL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sistemin agp vaya pcie olabilir...Yeniyse büyük ihtimal agp değildir.
Ayrıca 512 veya 1gb dan ziyade ddr2 veya ddr3 olması daha önemli olmalı bildiğime göre. yani ddr3 daha iyifir diye düşünüyorum. Ama bütün bunların haricinde bir de çekirdek ve bellek hızları faktörü var ki bu en önemlisi...
etkenler çok olduğu için marka görmeden birşey söylemek zor demem o ki.. ;)

dLL
anakartın ddr3 desteklemesi ile ekran kartının ddr3 olması arasında bağlantı olduğunu ilk senden duyuyorum. bunlar farklı şeyler değil miydi.. :)

Performans Olarak Maalesef Fark Ediyor ^^
RAMDAC Denilen Olayda Baya Fark Ediyor Denedim :) MHZ'dede Azda Olsa Performansta Oynama Söz Konusu.Ona Bakarsan Yane DDR5'lerde Var :) RAMDAC'tan Söz Açılmıştan DVI'lı Ekran Kartı Olmasına Dikkat Et :)

eagle58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hafızanın pek bir önemi yok bu ekran kartları arasında.Hem GPU hem memory de gücü yetmedikten sonra isterse 10 Gb hafızası olsun önemli değil.
Siz GPU ve memory hızına bakacaksınız öncelikli olarak.Kesinlikle DDR3 daha iyidir.

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Dostum sen 512mb veya 1gb olduğuna bakma, önemli olan en az 256-bit veri yolunun olması. Daha sonra ddr3 ve gddr3-4 gibi çipsetler daha önemli.yani onun senin ramlerin ile alakası yok, onlara takılmasın kafan. Bana kalırsa bu saatten sonra 128-bit veri yolu olan ekran kartı almak ölü yatırım olur. Biraz araştır 256bit lik güzel bir ekran kartı al. Ati'nin 3850 modelleri 256-bit veri yoluna sahip ve fiyatlarıda 150ytl civarında. Çok iyi kart ama güç kaynağı olarak en az 400wattlık bir bileşen istiyor.

AnaDooL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sağolasın kardeş baba tam marka versen bide ben baksam şuna

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Anakartın DDR3 Uyumluysa Al.DRR3 Değilse Esprisi Yok Diyebilirim Sana :) 1 GB Daha Farklı Performans Verir.Ama Bit Değerleri Aynı.Değişen Bir Durum Yok.!

yorumların bana göre tamamen yanlış olmuş ekran kartında kullanılan bellek modülü ile pc de kullanılan bellek modünün bir biri ile alaksı yoktur. o zaman 4870 kullanan biri ddr5 ramlerin çıkmasını beklicek yani tuhaf bir yorum olur :D bit değeride aynı değişsin ama unutmaki ekran kartındaki performası etkiliyen en önemli bileşendir veri bant genişliği sıralamak gerekirse ekran kartı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar;

1- Veri bant genişliği (MegaWolt un dediği gibi eğer oyun amaçlı alacaksanız 64-128 bit ekran kartlarına yatırım yapmak paranızı çöpe atmaktır. o yüzden şu anda standart hale gelmiş olan 256 bit veri yolunu tercih etmeniz gerekir ki zaten fiyatlar çok çok düştü başlangıç olarak sapphire ati radeon 3850 512 MB ;)

2- GPU bilmeyenler için en basit tabiri nasıl bilgisayarınızda kullandığınız bir işlemci (CPU) varsa ekran kartınızında işlemcisi vardır. aslında 1. ve 2. madde bir biriyle bağlıdır ama günümüzde maalesef ekran kartında bakılan ilk iş ram değeri olduğu için :wassat: o yüzden 2 madde haline getirdim :)

3- RAM evet şu anda alacağınız ekran kartında ram modülleri en az DDR3 olmalıdır. RAM boyutunu ise şöyle düşünün yüksek çözünürlük= daha fazla bellek örnek vermek gerekirse aynı üretim olan olan 256 MB 3850 ile 512 mb 3850 arasındaki farkı düşük çözünürlüklerde fark etmeniz imkansız (neredeyse :sweatdrop:) fakat daha yüksek çözünürlüklerde bu bariz şekilde belli olacaktır oyunlarda kasma değil kısa süreli takılmalar meydana gelecektir. olay bu kadar basittir.

