DVD\CD-ROM Yazma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar DVD\CD-ROM okuyor fakat yazmıyor ne cd ne de dvd ikisini de denedim hep hata veriyor acaba yazılımsal bir sorun mu var yoksa donanımsal mı yardımcı olur musunuz bilen arkadaşlar var sa:)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Optik surucu de yazma ozelligi yok sanirim.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Donanımsal olması daha olası çünkü eskimiş donanımlara bakım gerekir. Yazma işlemi hassas bir işlemdir. Ve sürgü lazer ile motorlar adım kaçırır seviyesi değişir odağı bozulursa yakamaz diski. Optik sürücü bakım videoları ile elden geçirmeyi dene.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
mevcut cihazınızın writer(yazma)değilde düz okuyucu olmadığına eminmisiniz?

ediz39

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar DVD\CD-ROM okuyor fakat yazmıyor ne cd ne de dvd ikisini de denedim hep hata veriyor acaba yazılımsal bir sorun mu var yoksa donanımsal mı yardımcı olur musunuz bilen arkadaşlar var sa:)
cihaz sadece okuma özelliğine sahiptir büyük bir ihtimalle o yüzden yazamazsınız :)

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Super-Multi DVD donanımı var yazma özelliğinin olmadığını zannetmiyorum muhtemelen yazılımsal bir sıkıntı var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Optik surucu de yazma ozelligi yok sanirim.
Hocam yazma özelliği var

mevcut cihazınızın writer(yazma)değilde düz okuyucu olmadığına eminmisiniz?
evet eminim

Donanımsal olması daha olası çünkü eskimiş donanımlara bakım gerekir. Yazma işlemi hassas bir işlemdir. Ve sürgü lazer ile motorlar adım kaçırır seviyesi değişir odağı bozulursa yakamaz diski. Optik sürücü bakım videoları ile elden geçirmeyi dene.
hocam diz üstü kullanıyorum ve baktım tertemiz ona rağmen aldım etil alkol ile yeniden temizledim

Son düzenleme:

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
DVD-ROM değiştirin isterseniz ya da Garantisi varsa direk garantiye gönderin

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
DVD-ROM değiştirin isterseniz ya da Garantisi varsa direk garantiye gönderin
Hocam laptop masa üstü değil hem öyle bile olsa değiştirmek benimde aklıma geldi ama sorun yazılımsal diye düşünüyorum donanımsal değil bu konuda yarımcı olabilecek seniz sevinirim bilginiz varsa

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Hocam laptop masa üstü değil hem öyle bile olsa değiştirmek benimde aklıma geldi ama sorun yazılımsal diye düşünüyorum donanımsal değil bu konuda yarımcı olabilecek seniz sevinirim bilginiz varsa
Ben de laptop'tan bahsetmiştim. Sorun başlamadan önce güncelleme vs. yaptınız mı? Ya da aygıt yöneticisi gibi bir yerden ayar?

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben de laptop'tan bahsetmiştim. Sorun başlamadan önce güncelleme vs. yaptınız mı? Ya da aygıt yöneticisi gibi bir yerden ayar?

Hiç kullanmadım gibi bir şey ama daha önce hiç böyle yapmıyordu güncelleme sürekli yapıyor cihaz kendini ama ayrıyetten güncelleme yapmadım cihazı aygıt yöneticisinden kaldırdım tekrar kurdum ama fayda etmedi

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Notebook ise sadece temizlemek yetmez. Kızak mekanizması yağlanmalıdır. Gevşeyen vidalar kontrol edilebilir. Hatta lazer gücü ayarı az biraz arttırılabilir.

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Hiç kullanmadım gibi bir şey ama daha önce hiç böyle yapmıyordu güncelleme sürekli yapıyor cihaz kendini ama ayrıyetten güncelleme yapmadım cihazı aygıt yöneticisinden kaldırdım tekrar kurdum ama fayda etmedi
DVD-ROM'u çıkarıp vidalarını vs. kontrol edin. Gevşeme gibi bir şey olmuş olabilir.

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Notebook ise sadece temizlemek yetmez. Kızak mekanizması yağlanmalıdır. Gevşeyen vidalar kontrol edilebilir. Hatta lazer gücü ayarı az biraz arttırılabilir.
anladım teşekkürler bir bakim

DVD-ROM'u çıkarıp vidalarını vs. kontrol edin. Gevşeme gibi bir şey olmuş olabilir.
baktım yok herhangi bir sıkıntı

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
anladım teşekkürler bir bakim

baktım yok herhangi bir sıkıntı
O zaman ya kablolara zarar verdiniz ya da iç kısım bozuldu. DVD-ROM değişikliği yapacaksınız ya da servis gibi bir yere göndermelisiniz.