Dünyada ilk robotu yapan Müslüman: El Cezeri

Bu konuyu okuyanlar

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
0

Tıp denince akla nasıl İbn-i Sina geliyorsa, matematik denince Harizmi, felsefe denince Farabi akla geliyorsa Sibernetik denince de akla ilk gelen kişi El Cezeri'dir. Batı dünyasında Cazari (Gazari) olarak bilinen "Ismail Ebul-Iz Bin Razzaz El-Cezeri", 1153 yılında dünyaya geldi. Şeref ve onur babası anlamında Ebul-iz lakabını taşıdı.

Eşsiz icatlarıyla dünyaya nam salan El- Cezeri'ye "zamanın harikası" anlamında Bediuzzaman denildi. Cizreli büyük mucit, bilgisayarın temelini atan âlim, fen ve teknik adamı, robotlar, saatler, su makinaları, şifreli kilitler, şifreli kasalar, termos, otomatik çocuk oyuncakları gibi 60 makinenin mucidi ve dünyanın ilk sibernetik bilginidir.

Sibernetik
bilimi, çağımıza adını veren bir ilimdir. Kökenini eski yunanca "Kübernetes" veya Latince "Gobernare" sözcüğünden alan ilme, ismini 1948 yılında Norbert Wiener verdi. Sibernetik ve otomatik sistemlerin başlangıcı konusunda; Fransızlar, Descartes ve Pascal'ı; Almanlar, Leibniz'i, İngilizler, Bacon'ı ileri sürerler. Oysa El-Cezeri, rakiplerinden tam 600 yıl önce sibernetiğin ilkelerini bilim dünyasına sunan ilk kişiydi.

Devamı...

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
şimdi ise organik hoşafdan başka bir şey yapmıyoruz yazık ...

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
şimdi ise organik hoşafdan başka bir şey yapmıyoruz yazık ...

Değil mi? Sürekli eleştiriyor, şikayet ediyor ve üretmek için bireysel olarak harekete geçmiyoruz. Yiyoruz, içiyoruz, eğleniyoruz ve deliler gibi tüketen bir toplum olarak da, birbirimizi eleştiriyoruz.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
merak etme ben kendimi bazı konularda geliştiriyorum bireysel olarak harekete geçiyorum anlıyacağın aslında yapıyoruz ancak devlet kabul etmiyor kimseninde umrunda olmuyor medyamız kötü bildiğin üzere ancak şu şunla evlendi diyorlar zaten askeri konularda gülmemek elde değil geçen gün ki su 57 vs f-35 haberini görmeliydin su 57 f22 avlamak üzere avcı olarak geliştirilmiş işte hızlı falan olması gerekiyor haliyle f35 multirole olarak tasarlanmış birde uçak zaten gözükmüyor hızlı olmasına çok gerek yok ancak bir övüyorlar su 57yi

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
merak etme ben kendimi bazı konularda geliştiriyorum bireysel olarak harekete geçiyorum anlıyacağın aslında yapıyoruz ancak devlet kabul etmiyor kimseninde umrunda olmuyor medyamız kötü bildiğin üzere ancak şu şunla evlendi diyorlar zaten askeri konularda gülmemek elde değil geçen gün ki su 57 vs f-35 haberini görmeliydin su 57 f22 avlamak üzere avcı olarak geliştirilmiş işte hızlı falan olması gerekiyor haliyle f35 multirole olarak tasarlanmış birde uçak zaten gözükmüyor hızlı olmasına çok gerek yok ancak bir övüyorlar su 57yi

Vallahi ilerleme kaydetmek istiyor ve istikamet üzere olmak istiyorsan, medyayı yahut gündemi takip etmeyeceksin. Hep boş muhabbetler. Bunun sonucunda sen etkileniyorsun ve bu süreç psikolojik rahatsızlığa kadar gidiyor. Özellikle haberler çoğunlukla, ölüm ve cinsel istismar konularını merkeze alıyor. Toplum olarak sıyırdık yeterince..

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Bir şeyler yapamayınca suçu ona buna atmak gerçekten çok üzücü bir şey. Bence büyük şirketlerin kuruluş hikayekerini incelemeli ve kaçında devlet desteği var analiz etmelisin. Elbetteki devlet desteğide önemli ancak devlet yeterince desteklemiyor diye ar-ge çalışmalarında klondan öteye geçememe sebebimizin tek sorumlusunu devlet yapmaz.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Bir şeyler yapamayınca suçu ona buna atmak gerçekten çok üzücü bir şey. Bence büyük şirketlerin kuruluş hikayekerini incelemeli ve kaçında devlet desteği var analiz etmelisin. Elbetteki devlet desteğide önemli ancak devlet yeterince desteklemiyor diye ar-ge çalışmalarında klondan öteye geçememe sebebimizin tek sorumlusunu devlet yapmaz.
farkında mısın bilmiyorum ama mesala apple işletim sistemi olayını bir fuar gibi bir şey de gösteriyor yatırımcı bulmak için ama tabi henüz büyük bir şirket hatta bireysel katılıyorlar değil ama bizdeki fuarlarda hoşaf birinci oluyor o kadar şey varken

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
farkında mısın bilmiyorum ama mesala apple işletim sistemi olayını bir fuar gibi bir şey de gösteriyor yatırımcı bulmak için ama tabi henüz büyük bir şirket hatta bireysel katılıyorlar değil ama bizdeki fuarlarda hoşaf birinci oluyor o kadar şey varken

Organik hoşaf kazanmıyor, finale kalıyor. Geniş malumat için buraya bakabilirsiniz :

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Yatırımcı bulmakla devlet desteği arasındaki farkı ne zaman fark edeceksiniz diye merak ediyordum.

Bireysel anlamda yatırımcı bulmak Türkiyede Amerikada olduğundan çok daha kolay. Amerika Birleşik Devletlerinin nufusu Türkiyenin 10 katı ve orada insanlar habire bir şeyler üretiyor. Bizde ise altı üstü üç kelam eden robot yaptığın zaman ülke gündemine oturuyorsun.

Tabi bizim konuştuğumuz konu devlet desteği değil mi? Sanki yatırımcı desteği ile ilgili örneklerden ziyade devlet desteği ile ilgili örnekler verseniz daha iyi olacak gibi.

Neyse ben sizin yerinize vereyim bir tane örnek. Mesela devlet eğitim sistemini düzene soksa girişimciye en büyük desteği sağlamış olur. Yada dünya genelinde ilk bine girebilen üniversite sayısını 7 in üzerine çıkarsa değil mi? Zaten devlet desteği para ile değil bu şekilde olmalı değil mi?

Dünya genelinde istisnaları bulunsada devletler şirketleri desteklemez sadece onlara uygun ortamı sağlar. Zaten kimsede politika için seni kullanacak bir devlet ile ortak olmaz. Girişimciyi destekleyen yatırımcıdır. Yatırımcı genellikle din dil ırk seçmez sadece cebine girecek paraya bakar.

Belkide biz bundan dolayı üretemiyoruz. Devlet kuşunun şapkamıza konmasını beklediğimiz için.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Yatırımcı bulmakla devlet desteği arasındaki farkı ne zaman fark edeceksiniz diye merak ediyordum.

Bireysel anlamda yatırımcı bulmak Türkiyede Amerikada olduğundan çok daha kolay. Amerika Birleşik Devletlerinin nufusu Türkiyenin 10 katı ve orada insanlar habire bir şeyler üretiyor. Bizde ise altı üstü üç kelam eden robot yaptığın zaman ülke gündemine oturuyorsun.

Tabi bizim konuştuğumuz konu devlet desteği değil mi? Sanki yatırımcı desteği ile ilgili örneklerden ziyade devlet desteği ile ilgili örnekler verseniz daha iyi olacak gibi.

Neyse ben sizin yerinize vereyim bir tane örnek. Mesela devlet eğitim sistemini düzene soksa girişimciye en büyük desteği sağlamış olur. Yada dünya genelinde ilk bine girebilen üniversite sayısını 7 in üzerine çıkarsa değil mi? Zaten devlet desteği para ile değil bu şekilde olmalı değil mi?

Dünya genelinde istisnaları bulunsada devletler şirketleri desteklemez sadece onlara uygun ortamı sağlar. Zaten kimsede politika için seni kullanacak bir devlet ile ortak olmaz. Girişimciyi destekleyen yatırımcıdır. Yatırımcı genellikle din dil ırk seçmez sadece cebine girecek paraya bakar.

Belkide biz bundan dolayı üretemiyoruz. Devlet kuşunun şapkamıza konmasını beklediğimiz için.
eğitim konusunda haklısın ama yatırımcı ile devlet desteği farkını biliyorum ama ben trdeki fuarlardan bahsetim orada bizdeki kazananlar saçma şeyler yapıyorya ondan bahsetmek istedim de kısalta kısalta yanlışlık oldu büyük ihtimal

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
eğitim konusunda haklısın ama yatırımcı ile devlet desteği farkını biliyorum ama ben trdeki fuarlardan bahsetim orada bizdeki kazananlar saçma şeyler yapıyorya ondan bahsetmek istedim de kısalta kısalta yanlışlık oldu büyük ihtimal
Konumuz devlet desteğiydi yatırımcı desteği yada fuarlar değildi ancak olsun ben sizin ne demek istediğinizi anladım umarım sizde bizim ne demek istediğimi anlamışınızdır. İyi forumlar dilerim...

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
merak etme dediğini anladım ama bana kalırsa ikiside finansal destek veriyor diye öyle örnek verdim