Dünyanın En Süper Linux Dağıtımı

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Türk'ün gücünü adam akıllı gösteren bir dağıtım kullanmak istediniz mi? Öyle bir dağıtım hayal edin ki duvar kağıdında Göktürkçe "Türk" yazsın ve ekibinde gayet idealist bir Türk genci var olsun. O dağıtım, ismini Mount And Blade'deki Kergitlerin başkentinden almış olan Tulga Linux'tur.
logo_400x400.jpg

Hızla değişen tabanı, müthiş kararsızlığı ve forumunuzun efsanesi olan @ramboberk'in müthiş azmi sayesinde Linux dünyasında adı duyulmuş muhteşem dağıtım. Ne yazık ki bir ekran görüntüsüne erişemedik, işin aslı kimsenin bir ekran görüntüsüne erişebilecek hali yok. Çünkü ortada bir iso bile yok :(

Kod:
Tulga Linux, "onlar yaparsa ben de yaparım üleyn" gibi talihsiz bir beyanatın sonucu ortaya henüz çıkamamış olan bir başka Linux dağıtımıdır. Projenin ramboberk adında tek bir yürütücüsü vardır ve bu abimiz uzun bir süre boyunca hamarat ev kadını modunda tek başına proje liderliği + yazılım sorumlusu + programcı + paketleyici + çevirmen olarak projeyi evirip çevirmiştir.
Kaynak: Tulga Linux - Yansiklopedi

Kod:
Bir ara Pardus tabanlıydı hatta destek de bulmuştu ancak Pardus hata verince uff gene mi taban değiştireceğim bir daha ki ne olsun bari şeklinde bir ifade kullandı ki yorumu size bırakıyorum. Ayrıca destek olacağını söyleyen bir arkadaşımıza Tulga için bir şeyler yaptın mı sorusunu sorması da ayrı bir mevzu proje yönetim sistemi olmaması bir yana kendi bile bilmiyordu herhalde neler yapılacağını haksızlık da etmeyeyim bir sourceforge sayfası açılmış aralık ortasında her ne kadar boş olsa da

Cem Uzan vaadleri derken abartmıyorum çünkü artık deyimleşmiş bu ifade cuk oturuyor. Daha ortada fol yok yumurta yokken 10 saniye boot süresi ve 1 saniye kapatma süresi max. 256 mb bellek kullanımı, Arch tabanındayken grafik arayüz ve Arch'ı son kullanıcıya indirgeme  gibi vaadlerde bulundu hatta Distrowatch'da ilk 10'a girmek gibi bir hedef belirtti.Biraz tevazu gösterseydi proje devam ediyor olabilirdi.
Kaynak: Acemi Yazılımcının Günlüğü: Tulga Linux
http://yazlimciyim.blogspot.com.tr/2010/12/tulga-linux.html
Kod:
Bilgisayar kullanıcılarını artık Window$ denilen ucubeden başka İşletim sistemlerininde olduğunu ve artık Window$ a gerek kalmadan Bilgisayarda yapılan hemen herşeyin Linux ile de yapılabildiğini göstermek ve Virüs,Çökme,Veri kaybı,Hüsran ve Acı olmadan Bilgisayar kullanmanın keyfini sizlere yaşatmaktır..
Kaynak: Bizzat kendi sitesi

Kod:
Bir gün en yaygın dağıtım olacağı konusunda size güveniyoruz. Aslansın, kaplansın, sen yaparsın!
Kaynak: Tulga GNU/Linux İlk Deneme Sürümüne Yaklaşıyor « Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Kod:
rambonun tek hatası işletim sistemini wallpaper dan yapmaya başlaması oldu

Kaynak: @HapS
http://yansiklopedi.org/wiki/Tulga_Linux
Kod:
Yorumlarınız için teşekkür etmiyorum arkadaşlar
Kaynak: @ramboberk

Kod:
2. Finix nasılsın? :D
Kaynak: @ramboberk'in profili

Şakası bir yana, o zaman eğer bugünkü becerilerim olsaydı belki Tulga Linux diye bir dağıtımdan bahsediyor olabilirdik. Chakra'nın bugün yapmaya çalıştığı şeyi o gün yapmayı epey isterdim. Arch tabanından inşa edilmiş KDE üzerine odaklanmış bir dağıtım fakat 7 yıl öncesinden bahsettiğimiz için ve o zamanlar da 14 yaşında tam tescilli bir ergen olduğum için zannederim böyle bir işin altından kalkamazdım. Neyse, neler atlattık hey gidi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@__kadıköyRAP__ ben foruma ilk geldiğimde yanlış hatırlamıyorsam sen Windows kullanıcısıydın. Aslında bir başlık yapalım, orada herkes Linux'a geçiş hikayesini anlatsın :)

@Forumun Ağası Finix adam haklı, GTK ve ikon seti varken niye önce wallpaper'dan başlarsın ? :p

