Driverlar da yazan x32 x64 ün anlamı ne? Neye göre bunlardan birini indirmeliyiz

Bu konuyu okuyanlar

4element

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
driver lar da yazan x32 x64 ün anlamı ne?neye göre bunlardan birini indirmeliyiz?farkları nelerdir?şu anda özellikle vistada bu durum söz konusu...

bilgisayarımı yediden kurdum ancak driverleri ni arayınca x32 x64 gibi seçenekler
vardı bu nedenle indirmedim daha.bunlar ne anlama geliyor?laptopumda kullandığım
sistem windows xp media center sp2 ve windows xp service packsiz.sadece media
center ı bıraktım sistemimde...64 yerine 32 biti veya 32 bit yerine normal xp yazanı indirmem ve yüklemem bi sorun oluşturur mu?sorun çıkarır mı sistemim?
NOT:arkadaşım saolsun yükledi ama bana hangisinden yüklediğini söylemedi..benim için çok önemli bu sorun ki eğer ilerde tekrar sistemi kurarsam yardımcı olacak...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Hoş geldin ;)

32 ve 64 rakamları işlemcinin kaç bit olduğunu gösterir. 32 bit veya 64 bittir işlemcin. Bunu ana kartının kutusundan veya bilgisayar konfigürasyonundan görebilirsin.

Donanımının daha iyi çalışması için eğer bilgisayarın 64 bit destekliyorsa o zaman sürücülerden de 64 bit'i seçmelisin.

32 bit indirirsen de çalışır ama 64 bit destekli bir makinen varsa 64 bit'lik sürücüleri kurduğunda daha fazla performans alırsın.

4element

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cevap için tşkler.ancak tam olarakta öğrenmek istiyorum

64 bit desteklemeyen(mesela pentium3 pentium4 gibi(sanırım desteklemiyor 64 biti)) işlemciye x64 ü yüklersek bir sorun oluşur mu?zararı olur mu?mesela işlemciyi aşırı mı ısıtır?veya x64 ü destekleyen bir işlemciye x64 yerine x siz veya x32 yi yüklersek?

bir de işlemcilerin kaç bit desteklediklerine hangi adresten bakabiliriz?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
32 bit sisteme 64 bit yüklerken uyarı alabilirsin. daha önce hiç denemedim. bu arada sistemin hakkında tam bilgi almak çin daha önce hazırladığımız videolu makaleye göz atmanı tavsiye ediyorum.

http://shiftdelete.net/site/content/view/621/1 adresindeki video, sana bilgisayarının ne konfigürasyonda olduğu konusunda yardımcı olacaktır.

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
32 bitlik sisteme 64 bitlik Işletim sistemi kurulamıyor eksik komut seti oldugu için ... yalnız 64 bitlik işlemciler 32 bitlik komut setlerini içeridigi için 32 bitlik işletim sistemleri kurulabiliyor bir ön bilgi olarak kalsın burada ...

Son mesajlar