EasyBCD ile Ubuntu nasıl eklenir?

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Arkadaşlar bugün talihsiz bazı olaylar yüzünden Windows 7 yi tekrar yükledim ve grub ekranım kayboldu, geri getirmesini biliyorum fakat ben EasyBCD ile Windows 7 nin işletim sistemi seçme ekranına Ubuntu yu eklemek istiyorum. Ancak bi yerlerde hata yapıyorum sanırım Ubuntu yu açmayı başaramadım.

16bzk7t.png

Bu şekilde yapıp add entry diyip save yapıyorum. Ancak açtığımda bişiler bulunamadı diyor.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Niye GRUB yüklemiyorsun ki?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
İşletim sistemlerimi iki ekranda değil tek ekranda seçmek için, bir de genellikle windows 7 kullanıyorum her seferinde grubda en alta gelip oradan seçim yapıp sonra windows 7, windows Xp ayrımına gelip oradan windows 7 yi seçip ilerlemek istemiyorum. Bunun bi yolu varsa böyle yapmak istiyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bu kadar zorsa grub yüklemek en iyisi sanırım :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bu kısmı anlamadım
"Pardus'u kurduktan sonra grubun önyüklenmesi adımında -en sonda gelen adım- mbr'yi diskin başına değil, Pardus disk bölümünün başına kurun."

Benim zaten kurulu ubuntu, "dd if=/dev/sda2 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1"
bu adımları ubuntuyu cdden çalıştırıp yapsam olur mu?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
"Pardus'u kurduktan sonra grubun önyüklenmesi adımında -en sonda gelen adım- mbr'yi diskin başına değil, Pardus disk bölümünün başına kurun."
Bu işlem "bootsect.lnx" dosyasını oluşturmak için yapılıyor. Eğer elinde hali hazırda bu dosya mevcutsa diğer adımları izleyebilirsin.

Benim zaten kurulu ubuntu, "dd if=/dev/sda2 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1"
bu adımları ubuntuyu cdden çalıştırıp yapsam olur mu?

Çalışan CD varsa olur. Ama dediği gbi çalışan CD den Grubu tekrar Ubuntunun yüklü olduğu yerin başına kurman gerekir. Çalışan CD ile dosya üzerinde değişim ve işlem yapabilirsin, o sebeple kullanılıyor yanlışım yoksa.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Peki o zaman bu komutu verip "dd if=/dev/sda2 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1" ardından windows vista için dediği kısmı yaparsam olur sanırım, yarın deneyip söylerim sonucu teşekkürler.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Yukarıda ki resimde Grub isn't install seçeneğini işaretleyip denesene. :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Keyloger o da olmadı malesef :)

Şimdi bu komutu yazacağım ama benim sda mın kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim?
"dd if=/dev/sda2 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1"

sda6 olduğunu öğrendim, kodu yazdım ama permission denied dedi, normal grub kuracağım artık neyse teşekkürler arkadaşlar :)