Eğitim Sistemi İyiymiş gibi birde okulları açıyorlar

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
1
Eğitim sistemi düzenleyenin Allah belasını versin.Hayatımızı 3 saatte belirliyorlar.Birde okulları açıyorlar her yerde açıklama yapıyorlar öncelik eğitim diye.Eğitim sistemini ben yapsam 13 yaşımda daha iyi olur neredeyse.8.sınıfım ve lanet olası burada okumak yerine Amerikada garson olmak istiyorum,ama ailem oku diyorlar bütün derslerim iyi ama şu matematik dersini bulanın 8 kişi çapraz sevsinler adamı.Ben ne yapıyım günlük hayatta 9 karesini bilmenesini.Yapacakları soruları öğretmenler 10 dakikada çözüyor bize 2 dakikada çöz diyor.
İlkokulda Çinlilerin öğrendiği=Yaşamak için üreticeksin
İlkokulda Almanların öğrendiği=Geçmişini bil
Bizim öğrendiğimiz=Ali ata bak

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Eğitim sistemi düzenleyenin Allah belasını versin.Hayatımızı 3 saatte belirliyorlar.Birde okulları açıyorlar her yerde açıklama yapıyorlar öncelik eğitim diye.Eğitim sistemini ben yapsam 13 yaşımda daha iyi olur neredeyse.8.sınıfım ve lanet olası burada okumak yerine Amerikada garson olmak istiyorum,ama ailem oku diyorlar bütün derslerim iyi ama şu matematik dersini bulanın 8 kişi çapraz sevsinler adamı.Ben ne yapıyım günlük hayatta 9 karesini bilmenesini.Yapacakları soruları öğretmenler 10 dakikada çözüyor bize 2 dakikada çöz diyor.
Bir konuda haklısın. Soru çözümlerinde hocalar 10dk da çözüyor , bize 2 dk veriyorlar.
İsmin de yanlış olmuş: LGSnin olacaktı araya e girmiş.
EDİT: Bu sene lgs ye girdim. Sorun varsa alayım.

Reaksiyon puanı
1
Haklı değilmiyim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir konuda haklısın. Soru çözümlerinde hocalar 10dk da çözüyor , bize 2 dk veriyorlar.
İsmin de yanlış olmuş: LGSnin olacaktı araya e girmiş.
EDİT: Bu sene lgs ye girdim. Sorun varsa alayım.
Matematik soruları çok seçici değilmi bence soruları düzeltmeleri gerekmiyormu

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Hayatını değil gireceğini üniversiteyi 3 saatte belirlemek zorundalar. Başka türlü nesnel bir değerlendirme yapılamaz. Veya daha mantıklısı her üniversitenin kendi sınavını yapması. Ama ülkemizdeki veli ve öğrencilerin buna sıcak bakacağını sanmıyorum. Ama eğitim sistemi konusunda haklısın. Herkese zorla matematik öğretiyoruz. Bir matematik öğretmeni olarak buna şiddetle karşıyım. İstemeyen öğrenciye lise matematiği öğretilmemeli. Matematik herkesin yapabileceği bir ders değil. Daha az öğrenciyi üniversiteye hazırlamalıyız. Öğrencilerin büyük bir kısmını yeteneklerine uygun başka alanlara yönlendirmeliyiz. Meslek liselerini iş garantili cazip liseler hakime getirmeliyiz.

Matematik soruları fazla seçici evet. Maalesef üst düzeydeki öğrencileri başarı sırasına göre dizmek için matematik en uygun ders. Matematik kolay olursa tam puan olan çok fazla sayıda öğrenci çıkıyor ve öğrencileri sıralamak zor oluyor. Geçmiş sınavlarda bunun örnekleri var.

Reaksiyon puanı
1
Hayatını değil gireceğini üniversiteyi 3 saatte belirlemek zorundalar. Başka türlü nesnel bir değerlendirme yapılamaz. Veya daha mantıklısı her üniversitenin kendi sınavını yapması. Ama ülkemizdeki veli ve öğrencilerin buna sıcak bakacağını sanmıyorum. Ama eğitim sistemi konusunda haklısın. Herkese zorla matematik öğretiyoruz. Bir matematik öğretmeni olarak buna şiddetle karşıyım. İstemeyen öğrenciye lise matematiği öğretilmemeli. Matematik herkesin yapabileceği bir ders değil. Daha az öğrenciyi üniversiteye hazırlamalıyız. Öğrencilerin büyük bir kısmını yeteneklerine uygun başka alanlara yönlendirmeliyiz. Meslek liselerini iş garantili cazip liseler hakime getirmeliyiz.
Mesala amerikada üniversite şöyle.İlk sene bütün dersleri görüyorsun 2.sene hocalarınla beraber en yatkın olduğun dersi seçiyorsun çok mantıklı bence

Haklısın. Matematik bu sene apayrı bir şeydi.
Sadece bir ders yüzünden hayatın kararıyor düşünsene

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Amerika'daki gibi olması en doğrusu galiba. Her üniversite kendi sınavını yapacak. Üniversite okumak ücretli olacak. Öğrenci uzmanlaşacağı alana üniversiteye girdikten sonra karar verecek. Böylelikle üniversitelerin eğitim kalitesi artacak.

Reaksiyon puanı
1
Amerika'daki gibi olması en doğrusu galiba. Her üniversite kendi sınavını yapacak. Üniversite okumak ücretli olacak. Öğrenci uzmanlaşacağı alana üniversiteye girdikten sonra karar verecek. Böylelikle üniversitelerin eğitim kalitesi artacak.
Lise giriş Sınavlarındada olabilir ama bizi takanmı var hocam

Cortana

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Ya şu velet yaşınızla ve düşüncelerinizle eğitim sistemini eleştirmeyi bırakın:D

Ayrıca Almanya'da bırak okumayı kaç kere gidip gördünüz? Veya Çin.
Çin'i ziyaret edip orada okudunuz mu:D?

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
insta ver insta benim kopyam çıktın ben ne dediysem aynısını ayrıntıralıyla söyledin

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Biz öğretmenleri de çok dinlemiyorlar merak etme. Yeni bir eğitim sistemi yolda. Belki bu defa daha iyi olur.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Profilinizin altında yazan "İçerik Ekibi" rütbeyle mi alakalı?
Hayır, değil. Benim rütbem Rektör'dü ama İçerik Ekibi'ne alınınca rütbemi shellx64.efi yaptım. :)

Profilinizin altında yazan "İçerik Ekibi" rütbeyle mi alakalı?
Birde konu ile ilgisi nedir? Bunu özelden ya da profilime yazmanız gerekirdi.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Eğitim sisteminin kotu oldugu ülkerin sıralamasina bakinca bile belli oluyor.

Ancak bir kac kotu sey yuzunden her seyi karalamanizi istemem.
Ornegin hoca 10 dk de cozuyor bize 2 dk sure veriyorlar demissin.
Hoca tahtada yavas ilerliyor. Bir cok adimi yaziyor, anlatiyor. Ayni zamanda hizlica yazip masada oturmak sonra tekrar kalkip yeni soru cozmek yorucu geliyor. Sinif butunlugunden kopuyor. Mecburen ya yavas ilerler ya bir cok soru yazip cozer. Ogrenciler deftere gecirirken masasina oturup telefonuyla takilir.

Ogretmenlerinizi yabana atmayin. Iyi kotu oraya gelebilmek icin bir cok zorluk astilar.
Eskisi gibi ogretmen lisesi mezunu olup bilgisi, yontemleri geri de kalmis bir hocaniz varsa bilemem.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895

emreebarutt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Var yanlışlık. Konu ile ilgisi olmayan şeyi konu üzerinden soruyor. :) Ama hatasını düzeltti ve kendisine teşekkür ederim. :)

Teşekkür ederim. :)
Ben sorumde ne tür yanlışlık var diye sordum sayın içerik ekibim

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Çocuk nefretini nickiyle kusmuş resmen.

Olaylara günlük hayatta ne işime yarayacak deme. 9 un karesi dediğin şey 9x9. Her ne kadar paraboller şunlar bunlar (ben 8. sınıftayken vardı trigonometri, paraboller vs. hala var mı bilmiyorum) fazla teknik olsa da bu bahsettiğin kısımlar gerçek hayatta işine yarıyor. Hızlı düşünme becerisi katıyor. Bu yüzden o saçma bu saçma demektense elinden gelenin en iyisini yapmaya bak. Her şey birbiri ile bağlantılı bu yüzden iyi öğrenmen lazım. Üniversitede bir bölüm seçeceksin emin ol o kadar anlatmayacaklar bile :)

Reaksiyon puanı
1
Çocuk nefretini nickiyle kusmuş resmen.

Olaylara günlük hayatta ne işime yarayacak deme. 9 un karesi dediğin şey 9x9. Her ne kadar paraboller şunlar bunlar (ben 8. sınıftayken vardı trigonometri, paraboller vs. hala var mı bilmiyorum) fazla teknik olsa da bu bahsettiğin kısımlar gerçek hayatta işine yarıyor. Hızlı düşünme becerisi katıyor. Bu yüzden o saçma bu saçma demektense elinden gelenin en iyisini yapmaya bak. Her şey birbiri ile bağlantılı bu yüzden iyi öğrenmen lazım. Üniversitede bir bölüm seçeceksin emin ol o kadar anlatmayacaklar bile :)
Hocam haklısnız sizde ben sınavda matematiğin çok zor olduğunu söylüyorum bence zorluk seviyesini düşerebilirler amaçları okutmak değil sanki okuyanı azaltmak

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Hocam haklısnız sizde ben sınavda matematiğin çok zor olduğunu söylüyorum bence zorluk seviyesini düşerebilirler amaçları okutmak değil sanki okuyanı azaltmak
Bak mesela bu da yanlış bir düşünce neden biliyor musun? Kolay sınavda bir yere yerleşmen zor sınava göre daha zordur. Bunu bu seneki üniversite sınavında gördük. Sorular kolaylaşınca 20 binle açıkta kalanlar oldu nedeniyse sorular kolay olduğundan herkesin yapabilmiş olması. Eğer dediğin gibi matematik gibi eleyici dersleri kolaylaştırırlarsa bu sefer açıkta kalan kişi sayısı artar. Eleme sistemi bu yüzden var. Ne kadar insanı elerseniz başarıya göre doğru yerleşim yapma ihtimaliniz ona göre artar. Siz şimdi tercih yaparken geçmiş senelerde girenlerin puanını baz alacaksınız ama geçmiş sene zor sınav yapıldıysa o sınavda ilk 10 bini alan okul bu sene sınav kolay olduğu için belki 2000-3000'i alacak. Yani sınavın kolaylaşması çözüm değil. Çözüm senin elinden gelen en iyi şekilde hazırlanman. Bu süreçlerden geçmiş bir abin olarak sana verebileceğim tavsiye bu. Kolay sınav hiçbir zaman iyi değildir. Ne okulda hocalarının yaptığı sınavda ne de merkezi sınavlarda :)

Reaksiyon puanı
1
Bak mesela bu da yanlış bir düşünce neden biliyor musun? Kolay sınavda bir yere yerleşmen zor sınava göre daha zordur. Bunu bu seneki üniversite sınavında gördük. Sorular kolaylaşınca 20 binle açıkta kalanlar oldu nedeniyse sorular kolay olduğundan herkesin yapabilmiş olması. Eğer dediğin gibi matematik gibi eleyici dersleri kolaylaştırırlarsa bu sefer açıkta kalan kişi sayısı artar. Eleme sistemi bu yüzden var. Ne kadar insanı elerseniz başarıya göre doğru yerleşim yapma ihtimaliniz ona göre artar. Siz şimdi tercih yaparken geçmiş senelerde girenlerin puanını baz alacaksınız ama geçmiş sene zor sınav yapıldıysa o sınavda ilk 10 bini alan okul bu sene sınav kolay olduğu için belki 2000-3000'i alacak. Yani sınavın kolaylaşması çözüm değil. Çözüm senin elinden gelen en iyi şekilde hazırlanman. Bu süreçlerden geçmiş bir abin olarak sana verebileceğim tavsiye bu. Kolay sınav hiçbir zaman iyi değildir. Ne okulda hocalarının yaptığı sınavda ne de merkezi sınavlarda :)
Hocam ben herkesin yapabileceği kadar indirsinler demiyorum.Seçiciliği çok arttı matematiğin biraz indirebilirler çokda kolay yapsınlar demiyorum.Matematikte yeni nesil sorular çözülmüyor yeni nesil soru olmayan bir denemede matematikte full çıkarırken yeni nesil olanda 5-6 yanlışım çıkyor.Eğer yapamazsam bir dersi hayatın kararıyor

Son mesajlar