E-ticaret sitesi açmak mı mantıklı ? Yoksa bir site üzerinden satış yapmak mı ?

Bu konuyu okuyanlar

th3k1ng

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
51
Arkadaşlar yorumlarınızı alabilir miyim?

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Eğer e-ticaret sitesi açarsanız, sürekli reklam yapmanız gerekiyor. Tabi pazar yerlerinde de sürekli bir rekabet var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben hem e-ticaret sitesi açmanızı hem de pazar yerlerinde satış yapmanızı öneririm.

th3k1ng

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
51
Eğer e-ticaret sitesi açarsanız, sürekli reklam yapmanız gerekiyor. Tabi pazar yerlerinde de sürekli bir rekabet var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben hem e-ticaret sitesi açmanızı hem de pazar yerlerinde satış yapmanızı öneririm.
Teşekkür ederim. :)

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bence bir site üzerinden satmak daha mantıklı. Ben şahsen alacağım ürünü araştırıyorum. Eğer büyük ve bilindik bir e-ticaret sitesi (Teknosa, LC Waikiki, D&R vs.) değilse o siteden almıyorum. Bu durumda aracılık yapan e-ticaret sitelerini (n11, GittiGidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi.) tercih ediyorum.

Öteki türlü kart bilgilerinin çalınma ihtimali falan var. Dolandırılma riski var. Üründe sıkıntı yaşayınca satıcının problemi çözmeme riski var. Çoğaltabiliriz.

Çevreme de böyle tavsiye ediyorum.

Ama satacağınız ürünle de alakalı bir şey bu tercih. Bir ürünü sadece siz satıyorsanız kendi sitenizde de satabilirsiniz. Ama başkalarının n11'de sattığı ürünü sizin kendi sitenizde satma ihtimaliniz daha düşük. Sorunuzun cevabı daha çok satacağınız ürünle alakalı.

Zaten sitesi olanların genelde n11 vs. sitelerde sanal mağazaları da oluyor sırf bu yüzden. Diyelim ürün satıcının n11 mağazasında 120TL. Ama aynı satıcının kendi sitesinde 110TL. Ben yine de n11'den alıyorum.

th3k1ng

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
51
Bence bir site üzerinden satmak daha mantıklı. Ben şahsen alacağım ürünü araştırıyorum. Eğer büyük ve bilindik bir e-ticaret sitesi (Teknosa, LC Waikiki, D&R vs.) değilse o siteden almıyorum. Bu durumda aracılık yapan e-ticaret sitelerini (n11, GittiGidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi.) tercih ediyorum.

Öteki türlü kart bilgilerinin çalınma ihtimali falan var. Dolandırılma riski var. Üründe sıkıntı yaşayınca satıcının problemi çözmeme riski var. Çoğaltabiliriz.

Çevreme de böyle tavsiye ediyorum.

Ama satacağınız ürünle de alakalı bir şey bu tercih. Bir ürünü sadece siz satıyorsanız kendi sitenizde de satabilirsiniz. Ama başkalarının n11'de sattığı ürünü sizin kendi sitenizde satma ihtimaliniz daha düşük. Sorunuzun cevabı daha çok satacağınız ürünle alakalı.

Zaten sitesi olanların genelde n11 vs. sitelerde sanal mağazaları da oluyor sırf bu yüzden. Diyelim ürün satıcının n11 mağazasında 120TL. Ama aynı satıcının kendi sitesinde 110TL. Ben yine de n11'den alıyorum.
Teşekkür ederim.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Maske sat en iyisi şimdi tam zamanı kardeşim

Ekli dosyalar

• caps_1582817168234cps.png
    caps_1582817168234cps.png
    73.1 KB · Görüntüleme: 140
  • caps_1582817168234cps.png
    caps_1582817168234cps.png
    73.1 KB · Görüntüleme: 126

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Eninde sonunda ihtiyaç olacak satış tam zamanı e ticaret te maalesef

Ekli dosyalar

• caps_1582823402909cps.png
    caps_1582823402909cps.png
    85.1 KB · Görüntüleme: 136

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bir site üzerinden puanınızı iyi tutarak satış yapmak daha mantıklı. %80'imiz bir şey almaya niyetlendiğimizde malum sitelere bakmaya giriyoruz biliyorsunuz.

ghsercanyilmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
E-ticaret alanında yıllardır yer alan biri olarak, kendi fikrim muhakkak kendinize ait bir sitenizin de olması. Kendi kaleniz gibi düşünün. Pazar yerleri hem satış artırmak, hem de marka bilinirliği için faydalıdır; kesinlikle kullanmalısınız. Ancak tüm kontrolün sizin elinizde olduğu, satış oranlarını artırmanın yollarını bulup uygulayabileceğiniz bir e-ticaret sitesi uzun vadede sizi ummadığınız noktalara taşıyacaktır.

AlpErTr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Öncelikle şimdiden kolay gelsin. Ben alışveriş yaparken 2 kaleme bakarım. Bunlardan 1.si güvenlik. 2.si ise fiyat
Güvenlik: Alışveriş yapacağım sitenin ticari geçmişi, kullanıcı yorumları, şirketin büyüklüğü vb kriterlere göre ekonomik bile olsa alışveriş yapıp yapmamamı etkileyen en önemli faktördür (sanal kart kullansam bile)
Fiyat: Birinci kriterin eşit olduğu siteler arasında 3 kuruş ekonomik olanı tercih ediyorum. Sonuçta kimse durduk yere al sana 3 kuruş demiyor.

Kullanıcı olarak benim düşüncem bu yöndedir. Ürünü kendi sitesinden daha ekonomik satmak için yöntem hangisidir, işin içine vergi de girdiğin de hangisi daha mantıklı bunu ben bilemem. Bu işletme, muhasebe gibi uzmanlığı olanların bilip hesaplayacağı bir durum. Keşke bilsem ve yardımcı olabilsem. Elimden gelen budur. Umarım işine yardımcı olur.