Ekonomimiz Batıyor !

Bu konuyu okuyanlar

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,814
An İtibariyler Dolar ve Euro Acayip Çok Yükseldi Ne Düşünüyorsunuz ?
Zaten Ekonomimiz İyi Değildi Doların 12lere Çıkamsı sayesinde iğce gitti.

Not: Güncel Fiyatları Yazmadım Her An Değişmekte.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1 Euro eşittir
14,04 Türk Lirası

1 ABD Doları eşittir
12,43 Türk Lirası

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,814
15ide Görücez Gibi Gözüküyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Bugün Osman Kavala'nın duruşması vardı. Ve gene serbest kalmadı.

Ne zaman Osman Kavala'nın davası olsa ve serbest kalmasa anında dolarda anlamsız bir yükselme oluyor. Bu Osman Kavala kimdir bu kadar neden kıymetlidir neden değerlidir çoğu ülkenin neden gündemindedir çözemedim gitti. Başta ABD olmak üzere neden sürekli Osman Kavala'nın serbest kalması için baskı yapılır saldırılır !

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Bence kavala fln tamam birşeyler var onda ama onun bu mesele ile alakası olduğunu sanmıyorum.
Çünkü bkz Rahip bronson da da birşeyler vardı kaç günlük yaptırım da iade edildi. Kavala da neyine direnelim. Milletin yoksul sefil düşmesinden mı önemli.. iade edilirdi ekonomi de parmağı olsa.

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,814
Bu işin Acilen Çözülmesi Gerek Zaten Askeri Ücretle 2 Kişilik Aile Zor Geçiniyor değil Geçinemiyor Doların Artması İle Fiyatlar Zaten Yükseldi Yükselmeye Devam Edecek.
Zaten ülkenin %60ı Asgari Ücret alan bir ülkeyiz.
Zaten Kiralar 1750den başlıyor hatta o fiyata ev bulan şükretsin elektrik doğalgaz su bunların masrafı ile bi ailenin geçinmesi zor değil imkansız ama yapıyoruz şimdi iyice artıcak fiyatlar.

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Bugün Osman Kavala'nın duruşması vardı. Ve gene serbest kalmadı.

Ne zaman Osman Kavala'nın davası olsa ve serbest kalmasa anında dolarda anlamsız bir yükselme oluyor. Bu Osman Kavala kimdir bu kadar neden kıymetlidir neden değerlidir çoğu ülkenin neden gündemindedir çözemedim gitti. Başta ABD olmak üzere neden sürekli Osman Kavala'nın serbest kalması için baskı yapılır saldırılır !
Dış güçler saldırıyor. Onların Doları var ise bizimde Allahımız var.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Bence kavala fln tamam birşeyler var onda ama onun bu mesele ile alakası olduğunu sanmıyorum.

Tam bugün davası vardı Sabah 12 TL olan dolar öğlenden sonra tutukluluğunun devamı kararı çıkınca birden 12.40 lara çıktı. Ve neredeyse her davasında böyle oluyor.

Bir şey var bu Osman Kavalada ama çözemedim bir koz olarak tutuluyor gibi geliyor bana. Karşılığında bir şey isteniyor ama karşı taraf vermemekte direniyor gibi... Ama onlar içinde önemli serbest kalması içinde zorluyorlar.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Tam bugün davası vardı Sabah 12 TL olan dolar öğlenden sonra tutukluluğunun devamı kararı çıkınca birden 12.40 lara çıktı. Ve neredeyse her davasında böyle oluyor.

Bir şey var bu Osman Kavalada ama çözemedim bir koz olarak tutuluyor gibi geliyor bana. Karşılığında bir şey isteniyor ama karşı taraf vermemekte direniyor gibi... Ama onlar içinde önemli serbest kalması içinde zorluyorlar.
Doları 3 TL düşürsünler ben kendim vericem ABD'ye.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
13'ü geçmişti yine oraya gelip geçer. Bu yıl içinde ilk 8'lere çıktı dolar sonra 6,90 oldu. Ama oradan yüksele yüksele 12'lere geldik.
Zaten battık bataklığa. Bataklıktayız ülkece. Bata bata Dünyanın merkezine ulaşacağız. Durum kötü hep kötü olursa insanlar ne yapacak bakalım. Yine boş boş bakıp yazacak mıyız böyle? Geleceğimiz pek iyi olmayacak gibi yine hep böyle olursa.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
1 dolar 75 Rus rublesi ettiğine göre demek ki ruslar batmış da haberleri yok..