4- Soğutma sistemi - Ekran kartınız ne kadar serin çalışırsa okadar performans alırsınız overclock yapacaksanız daha fazla verim alırsınız. slient olarak geçen ekran kartların kesinlikle uzak durunuz. :icon_-1:

umarım yeni ekran kartı almak isteyen arkadaşlar için faydalı bir makale olmuştur. Eksiklerim ya da yanlışlarım oldu ise şimdiden özür dilerim. :happy:
bu arada Dll amacım seni rencide etmek değil yanlış bildiğin bir konuyu düzeltmektir kırdıysam kusura bakma :happy:

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yorumların bana göre tamamen yanlış olmuş ekran kartında kullanılan bellek modülü ile pc de kullanılan bellek modünün bir biri ile alaksı yoktur. o zaman 4870 kullanan biri ddr5 ramlerin çıkmasını beklicek yani tuhaf bir yorum olur :D bit değeride aynı değişsin ama unutmaki ekran kartındaki performası etkiliyen en önemli bileşendir veri bant genişliği sıralamak gerekirse ekran kartı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar;

1- Veri bant genişliği (MegaWolt un dediği gibi eğer oyun amaçlı alacaksanız 64-128 bit ekran kartlarına yatırım yapmak paranızı çöpe atmaktır. o yüzden şu anda standart hale gelmiş olan 256 bit veri yolunu tercih etmeniz gerekir ki zaten fiyatlar çok çok düştü başlangıç olarak sapphire ati radeon 3850 512 MB ;)

2- GPU bilmeyenler için en basit tabiri nasıl bilgisayarınızda kullandığınız bir işlemci (CPU) varsa ekran kartınızında işlemcisi vardır. aslında 1. ve 2. madde bir biriyle bağlıdır ama günümüzde maalesef ekran kartında bakılan ilk iş ram değeri olduğu için :wassat: o yüzden 2 madde haline getirdim :)

3- RAM evet şu anda alacağınız ekran kartında ram modülleri en az DDR3 olmalıdır. RAM boyutunu ise şöyle düşünün yüksek çözünürlük= daha fazla bellek örnek vermek gerekirse aynı üretim olan olan 256 MB 3850 ile 512 mb 3850 arasındaki farkı düşük çözünürlüklerde fark etmeniz imkansız (neredeyse :sweatdrop:) fakat daha yüksek çözünürlüklerde bu bariz şekilde belli olacaktır oyunlarda kasma değil kısa süreli takılmalar meydana gelecektir. olay bu kadar basittir.

4- Soğutma sistemi - Ekran kartınız ne kadar serin çalışırsa okadar performans alırsınız overclock yapacaksanız daha fazla verim alırsınız. slient olarak geçen ekran kartların kesinlikle uzak durunuz. :icon_-1:

umarım yeni ekran kartı almak isteyen arkadaşlar için faydalı bir makale olmuştur. Eksiklerim ya da yanlışlarım oldu ise şimdiden özür dilerim. :happy:
bu arada Dll amacım seni rencide etmek değil yanlış bildiğin bir konuyu düzeltmektir kırdıysam kusura bakma :happy:
Dediklerine katılıyorum iyi özetlemişsin.Bende fiyat/perfonmans bakımından sapphire ati 3850'yi tavsiye ederim.

AnaDooL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeş bayabi bişey kaptım galiba üşenmeden yazmışın emeğine sağlık ama çok yararlı şeyler yazmışın çok sağol...

AnaDooL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sapphire ATI HD 3650 512MB DDR3 (DirectX 10.1) PCI-Ex16 Ekran Kartı 11127-04-20R

Sapphire den DirectX10.1 destekli, 512MB DDR3 bellekli yeni HD3650!...

Bir ekran kartına bu kadar para vermeden evvel mutlaka DX 10.1 desteği varmı kontrol edin!!!

DirectX 10.0 destekli tüm oyunların yanı sıra yakın gelecekte çıkacak olan tüm DirectX 10.1 destekli oyunlar için şimdiden hazır olun.

1080p FULL HD görüntü desteği ; 4 lü ekran kartı kullanımına izin veren Crossfire X desteği, tümleşik HDMI ve Entegre 5.1 Dijital Ses...

