Dosya ve Klasör İsimlendirme

Bu konuyu okuyanlar

trkgo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba;
Geçenlerde arkadaşımdan mail yoluyla bir yazı geldi,yazıda başdan sona türkçe karakter kullanılmamışdı,nedenini sorduğumdada "maildeki yazı bile olsa pc'deki tüm işlemlerinde kesinlikle türkçe karakter kullanma,yoksa ileride eski maillerini dosyalarını vb. açamazsın" dedi.
Yani dosya isimleri,klasör isimleri,bazı açık kaynak kodlu yazılımlardaki revize ettiğimiz dosyalardaki yazılar ... gibi.
Bana mantıklı geldi ama bu seferde dilimizdeki yozlaşmaya yardımcımı olurum diye tereddütte kaldım.
Ne dersiniz?

Eğer Dosya isimlerinde Türkçe karakter kullanmazsam
DosyaAdi.uzanti
Dosya_Adi.uzanti
Dosya Adi.uzanti
Dosya-Adi.uzanti
şeklindemi dosyalarımı adlandırmalıyım.

Aynı soruyu klasör isimlendirmeleri içinde soruyorum.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bir yönde haklı arkadaşın. Geçenlerde başıma bir olay geldi, bağlantılayım.
320 GB WD harici diskim uçtu, kendisini testdisk programı ile kurtadım.
Windows sürümü ile bir yere kadar gelebildim ama linux sürümü ile neredeyse hepsini kurtardım belkide daha fazlasını :)Lİnux sürümü ile TR karakterli veya illegal karakterli dosya ve dizinleri de kurtarabildim ama Windows'ta kurtarılamıyor.
Çünkü Windows İllegal karakterli dosya ve dizin oluşturmaz. E-Postalarda da ekin açılmama veya postanın sunucuya iletilememe sorunları oluyor.
Bu yüzden önemli evraklarında ve dosyalarında+dizinlerinde TR karakter kullanmazsan senin için faydalı olur. Bazı programlar, Winrar gibi TR karakterlerde de sorun çıkartıyor.

Bu arada ben dosyaları "dosya.adi.uzanti" şeklinde kaydediyorum.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Ben mi yanlış okuyorum yoksa aynen şu ibare mi var: "ilerde eski maillerini ve dosyalarını açamazsın"

Bu ne demek. Biz eskiden beri Türkçe karakter kullanıyoruz. Yıllardır... Ama hiç bir sorun yaşamadım.

sdmh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Türkçe windows'ta türkçe karakterler sorun olmaz ama başka bir dilde windowsta, linux türevlerinde veya hdd kurtarma yazılımlarında problem olabiliyor. En iyisi türkçe karakterlerden kaçınmak.

Bu sadece türkçe için değil örneğin xp ve üzeri işletim sistemleri evrensel kod desteklidir. Yani isterseniz klasör ve/veya dosya isimlerinde çince, arapça veya yunanca harflerde kullanabilirsiniz ama tam uyumluluk için ingilizce harflerden şaşmayın...

İleride evrensel kod standart olacak. Tüm işletim sistemleri tamamen destekleyecek. Ama sistem tam oturmadı. Bazı programlar destekliyor bazı programlar desteklemiyor. Tamamen kullanılan programa bağlı.

trkgo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki klasör ve dosya isimlendirilken boşluk kullanabilirmiyim?

Burgazko

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Lİnux sürümü ile TR karakterli veya illegal karakterli dosya ve dizinleri de kurtarabildim ama Windows'ta kurtarılamıyor.
"illegal karakter" dikkatimi çekti. İllegal yasadışı demek değil mi ?
illegal karakter yerine başka bişey diyebilirdin.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
"illegal karakter" dikkatimi çekti. İllegal yasadışı demek değil mi ?
illegal karakter yerine başka bişey diyebilirdin.
Teknik tanımı o şekilde olduğu için belirttim. Bu şekilde hata tanımlamışlar. Kanunsuz deseydim farklı olurdu :)

Son mesajlar