Reaksiyon puanı
693
An İtibariyler Dolar ve Euro Acayip Çok Yükseldi Ne Düşünüyorsunuz ?
Zaten Ekonomimiz İyi Değildi Doların 12lere Çıkamsı sayesinde iğce gitti.

Not: Güncel Fiyatları Yazmadım Her An Değişmekte.

1 Euro eşittir
14,04 Türk Lirası

1 ABD Doları eşittir
12,43 Türk Lirası

s.aksoy

Asistan
Reaksiyon puanı
71
"Celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan dinlet ister çan dinlet, itiraz etmiyorsa kuzu gibi millet, müstehaktır her türlü zillet" Ömer Hayyam

NASRETTİN HOCANIN FİL HİKAYESİ. aksak timur'un anadolu'yu işgalinde, ordusunda filler de varmış. bunlardan birini, tarlada hizmet amacıyla köylülere armağan etmiş.

fil, tüm ekinleri talan etmeye başlayınca, köylüler soluğu, timur ile arası iyi olan nasrettin hoca'nın yanında almışlar.

-bu fil bizi mahvedecek. timur'a gidip, fili geri almasını bizim adımıza rica edebilir misin, ya hoca?

nasrettin hoca düşünmüş, taşınmış. bu adamlara da bir türlü güvenmezmiş...

-tek bir şartla! demiş. benimle birlikte timur'un otağına varacaksınız; ben de sizin adınıza konuşacağım.

köylüler kabul etmişler. birlikte timur'un otağına varmış, huzura kabul edilmişler... daha doğrusu nasrettin hoca öyle sanmış. astığı astık, kestiği kestik aksak timur seslenmiş:

-söyle hoca, dileğin nedir?

-ben köylünün adına geldim, efendimiz! demiş nasrettin hoca. onların derdine tercüman olmaktır dileğim. diyorlar ki...

nasrettin hoca, kolunun çemberi ile köylüleri işaret etmek üzere şöyle bir yarım dönmüş ki; o da nesi? ardında hiç kimse yok!

yarı bele kadar eğilmiş ve:

-diyorlar ki, diye devam etmiş... armağan ettiğiniz fil, öyle hayırlı, uğurlu ve yararlı bir hayvanmış ki... ondan bir tane daha köye armağan etmenizi talepten utanç duyuyorlar. kerem edin, köyümüze bir tane daha gönderin!

Şimdi,
1 dolar 75 Rus rublesi ettiğine göre demek ki ruslar batmış da haberleri yok..
Onlardada aynı 1 Rus rublesi 13 dolar.

Son düzenleme:

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
"Celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan dinlet ister çan dinlet, itiraz etmiyorsa kuzu gibi millet, müstehaktır her türlü zillet" Ömer Hayyam

NASRETTİN HOCANIN FİL HİKAYESİ. aksak timur'un anadolu'yu işgalinde, ordusunda filler de varmış. bunlardan birini, tarlada hizmet amacıyla köylülere armağan etmiş.

fil, tüm ekinleri talan etmeye başlayınca, köylüler soluğu, timur ile arası iyi olan nasrettin hoca'nın yanında almışlar.

-bu fil bizi mahvedecek. timur'a gidip, fili geri almasını bizim adımıza rica edebilir misin, ya hoca?

nasrettin hoca düşünmüş, taşınmış. bu adamlara da bir türlü güvenmezmiş...

-tek bir şartla! demiş. benimle birlikte timur'un otağına varacaksınız; ben de sizin adınıza konuşacağım.

köylüler kabul etmişler. birlikte timur'un otağına varmış, huzura kabul edilmişler... daha doğrusu nasrettin hoca öyle sanmış. astığı astık, kestiği kestik aksak timur seslenmiş:

-söyle hoca, dileğin nedir?

-ben köylünün adına geldim, efendimiz! demiş nasrettin hoca. onların derdine tercüman olmaktır dileğim. diyorlar ki...

nasrettin hoca, kolunun çemberi ile köylüleri işaret etmek üzere şöyle bir yarım dönmüş ki; o da nesi? ardında hiç kimse yok!

yarı bele kadar eğilmiş ve:

-diyorlar ki, diye devam etmiş... armağan ettiğiniz fil, öyle hayırlı, uğurlu ve yararlı bir hayvanmış ki... ondan bir tane daha köye armağan etmenizi talepten utanç duyuyorlar. kerem edin, köyümüze bir tane daha gönderin!

Şimdi,

Onlardada aynı 1 Rus rublesi 13 dolar.
1637950017485.png

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Fakat Rusyada Asgari Ücret 13.500 Ruble fakat Rusyada asgari ücret çalışanda yok genellikle herkes 18.000 ruble üstü alıyor.
Anladım. Teşekkürler bu Önemli bilgi için. Böyle olduğunu bilmiyordum. Bilginiz var ise Rusyadaki en temel gıdalar olan ; ekmek, yağ ve süt gibi ürünlerin fiyatını söyleyebilirmisiniz? Çok yüksek geldi bana çünkü.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Faiz normalde %0 olması lazım bizi mahfediyor ama faiz ve kur arasına sıkıştığımız için düşüremiyoruz daha fazla çünkü cari açık gittikçe artıyor ve borç yükü var zaten. Elimizde yeterli miktarda döviz olsaydı hem borçları rahat öderdik hem de faizi bu kadar yüksek tutmak zorunda kalmayacaktık.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,625
Tarih tekerrür edip duruyor. Böyle böyle türk lirasına sıfırlar geri gelecek. Çünkü dolar böyle artıp harcamalarımıza zam geldikçe daha fazla banknot vermek zorunda kalacağız. Bir ekmek almak için bir deste para vermek zorunda kalacağız. Bu hamallığı önlemek için banknotlara sıfır ekleyecekler. Daha sonra sıfırlar iyice çoğalıp hesap kitap işlerini sıkıntıya sokmaya başlayınca para birimini değiştirerek sıfırları kaldırırlar. Bizim para birimimiz TRL idi aslında. Fakat bir liraya 6 tane sıfır eklenince para birimini TRY yaparak sıfırları gizlediler. Şimdi yeni para birimi de bol sıfırlı olunca TRX falan yaparlar artık.

Walleyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Yaptığım iş dolayısı ile piyasa ve finans ile iç içeyim, dolar kuru krizi dolayısı ile çoğu marka ve mühessese mal/erzak satışını ya sınırlandırdı yada hiç satmıyor. Aralık ayından sonra piyasa hareketlenmesi yani firmaların iş hareketliliğinin artması bekleniyor ama asıl olay şubatta belli olacak. Hükümet in izlediği ekonomi politikası açık ve net şekilde değişti, bunu kör olmayan görür. Ya geri adım atıp faiz yükseltip kuru düşürecek yada dolar umrumda değil diyip faizi düşürüp dolara bağlılığı düşürüp enflasyon engellenecek ama bunların hepsi şubat ayından sonra belli olması bekleniyor. Bekleyip göreceğiz

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
ben de 25 yıllık bankacıyım. söyle söyleyeyim evvelki bakanımızın dediği gibi

Aralık Kasımdan
Ocak Aralıktan
Şubat Ocaktan
Mart Şubattan
Nisan da Marttan çok daha .......... olacak.

Bir müddet daha Türkiye'nin bu saçma ekonomi politikalarının ömrünü uzatacak şey şu olabilir.

Eğer bu omicron adı verilen varyant bu kadar rezil ise ve tekrar kapanmalar gelirse FED varlık alım programını azaltma ve sonrasında da faizi arttırma işini bir müddet daha öteleyebilir. Sadece Belki...