55nm üretim tekniği ile üretilen dünyanın ilk kartına sahip olun! Daha az ısındığı için overclock dünyasının göz bebeği olacak…

40 Steam İşlemcisi içeren Unified Shader Motoru, 128bit haberleşme arayüzü.

Standart olarak gelen 1800Mhz GDDR3 bellek ve 800Mhz lik grafik işlemcisi ile oyunlarda akıcı performans…

Windows Vista Ultimate ile Tam Uyum

ATI Radeon™ HD 3650; Vista Service Pack 1 ile birlikte gelecek olan DirectX 10.1 standartını destekliyor.

Windows Vista Ultimate de dahil olmak üzere tüm versiyonları destekliyor.

Çift HDMI 1.2 çıkışı ve dahili 5.1 ses işlemcisi ile muhteşem DirectX 10.1 oyun deneyimi ve HD DVD keyfi için en başarılı çözüm !

Grafik Hızlandırma Teknik Özellikleri: Bellek : 512MB GDDR3
Chipset : HD RV635Pro
Çekirdek Hızı : 800MHz
Bellek Hızı : 1800MHz
Steam İşlemcisi: 40
Bellek Veriyolu : 128bit
Vga Slot : PCI Express 16X
Üretim Teknolojisi : 0.55 Mikron
Transistör Sayısı : 181 Milyon
Soğutma : Fan + Bakır Heatpipe

3D Görüntü Kalitesi : Piksel Shader Versiyonu: 4.1
Vertex Shader Versiyonu : 4,1
DirectX : DX10,1 SM4,1
OpenGL : 2.0
Bellek Optimizasyonu : Hyper Z HD
Full Screen Anti-Aliasing : Smoothvision HD + Adaptive AA
Max.Multisample AA Modu : 6x
HDR(10:10:10:2) : 16-bit integer
TruForm : Truform 2.0

Video Kalitesi : Adaptive De-Interlace : Video Shader HD, UVD
Video Hızlandırma : H.264 – HD DVD, DivX, WMV9, MPEG-2, MPEG-4, VC1

Görüntüleme Desteği : HDMI : 2 Adet / Versiyon : 1.2
TV Out Desteği : Var - 1024x768 , 1080p
Çift Monitör Desteği : Var - Hydravision 3
DVI : Var. 2 adet Dual Link DVI
HDTV Uyumlu : Evet
HDCP : Evet
Doğal Görüntü Desteği : 10-bit / 1 Milyar Renk
3D Grafik Çözünürlüğü : 2560x1600

Kutu İçeriği : Sürücü Cd’si : Var
TV-Out Kablosu : Var. S-Video ve Kompozit
HDTV Kablosu : Var. 9pin
DVI-HDMI Dönüştürücü : Yok.
DVI-VGA Dönüştürücü : Var.
Crossfire Köprüsü : Var.
(bide bu ekran kartı var sizce nasıl herekes bunu öneriyor)

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
eğer xp kullanıyorsan sana dx 10 un faydası olmayacaktır. Çok fazla sattım yüksek çözünürlükte oyun oynamıcaksan iş görür ;) zaten dx 10 oyunlarda yetersiz kalıyor :turned:

AnaDooL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xp kullanıyorumda DirectX 10.0 destekli tüm oyunların yanı sıra yakın gelecekte çıkacak olan tüm DirectX 10.1 destekli oyunlar için şimdiden hazır olun. üste böyle yazıyor.nasıl olacak şimdi yani

maxxdump

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Şu anda en iyi fiyat performans oranına sahip kart Ati HD4850'dir ;)

Directx 10.1 desteğide var.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
inan bana dx 10.1 desteği olsa bile donanımsal olarak çok yetersiz bir ekran kartıdır kafaya takılcak bir şey değil ;) dx 10 desteğine sahip oyunları sorunsuz oynamak için vista işletim sistemine sağlam bir konfigürasyona sahip pc ye ve 4850-4870 ya da en azından 9800gt ekran kartına sahip olmak gerekir.

X_Codesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
alacaksan ati chipsetli xpertvision 512 mb 128 bit ddr3 lü Hd 2600 xt tavsiyemdir.,
pişman olmazsın

Son mesajlar