Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? Çıkmış sorulara nasıl ulaşılır?

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
289
Ehliyet sınavına çok az bir süre kaldı. 20 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan sınav ile adaylar ehliyet belgelerine ulaşmaya bir adım daha yaklaşmış olacak. Adaylar tarafından sınava az bir süre kala çıkmış ehliyet sınavı soruları inceleniyor. Peki çıkmış ehliyet sınav sorularına nasıl ulaşılır? Ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

ehliyet-sinavi-ne-zaman-yapilacak-cikmis-sorulara-2870505.Jpeg

Milli Eğitim Bakanlığı bir yıl içinde 5 defa ehliyet sınavı düzenler. Bu yıl ilk ehliyet sınavı 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilmişti. İkinci ehliyet sınavı da bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Sınava girecek olan adaylar, çıkmış ehliyet sınavı sorularına Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesindeki sınavlar bölümünden motorlu taşıtlar sekmesine tıklayarak ulaşabilirler. Çıkmış sorulara bakılması adayların başarı oranını arttıracaktır.

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

2017 EHLİYET SINAV TAKVİMİ

2017 sınav takvimine göre ehliyet sınav tarihleri şu şekildedir;

11 Şubat Cumartesi,
20 Mayıs Cumartesi
29 Temmuz Cumartesi
7 Ekim Cumartesi
23 Aralık Cumartesi

EHLİYET SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Ehliyet sınavına girmek isteyen adaylar da bazı şartlar aranır. Bu şartlar;

A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgeleri için 17 yaşını bitirmiş olmak,

B sınıfı ve G sınıfı sürücü belgeleri için 18 yaşını bitirmiş olmak,

C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri için de 22 yaşın bitirilmiş olması gereklidir. Bu şart; üniversitelerde sürücü eğitimi veren yüksekokul ile Türk Silahlı Kuvvetleri askeri ihtisas görevleri için subay, astsubay sınıf okulları ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü kurslarında mezun olan kişilerde aranmaz.

A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı sürücü belgeleri için en az ilkokul düzeyinde eğitim alınmış olması gereklidir.

Uzman doktor ya da pratisyen doktor tarafından verilmiş olan sürücü olabilir sağlık raporunun alınması gereklidir.

Sürücü kurs müdürlüğüne sabıka kaydı olmadığına dair dilekçe verilmelidir.

Sürücü belgesinin süresiz olarak alınmamış olması gereklidir.

Son altı ay içerisinde çekilen 1 adet vesikalık fotoğrafın ve nüfus cüzdanı fotokopisinin MTSK Müdürlüğü’ne teslim edilmesi

EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU YAPILIRSA BAŞARILI SAYILIR?

Ehliyet sınavının süresi 60 dakikadır. Adaylara toplam 4 farklı dersten 50 soru sorulur. Bu 50 sorudan 12 tanesi ilkyardım dersi, 23 tanesi trafik ve çevre dersi, 9 tanesi araç tekniği dersi ve 6 tanesi de trafik adabı derslerinden gelir. Sınavda adaylar tarafından yapılacak yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez. Bu yüzden yapılacak olan her doğru sayısının önemi fazladır. Bir konu ile ilgili olarak hiçbir sorunun işaretlemesi yapılmamış olabilir. 50 soru içinden 35 tanesinin doğru olarak işaretlenmesi, ehliyet sınavına giren adayların sınavdan başarı ile çıkmasına yeterli olacaktır.