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
o kodları iptal edin okunması zor monitörüm 4k değil 2k değil 1080 değil 1366*768 the grudge seçti telefon seçmesi gibi monitörde seçmesi kötü...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
o kodları iptal edin okunması zor monitörüm 4k değil 2k değil 1080 değil 1366*768 the grudge seçti telefon seçmesi gibi monitörde seçmesi kötü...
Hocam benim laptobun ekran çözünürlüğü de 1366x768 ama kodlar o kadar kötü gözükmüyor bence. Sadece sağa doğru kaydırmak gerekiyor tamamını okuyabilmek için.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hepimizin içinde bir Ramboberk vardır.
Hepimiz RamboBerk'iz.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@ConfickerBelasi nirvana dinliyoruz ha ? :) My girl ? My girl ? Don't lie to me. Tell me where did you sleep last night ? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Monitör izin verdiği kadar yükseltebilirsin.
Aynen o değerlerin anlamı 1366 tane yatay pozisyonda, 768 tane de dikey pozisyondan hücre vardır ve bu hücreler görüntüyü verir. Donanımsal bir faktör. Bundan daha fazla yükseltmeye çalışmak işe yaramayacaktır çünkü bozulma yapacaktır. Yoksa donanım üreticileri bu zamana kadar niye yapmasınlar ? 1080p diye gösterirler 768p monitörü ve Full HD diye kandırırlar milleti. Yapmadıkları şey değil.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
angut aoc analog girişli monitörü dijital yapmış uyarı balonu çıkıyor...
ingilizce bilmiyorum müziği hoşuma gidiyor...
--- Gönderi Güncellendi ---
Aynen o değerlerin anlamı 1366 tane yatay pozisyonda, 768 tane de dikey pozisyondan hücre vardır ve bu hücreler görüntüyü verir. Donanımsal bir faktör. Bundan daha fazla yükseltmeye çalışmak işe yaramayacaktır çünkü bozulma yapacaktır. Yoksa donanım üreticileri bu zamana kadar niye yapmasınlar ? 1080p diye gösterirler 768p monitörü ve Full HD diye kandırırlar milleti. Yapmadıkları şey değil.
biliyorum eski crt de 800x600 idi ona 1280x800 verdim bir kaç yıl sonra mort...
--- Gönderi Güncellendi ---
sanal olarak çözünürlüğü artırma bu eskiden kameralara yapıyorlardı 16mp diyelır 4mp çıkar gibi...

rodneydibibakır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Eğer bir insanı çok anar iseniz elbet bir gün o çok andığınız insan bir yerden görünüverir...
Hatasız kul olmaz, her insan hayatında birçok hata yapar, ama sonunda yaptığı şeylerin bir hatadan ibaret olduğunu anlar ve hatasından döner..
Belki de o çok bahsettiğiniz ve dalgasını geçtiğiniz insan, bu başlıkta yazılanları okuyup üzülmüş olabilir..
O insan bahsettiğiniz işleri yapalı yıllar olmuş ve siz hala dalgasını geçiyorsunuz..
Belki o zamanlarda o insan o projeyi bir hayalini gerçekleştirmek adına yapmaya çalışmıştı, evet belki yazılımcı değildi ve hatta belkide yüksekokul mezunu bile değildi hatta belkide hiç bir yazılım dilini bilmiyordu..
Ama en azından birşeyler yapmaya çalışıyordu belki bu uğraşta elinden tutan olur diye umut ediyordu ama olmadı..
Onun yerine acımasızca eleştiren hatta birgün küfür bile eden insanlar çıktı karşısına..
Bir uğraş veriyordu özgür yazılım dünyasına bir destek de kendisi vermek adına ama destek yerine köstek görüyordu..
Taşın altına elini koymuş ve başka eller bekliyordu ki elbirliğiyle birşeyler yapılabilsin diye..
Belkide uğraşından o kadar umutluydu ki bu iş için cebinden para verip domain name bile almıştı...
Tamam bu uğraşta elbetteki hataları oldu olmadı değil ama bu hatalara rağmen onu bu uğraşından ve hatalarından dolayı ağır diller kullanarak eleştirmek yerine yardımcı olunsaydı belkide uğraş verdiği hayali gerçekleşmiş olacaktı..
O adam belkide özgür yazılımı o kadar sevmişti ki sırf bu çorbada benimde tuzum olsun diye 2010 yılında boğaziçi köprüsünde halk koşusunda insanların arasına dalıp LKD ve PARDUS bayrakları sallamış ve insanları özgür yazılım kullanmaya davet etmişti..
Ama olsun boşverin siz keyfinize dalganıza bakın..
Nasıl olsa özgür yazılıma destek olmak için sadece kullanmak yetiyor değil mi?
Ama şunuda unutmayın dostlarım.. Bir Tulga Gider Bir Tulga Gelir.. Özgür yazılıma destek asla bitmez..
Hepinize iyi günler keyifli geceler diler özgür yazılıma olan desteğinizi kesmemenizi temenni ederim..
Bir Dost..............