Duanın Fazileti ile ilgili ayetler

Bu konuyu okuyanlar

Ufukozt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dua’nın fazileti ile ilgili ayetler, Dua’nın fazileti ile ilgili Allah (c.c) Bakara Sûresinin 186. ayetinde şöyle buyurmuştur;

‘Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.’

Mü’min Sûresi’nin 60. ayetin’de dua ile ilgili buyurulmuştur ki;

(Ey insanlar!) Rabbiniz buyurdu ki: ‘(Sonsuza kadar yalvarsanız bile size hiçbir cevap veremeyecek putlardan medet ummayı bırakın da) Bana dua (ve ibadet)edin ki, (isteklerinizi yerine getirerek) size icabet edeyim (ve sevap vereyim)! Şüphesiz o kimseler ki Bana kulluk etmekten büyüklenmektedirler; pek yakında alçak kimseler olarak cehenneme girecektirler.’

Dua’nın önemi ve fazileti ile ilgili Furkan Sûresi’nin 77. ayetin’de şöyle buyurulmuştur;

“(Habîbim!) De ki: “Duanız(ve ibadetiniz)olmasaydı, Rabbim sizi ne yapsın?/Rabbim size niye değer versin? (Çünkü değeriniz, ancak Rabbinizi bilmeniz sayesindedir, yoksa hayvanlardan ne farkınız olurdu?) Fakat siz gerçekten(Benim tebliğlerimi) yalanladınız.Artık pek yakında o (azap), (yakanıza) yapış(ıp sizi cehenneme düşürünceye kadar bırakmay)an bir şey olacaktır!”

Neml Sûresi 62. ayeti kerimesinde dua’nın öneminden ve faziletinden bahsedilmektedir;

“(Kendilerine dua edenlerin farkında bile olmayan ve size yeryüzünde hiçbir imkân sağlayamayan putlar mı daha menfaatlidir,)yoksa Kendisine dua ettiği zaman, zorda kalan(ın yakarışında sürekli icâbet eden, o kötülüğü aç(ıp kaldır)an ve sizi (geçmiş ümmetlerin ardından)yerin (yönetiminin yetkili) halîfeleri kılan Zât mı?! Allah ile birlikte bir ilâh var mı?! Pek az Öğütleniyorsunuz!”

Nasıl dua etmeliyiz konu ile ilgili A’raf Sûresi 55-56 ve 180. ayetlerinde şöyle buyurulmuştur;

“Rabbinize yalvar(ıp yakar)arak ve (için için) gizlice dua edin! Şüphesiz ki O, (peygamber olmayı istemek ve göklere çıkarılmayı talep etmek gibi uygunsuz dualar yaparak ve dua ederken bağırıp çağırarak) haddi aşanları sevmez (ve onların bu yaptıklarına rıza göstermez).”
(A’raf Sûresi: 55)

“Düzene sokulduktan sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Allah’a (azabından) korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Şüphesiz, Allah’ın rahmeti iyilik edenlere çok yakındır.”
(A‘râf Sûresi: 56’dan)

“O (en güzel ve en şerefli mânâlara delâlet eden) en güzel isimler yalnızca Allâh’a âittir! Öyleyse O’nu onlarla adlandırın /O’na onlarla yalvarın/.”
(A‘râf Sûresi: 180’den)

İlim Köşesi

Son düzenleme: