Ebay alışveriş lütfen bilginiz varsa paylaşın

Bu konuyu okuyanlar

viper006

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Arkadaşlar mehaba. Ben ebay'dan ilk kez alışveriş yapacağım. Ancak takıldığım birkaç nokta var. Öncelikle size durumu özetleyeyim;

74 dolar ürün + 30 dolar kargo bir mikrofon ve aksesuarları aldım (hepsi tek bir ürün halinde ve bir kutuda). Ancak bunu ilk kez internetten alışveriş yaptığım ve bilmediğim için paypal kullanmadan yaptım. Ürünü satın alırken Estimated Delivery kısmında Jul 28 - Aug 6 yazıyordu. Belirtilen sürenin bitmesine 6 gün kaldı. Ürün takip numarası aldım. Ürün yolda. Ancak ebay ile fedex in belirttiği seyahat geçmişi aynı değil. Ebay üzerinde 10 kez location güncellemesi olmuş, fedex.com da 8 kere. Yani son 2 fedex'de görünmüyor. Bunu anlatan açıklayıcı ve net bir mesaj yolladım satıcıya. Ekran görüntülerini bile upload edip link attım. Saçma sapan hazır mesajlarla da olsa cevap aldım. Gecikme olabiliyormuş, sık sık kontrol edin falan filan. (Her şeyin ekran görüntüsünü de nolur nolmaz diye alıyorum)

You bought this item : View order details kısmına girince karşıma aynı üründen 2 tane geliyor Delivery package 2 of 1 , Delivery package 2 of 2 şeklinde ama total order 104 dolar. (Bu üründen 1 tane alım ben?)

Fedex'e üye olacağım derken MNG Kargo telefonunu aldım ve ürün takip numarası ile sorgulama istedim. Böyle bir sipariş yok denildi bana. Satıcıya tekrar mesaj attım. Ebay üzerinden takip edin diyor aynı takip numarasını tekrar yolluyor.

6 ağustosta belirtilen sürenin biteceğini, ürünün aciliyetini ve 10 ağustosa kadar bekleyip dispute ve claim yapacağımı belirttim. Bana global tracking, domestik tracking, carrier, status... epey şey verildi. Kargo 1 haftadır Erlanger diye lanet bir yerdeymiş.

Şimdi merak ettiğim birkaç soru var yardımcı olursanız sevinirim ahali,

1-) 75 euro gümrük sınırı varmış, bu doğru mu ? Takılma ihtimali var mı takılırsa ne yapacağım ?
2-) Location için kime güveneceğim ebay'e mi fedex'e mi ?
3-) Parasını çektikleri halde ürünün gelmemesi durumunda ne yapmam gerek (siparişten itibaren 45 günüm varmış)
4-) Ürün gelmezse paramı kurtarabilir miyim ?
5-) Paypal hesabım olmadığı için normal bir kredi kartı ile alışveriş yaptım. Kart hesabımın boşaltılmasından bahsedenler oldu. Böyle bir şey olabilir mi ?

mehmetefekut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ürün gelecek hiç merak etme. Bende ebayden birşey almıştım ve teslim tarihinden sonra elime ulaştı. Kargoyu takip etmekten yorulduğumu söyelebilirim sistemler igenelde senkronize çalışmayabiliyor kargo firmasıyla location uptadelerdeki sıkıntı bu yüzden. Oldu ki ürün gelmedi, iade işlemi direk yapılıyor. Ebay bu kouda çok hassas paranı her türlü alabiliyorsun. Yalnız şöyle bir durum var para iadesi yapılması için baya bir beklemen gerekiyor çünkü teslimat tarihinde gecikme olmuş olabilir deniyor ebay tarafından. Panik olmana gerek yok. Siparişini iptal etme geç gelmesi çok normal. Baktın hiç alamayacaksın o zaman iptal ve iade işlemlerine başlayabilirsin ama dediğim gibi beklemeye devam et geç de olsa teslimatı yapıyorlar bi şekilde.