Eduroam | Üniversitelerde Kablosuz İnternet

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Ozgurky tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.


 1. Ozgurky

  Ozgurky Profesör

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.712
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  38

  - Eduroam | Üniversitelerde Kablosuz İnternet

  Birçok arkadaşımızın bu fırsattan haberi olmadığını gördüğüm için bu konuyu açtım. Umarım işine yarayanlar olur.

  Özetle eduroam üyesi yerlerde wireless ile internete bağlanmanıza fırsat tanıyor. Eduroam Türkiye Katılımcıları linkinde yazan üniversitelerin tamamında bu imkandan faydalanabilirsiniz.  eduroam Nedir?

  eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

  eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.


  [​IMG]


  eduroam federasyon hiyerarşisine sahiptir. Halen dünyada iki konfederasyon bulunmaktadır: Avrupa eduroam konfederasyonu ve Asya-Pasifik (APAN) eduroam konfederasyonu. eduroam üyesi kurumlar kendi ülkelerinde yeralan eduroam federasyonlarına, ülkelerin federasyonları da bağlı bulundukları konfederasyonlara sorgu göndermektedir. Türkiye'nin bağlı bulunduğu Avrupa eduroam konfederasyonuna ve APAN konfederasyonuna katılan her yeni federasyon ve onlara katılan her yeni kurum, bu hiyerarşi sayesinde dahil olan herkesçe tanınabilmektedir. Konfederasyonlarda yeralan katılımcıları görmek için eduroam sayfasını ziyaret edebilirsiniz.   


 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye SDN Okuru

  şimdi kendi üniversitenizde wireless bir ağ kullanarak internete bağlanabiliyorsunuz ya, işte onlardan adı eduroam olani kullanırsanız başka bir eduroam üyesinin (başka bir üniversite mesela) eduroam isimli ağını kullanabiliyorsunuz. eduroam bağlantı prosedürü biraz değişik olabilir okulunuzun sağladığı diğer bağlantının bağlantı prosedüründen. ama bir kere ayarlarını yaptıktan sonra her üniversitenin eduroam ağından bağlanabilirsiniz. üniversite üniversite dolaşıyorsanız çok işinize yarar.

  tl;dr üniversite üniversite dolaşıp kablosuz internet kullanıyorsanız iyi birşey
   
 3. matejakezman

  matejakezman Üyecik

  Katılım:
  17 Haziran 2012
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkürler ben de bu wiresless daki eduram ne bitürlü giremiyorum diyodum.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş