Dünyaca Meşhur Coca-Cola Memleketimizde

Bu konuyu okuyanlar

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Ben de içmem açıkçası, onun yerine Maden Suyu içerim.

Ben de içmem açıkçası, onun yerine Maden Suyu içerim.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Susadın mı öyle iyi gidiyor ki melet :)

Yalnız hiçbir kola markası da bunun yerini tutmuyor. Çoğu şekerli su gibi geliyor. Ben de içiyorum ama haftada 1 kez belki. Çok içmedikten sonra zararı olacağını zannetmiyorum.

iptal

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yazın halı saha maçı yaparsın. Maçtan sonra insanın canı çok acayip kola istiyor :D. Bende içiyorum ama 2 haftada 1 anca içerim. Bir arada gazoz'a sarmıştım :D. Şimdi çay forever.

3D-Clan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ayran forever :D Abi içince koladan daha çok serinlik veriyor soğuk soğuk off :D

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
bilmeyen biri, şu forumu takip etse zanneder ki, bu ükede kola hiç tüketilmiyor. :)

her kola konusunda aynı muhabbet. lafta herkes kola düşmanı... kimi sağlığa zararından bahseder, kimi emperyalizm sembolü olduğundan... ama iş icraata gelince az çok herkes kola içer.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
colas.jpg

Bir kutu kolada 10 adet küp şeker bulunur. Bugünün kola severleri maalesef geleceğin şeker hastalarıdır. Şimdiden Allah şifa versin.

1 çay bardağı 75 ml ve bunun içine genellikle 2 küp şeker atıyoruz. Bir kutu kola 330 ml. Yani 33 ml'de 1 küp şeker. 66 ml'de 2 küp şeker. Bu durumda 4 bardak çay içtiğimizde kola kadar tehlikeli oluyor.

Felix Dzerjinski

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
1 çay bardağı 75 ml ve bunun içine genellikle 2 küp şeker atıyoruz. Bir kutu kola 330 ml. Yani 33 ml'de 1 küp şeker. 66 ml'de 2 küp şeker. Bu durumda 4 bardak çay içtiğimizde kola kadar tehlikeli oluyor.

Normalde vücudumuzun rafine sekere ihtiyaci yok. Gerekli sekeri karbonhidrat icerikli besinlerden temin ediyor. Ayrica en guzel cay sekersiz icilir. Seker tadi degil cay tadi alirsin o zaman :)

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Normalde vücudumuzun rafine sekere ihtiyaci yok. Gerekli sekeri karbonhidrat icerikli besinlerden temin ediyor. Ayrica en guzel cay sekersiz icilir. Seker tadi degil cay tadi alirsin o zaman :)
Yıllardır 2 şekerli içiyordum. Şimdi 1'e düşürdüm, pek farklı gelmediğinden sevdim. Şekersiz biraz zor; ama alışanlar çok seviyor. Bakalım. :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Soda hariç, tüm asitli-zehirli gıdaları (!) klozete atanlardanım..
Sodayı da at maden suyunu tercih et.

Büyük bardak tek şeker. Yalnız küp şekerinde boyları var. :D

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Günde 660 ml'den ayda 19,8 Litre yılda 237 litre kola tüketiyorum :D

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Keşke hiç gelmemiş olsa idi.
Sen de içme arkadaşım zorla mı içiriyorlar sana ben ve benim gibi seven insanlar da var Türkiye'de. Sen sevmiyorsun diye olmayacak baskıcı diktatör zihniyetli seni :) Şaka bir yana seviyorum colayı nedense kafein yüzünden mi acaba

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Zamanında kısırlık ilacı diye satılan ve içerisinde kilolarca şeker ihtiva eden bu ürünü hiç görmemiş olurduk. Yerli olsun yabancı olsun cola karşıtıyım. Bende arada içerim ancak çok zararlı olduğunu içtiğimiz an dışında hepimiz biliyoruz.
Cola karşıtısın ama arada sırada içiyorsun. O da iyiymiş.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Dayınızın acısına istinaden sert yazmak istemiyorum ama, kola içti öldü diye bir şey söylenemez.
İnsanın böbrekleri hassastır, genel olarak sağlıksızdır, kola da tuz biber olur.
Kolayı sigaradah daha zararlı görmek ise çok çok büyük bir yanlış.

Sigara hiç bir şeyle karşılaştırılamayacak derecede zararlıdır, buna esrar da dahil. Sigara esrardan da zararlıdır, hem de çok daha fazla.
Normal kolayla ilgili şeker kötü bir durum, diet kolalardaki tatlandırıclar da başka bir konu, her açıdan kola zararlı, ama kahvaltıda bile içtiğim oluyor benim çokça. Alışkanlık, çok güzel yardım ediyor sindirime. :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kolanın sindirime yardımcı olduğunu zannetmek büyük bir yanılgıdır. Zira midenin asit dengesini bozduğunuzda hem midenizde, hem de ilerleyen dönemde vücudunuzun diğer bölgelerinde fazlaca zararını görürsünüz.

İkinci olarak, "böbrekler genel olarak sağlıksızdır" nasıl bir tabirdir yahu? :)

Yani vücudunuzun doğal bir parçası ve mükemmel bir düzenle işleyen böbreklere "sağlıksız" diyorsunuz, vücudun dışarı atmaya çalıştığı bir madde olan CO2 ile dolu kolaya "sindirime yardım ediyor" diyorsunuz; biyoloji biliminde geldiğimiz son nokta bu mudur? :)

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
Ayda bir veya 2 ayda bir içerim.Onun dışında bağımlılığım yok.Su varken kolaya kim bakar.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Kolanın sindirime yardımcı olduğunu zannetmek büyük bir yanılgıdır. Zira midenin asit dengesini bozduğunuzda hem midenizde, hem de ilerleyen dönemde vücudunuzun diğer bölgelerinde fazlaca zararını görürsünüz.

İkinci olarak, "böbrekler genel olarak sağlıksızdır" nasıl bir tabirdir yahu? :)

Yani vücudunuzun doğal bir parçası ve mükemmel bir düzenle işleyen böbreklere "sağlıksız" diyorsunuz, vücudun dışarı atmaya çalıştığı bir madde olan CO2 ile dolu kolaya "sindirime yardım ediyor" diyorsunuz; biyoloji biliminde geldiğimiz son nokta bu mudur? :)

Yazdığım şeyleri tıbbi bir tavsiye, veya bir makale parçası olarak almanızdaki gereklilik neydi? Ben kola iyi bir şeydir falan demedim.

Sindirimle başlayalım. Kola, asit içeren her içecek gibi sindirilmesi zor yiyecekler tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır, bunu çok basit kimya ve biyoloji bilgisiyle çözebilirsiniz. Uzun vadede midenin HCl salgısına ve diğer bir çok enzimin üretimine hasar vereceğinden zararları olacağına ters düşen bir şey söylemedim. et yediyseniz kola için falan da demedim.

CO2 ile böbreklerin bir alakası olmadığı konusunda hemfikiriz sanırım.
Orada anlatmaya çalıştığım şey, sanırım basitçe yazdım ama tekrar yazayım, bir insanın mükemmel şekilde işleyen böbreklerinin kola içmekten ötürü böbrek yetmezliği çekecek seviyeye gelecek olamadığıdır. Bir çok kişide olduğu gibi kronik bir böbrek rahatsızlığı vardır kişide, bu da onu ölüme götürebilir. Kolanın buradaki rolü, böbreği o hale getiren tuz, alkol vb diğer etkenler ya da genetik etkenlerin yanında çok fazla hesaba bile katılmaz.

Kolanın en büyük zararı karaciğere ve kalbedir, sonrasında da mideye ve dolayısıyla sindirim sisteminin diğer parçalarına. Lütfen yazılan şeylerin sonunu tamamlayarak yorumlamayın. En kara cahil insanın bile "kola iyidir" şeklinde bir şey yazamayacağı aşikar iken, kolanın sorumlu olmadığı şeylerle iligli ithaflarına alakası yok denilmesini kolayı savunmak olarak görmeye gerek yok.

Ben de şimdi böbrekler mükemmel bir düzende işleyen cümlenizden kalkıp bütün insanların harika çalışan böbreklere sahip olduğunu söylediğinizi falan düşünürsem, işin içinden çıkamayız.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yanlış anlaşılma olmasın, sen kolayı savunuyorsun anlamında yazmadım; fakat "böbrekler genel olarak sağlıksızdır" tabiri çok anlamsız geldiği için dipnot düştüm diyelim. :) Çünkü işin sistematiğine bakarsan, bir insanın böbrek rahatsızlığı yaşaması, o insanın kendisinden bağımsız olan böbrek sisteminin mükemmelliğine bir gölge düşürmez. Fakat diğer tarafta kolanın herhangi bir anda dolaylı yoldan sindirime müdahale etmesi, onun sistematik olarak başarılı olduğunu söylemek için bir delil değildir.

CO2 ile dolu olması, yani "asidik ortam" oluşturması nedeniyle illa da besinler üzerinde sindirimi kolaylaştırıcı etki yapacağını zannetmek de eğitim sistemimizin getirdiği ezberci anlayışın bir ürünüdür maalesef. Dikkatinizi çekiyorum, burada söz konusu sadece kola değildir, yoksa kolayı savunmak için yazmadığını ben de biliyorum. Nihayetinde yine de yanlış bilgilendirme olmasın. Senin de söylediğin gibi, midenin sindirim için salgıladığı HCl, gerçekte asidin ta kendisidir ve senin de söylediğin gibi, kola bu salgıya destek olmak şöyle dursun, zaman içerisinde mevcut salgılamayı da bozar. Gördüğün gibi ikisi de asit olduğu halde illa da birbirine destek olacak demek söz konusu değildir. İşin şamatasını bozduğum için üzgünüm, sadece "kola sindirime de yardımcı oluyor" demiş olsaydın espriyi böyle murdar etmeyecektim, ama böbrekler sağlıksızdır deyince taş koyasım geldi. :)

Kızma kardeşim, can sıkıntısı işte..

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yanlış anlaşılma olmasın, sen kolayı savunuyorsun anlamında yazmadım; fakat "böbrekler genel olarak sağlıksızdır" tabiri çok anlamsız geldiği için dipnot düştüm diyelim. :) Çünkü işin sistematiğine bakarsan, bir insanın böbrek rahatsızlığı yaşaması, o insanın kendisinden bağımsız olan böbrek sisteminin mükemmelliğine bir gölge düşürmez. Fakat diğer tarafta kolanın herhangi bir anda dolaylı yoldan sindirime müdahale etmesi, onun sistematik olarak başarılı olduğunu söylemek için bir delil değildir.

CO2 ile dolu olması, yani "asidik ortam" oluşturması nedeniyle illa da besinler üzerinde sindirimi kolaylaştırıcı etki yapacağını zannetmek de eğitim sistemimizin getirdiği ezberci anlayışın bir ürünüdür maalesef. Dikkatinizi çekiyorum, burada söz konusu sadece kola değildir, yoksa kolayı savunmak için yazmadığını ben de biliyorum. Nihayetinde yine de yanlış bilgilendirme olmasın. Senin de söylediğin gibi, midenin sindirim için salgıladığı HCl, gerçekte asidin ta kendisidir ve senin de söylediğin gibi, kola bu salgıya destek olmak şöyle dursun, zaman içerisinde mevcut salgılamayı da bozar. Gördüğün gibi ikisi de asit olduğu halde illa da birbirine destek olacak demek söz konusu değildir. İşin şamatasını bozduğum için üzgünüm, sadece "kola sindirime de yardımcı oluyor" demiş olsaydın espriyi böyle murdar etmeyecektim, ama böbrekler sağlıksızdır deyince taş koyasım geldi. :)

Kızma kardeşim, can sıkıntısı işte..

Ben de fazla defansif yaklaşmışım kusura bakma. :)
O zaman nerede mundar oldu onu çözmüş olalım, ben böbrek yetmezliği nedendiyle bir insanın hayatını kaybetmesine istinaden "böbrek zaten sağlıksıdır, kola da tuz biber olmuştur" dedim; yoksa böbrek boktan bir organ zaten düzgün çalışmıyor demek istemedim. :) Benimki saçmalıyor diye herkesinkine laf atacak değilim ya :D Hoş benimki de saçmalıyor mu yoksa bana iyi mi dayanıyor orasını da çözemedik.

Sindirimle ilgili olarak da, pek tabii HCl'den zayıf bir asittir kola, iyiki de öyledir zaten. :D Ancak the more the merrier derler ya gavurlar. :) Sen eti yutmaya başlarken daha; mide, çiğnemeden kaynaklı algılara cevap verip asidi yollayana kadar ortama asit bırakmak, şüphesiz kolaylaştırır işi. Bu bir fayda mıdır, elbette değildir ve senin de söylediğin gibi midenin doğal salgılama becerisini de bozar. Zaten kolanın parçalama becerisi de ilkokulda çocukları kandırmak için anlatılan içine et bıraktık paramparça oldu hikayesindeki kadar güçlü değildir. :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Kola karşıtları, karşıtlıklarını sağlığa zararlı şeklinde ifade ederek ne kendilerini nede bizi kandırmasınlar :) 2 kişinin bildiği sır değildir, bu karşıtlığın gerçek sebebinin yok içinde domuz yağı ve koka bitksinin yaprağında da böcek efsanesinden olduğunu biliyoruz arkadaşlar rahat olun arkadaşlar kasmayın kendinizi :) Ha sağlığa da zararlıdır ama yediğimiz içtiğimiz bundan daha sağlıksız 100lerce şey varken, varsa yoksa bu mevzu. Hele birde sıgara mevzusu vardır ki; 5 yıl 2-3 paket içip bırakmış biri olarak söylüyorum. Sıgaranın yanında hurma gibi kalır.

Felix Dzerjinski

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kola karşıtları, karşıtlıklarını sağlığa zararlı şeklinde ifade ederek ne kendilerini nede bizi kandırmasınlar :) 2 kişinin bildiği sır değildir, bu karşıtlığın gerçek sebebinin yok içinde domuz yağı ve koka bitksinin yaprağında da böcek efsanesinden olduğunu biliyoruz arkadaşlar rahat olun arkadaşlar kasmayın kendinizi :) Ha sağlığa da zararlıdır ama yediğimiz içtiğimiz bundan daha sağlıksız 100lerce şey varken, varsa yoksa bu mevzu. Hele birde sıgara mevzusu vardır ki; 5 yıl 2-3 paket içip bırakmış biri olarak söylüyorum. Sıgaranın yanında hurma gibi kalır.

Bu nasıl bir müneccimliktir yaw. Şahsen ben domuz yağından şüphelensem. Beyler "DOMUZ YAĞINDAN ŞÜPHELENİYORUM O YÜZDEN İÇMİYORUM" yazarım. :D

Yediğimiz yüzlerce şeyin sağlıksız olması kolayı aklamaz ki. O zaman hepten salalım :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bu nasıl bir müneccimliktir yaw. Şahsen ben domuz yağından şüphelensem. Beyler "DOMUZ YAĞINDAN ŞÜPHELENİYORUM O YÜZDEN İÇMİYORUM" yazarım. :D

Yediğimiz yüzlerce şeyin sağlıksız olması kolayı aklamaz ki. O zaman hepten salalım :)

:) Artık şu kola mevzusundan gına geldi. Ha içen biri de değilim. Ayda 1 bardak belki. Sağlıksız olduğunu da söyledim zaten, akladığım fln yok. Ama komik oluyor böyle körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Genelleme yapmam belkide yanlış ama çok yüksek bir yüzdeyle oladan dediğimden ibaret.

Felix Dzerjinski

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
İsteyen istediğini içer. Ben mesela sigara içerim arada keyif için bilirim ki içinde her türlü madde var. Ama içerim kimsede bişey diyemez. Ama gelipte "tamam sigara sağlığa zararlı ama içmeyenler haram diyor ondan içmiyor" gibi bi fikir ileri sürmem. Bu biraz hastalıklı bir fikir olur.

Herneyse, işin felsefi boyutuna girip bize dayatılmış bir yaşam tarzının en önemli simgelerinden biri diyip konuyu bilinmez girdaba sürüklemek istemem tabi. :D

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
aç karnına içmeyin de ne kadar içerseniz için... tabi gönül içilmemesinden yana...

elimden geldiğince içmiyorum, fekat maçtan sonra süper oluyor:closedeyes:

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bazı arkadaşlarımızda paranoya olmuş; kolaya en küçük bir söz söylendiğinde kendileri içmiyor bile olsalar hemen akıllarına alkol, kafein vs şeylere karşı savunma yapıyorlar. :)

Bence bu arkadaşların "bir şey olmaz yav ne var içiyoruz güzel bir şey" diyerek kendilerine bahane aramalarına, kendilerini rahatlatmalarına gerek yok; nitekim gayet de rahat içebilirler zaten, bunda bir mahzur yok. :)

Lakin kendilerini kandırmasınlar, zira kolada hakikaten de alkol var. Kimyasal olarak analiz edildiğinde alkol oranı belli oluyor. (Bunun ne kadar önemli olduğu tartışılabilir; kolada alkol var, haramdır içilmez gibi fetva vermeye kalkışacak değilim; ama kendimizi kandırmayalım diye söylüyorum. ;) ) Peki niye içinde kafein ve alkol olmasına vurgu yapılıyor? Çünkü belli bir orana kadar bu maddeleri içerse bile, Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne göre, "alokolsüzdür", "kafeinsizdir" yalanının kullanılmasına resmi olarak müsade edildiği için..

Sağlık konusunda ise zararlarını yine aynı şekilde bilimsel olarak araştırabilirsiniz; yine aynı şekilde kendimizi kandırmaya gerek yok. Bununla birlikte; sigaranın veya başka bir şeyin bundan daha zararlı olması gayet konu dışıdır; nitekim intihar etmek eroin kullanmaktan daha zararlıdır, öyleyse eroin kullanabiliriz gibi bir mantık saçma olurdu değil mi? :)

O yüzden içenin rahatına bakması lazım; içmeyenin ise rahatı zaten yerinde. Eh; dünya bu işte, zararı olan şeyler daha tatlı geliyor. :)

Militarist

Müdavim
Reaksiyon puanı
130
Bu cola geyiği de bir bitmedi gitti. Yıllardır aynı muhabbet. Düğün evinde de aynı muhabbet cenaze evinde de aynı muhabbet. Muhabbetlerin kralı.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Adamların burada REKLAMını yapıyorsunuz.