Dünyanın En Çok Kullanılan İşletim Sistemi - Minix

Konusu 'Linux' forumundadır ve Ben Kenobi tarafından 14 Kasım 2017 20:53 başlatılmıştır.

1. Ben Kenobi

Ben Kenobi Dekan

Beğenileri:
    2.387
    Ödül Puanları:
    113

- Dünyanın En Çok Kullanılan İşletim Sistemi - Minix

Dünyada en çok kullanılan ama kimsenin bilmediği işletim sistemi
    Minix

Bu işletim sistemi Intel ve AMD işlemciye sahip kullanıcılarda yüklü.
    -3.(negatif) seviyede bulunmakta yani bu işletim sisteminin ne yaptığına dair analiz yapabilmeniz mümkün değil. (Birkaç örnek hariç, misal eğer işletim sistemi networksel bir aktivite gerçekleştirirse ve diğer hiçbir program böyle bir aktivite gerçekleştirmiyorsa ancak başka bir bilgisayar üzerinde ağ trafiği izlenerek çalıştığı anlaşılabilir)
    İşletim sisteminin en önemli özelliklerinden biri içerisinde farklı türden dosya sistemleri, sürücüler ve web server barındırması.
    Yani bu işlemcilere sahip kullanıcıların bilgisayarlarında aslında -3. seviyede bir web server var ve ne yaptığını bilmeniz mümkün değil.
    Bu seviyede çalışan herhangi bir kod, bütün güvenlik önlemlerini de doğuştan otomatik bypass edebilme özelliğine sahip oluyor.

İşletim sistemleri en fazla seviye 0'a kadar müdahale edebiliyorlar, bu da genellikle kernel aracılığıyla oluyor, çoğu programlar 3. seviyede(pozitif) çalışmakta.

Google işlemcilerinden bu işletim sistemini silebilmek için yoğun uğraşlar vermekte lakin henüz başarılı olamamış.

Eureka! The Intel Management Engine can finally be disabled, thanks to the NSA
    MINIX — The most popular OS in the world, thanks to Intel

Şurada Intel'de 15 yıl çalışmış bir mühendisin itirafları ve Trump'ın telefon kayıtlarının dinlenilmesi olayının dahi bu işletim sistemine ait bir fonksiyon ile gerçekleştirildiği belirtilmekte. Ayrıca Intel ve AMD işlemci firmalarının CIA ve NSA ile ortaklıklarını da anlatmakta.

iblah60, darkstar, Görkem Say ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

2. eronis

eronis Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Stallman bunu söylemişti. Bu işlemcileri kullanmayın. Ya AMD işlemcileri kullanın ya da en fazla bizim önerdiğimiz işlemcilere kadar zorlayın. Diğer işlemcilerin alayı sizi takip ediyor demişti. Adamı kimse sallamıyor, herkes aşırıcı diyor, dank edince doğruymuş demek diyorlar. Demek ki varmış adamın bir bildiği :D

iblah60 ve Görkem Say bunu beğendi.
  3. f.krtl1

f.krtl1 Doçent

Beğenileri:
    748
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    İstanbul
    Çok tatlı değil mi ama "Minix" :D Şaka bi yana çok akıllıca yapılmış bir şey.2009'dan piyasada diye biliyorum.AMD tarafında TrustZone diyorlar.Yine kimse ne yaptığını bilmiyor.Çok zekice ve başarılı ne diyebilirim :)

Forumun Ağası Finix bunu beğendi.
  4. ConfickerBelasi

ConfickerBelasi Guru

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    113
    Screenshot_20171114_233230.png
    Pentium D 820 2.80GHz cpu'da yok san ki.

5. Görkem Say

Görkem Say Doçent

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
    Yer:
    Laurelindórinan
    Benim aklıma bu noktada bir şey takıldı.Şimdi bu sistem vasıtası ile Trump'ın telefonunu dinlediyseler demek ki Intel,NSA veya CIA bu sistem aracılığı ile nasıl bilgi toplanacağını biliyor.Peki ya bu bilgi edinme yolu kırılırsa o zaman ne olucak?Yoksa şuan çok saçma şeyler mi düşünüyorum?

eronis bunu beğendi.
  6. __kadıköyRAP__

__kadıköyRAP__ Guru

Beğenileri:
    1.793
    Ödül Puanları:
    113
    Qualcomm'da falan da varsa?

Halktan Biri ve eronis bunu beğendi.
  7. Forumun Ağası Finix

Forumun Ağası Finix Rektör

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    Gençler, Andy Tanenbaum'un eline kimse su dökemez. @eronis derdi işte bir linux etmez hiçbiri diye :D

Lakin iş epey enteresan. Bir işletim sistemi eğer çok derinden çalışıyorsa gerçekten bu nasıl bir mimaridir?
    --- Gönderi Güncellendi ---
    Biraz ciddi olmak gerekirse, bunları zaten bilmemiz isteniyor ve bütün teknoloji son zamanlarda bir istihbarata döndü. Eskiden olur muydu Windows'un zorla veri göndereceği falan? Bilgisayar senin emrinde olan şeydi zamanında, şimdi içinde ne oluyor Google bile anlayamamış :D

Nükleer silahlardan falan savaş çıkmaz da, bir ülke mikroçip yapımına girişsin bakalım ne kıyamet kopuyor. Gerçi adamlar niye böyle göz korkutmak için çabalıyor o tam muamma.

f.krtl1, eronis ve Görkem Say bunu beğendi.
  8. PARAzitCELL

PARAzitCELL Doçent

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    beyler her çip üretici destek aldığı veya ana üretici olarak faaliyet gösterdiği ülkenin istihbarat veya askeri kurumları ile çalışmak zorundadır (KIZINIZ ÇOK GÜZELSE, KENDİ HALİNE ASLA BIRAKMAYIN - "kiss kiss, ban ban" derler mesela böle konularda ). bu gizli ama var olan bir kuraldır. ister cepteki ister serverlrdaki isterse konsollardaki bütün bilsayar çipli cihazlarda bu tür bilgi toplama ve istihbarat edinme yolları mevcut tutulur. bu konuda bilgi veren arkadaşa teşekkür ederim, güzel bir bilgi paylaşmış.

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş