Dosya Eşitleme Programı Arıyorum

Bu konuyu okuyanlar

farukzubu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim harddisklerim arasında dosya eşitlemem gerekiyor. Çocuklarımın fotoğrafları var. Bir çok yedek aldım ve üzerlerinde düzenlemeler yaptığım için klasör adları değişti. Farklı klasörlerin altında aynı fotoğraflar var. allwas SYNC kullanıyorum. Mesela D den E ye dosya eşitleyeceğim ama D de ki klasör ismi farklı olduğu için E ye o klasörün tamamını atıyor. Bir fotoğraf oluyor iki- üç. Sonra aynı fotoğrafı ve videoyu bulup silmek için uğraşıyorum. Bana klasör adına bakmadan olmayan fotoğrafı videoyu belirttiğim yönde (D den E ye) atacak ama E de olan fotoğrafı tekrar atmayacak bir program lazım. FreeFileSync mesela işimi görürmü. Evetse ayarları nasıl yapılır. Türkçe video var ama benim istediğimi nasıl yapacağımı belirten bir açıklama yok.

YusufKotan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Benim harddisklerim arasında dosya eşitlemem gerekiyor. Çocuklarımın fotoğrafları var. Bir çok yedek aldım ve üzerlerinde düzenlemeler yaptığım için klasör adları değişti. Farklı klasörlerin altında aynı fotoğraflar var. allwas SYNC kullanıyorum. Mesela D den E ye dosya eşitleyeceğim ama D de ki klasör ismi farklı olduğu için E ye o klasörün tamamını atıyor. Bir fotoğraf oluyor iki- üç. Sonra aynı fotoğrafı ve videoyu bulup silmek için uğraşıyorum. Bana klasör adına bakmadan olmayan fotoğrafı videoyu belirttiğim yönde (D den E ye) atacak ama E de olan fotoğrafı tekrar atmayacak bir program lazım. FreeFileSync mesela işimi görürmü. Evetse ayarları nasıl yapılır. Türkçe video var ama benim istediğimi nasıl yapacağımı belirten bir açıklama yok.
"FreeFileSync" adlı programı duymuştum. Dosyaları senkronize etmeye yarıyor ama nasıl kullanılır hiç bir fikrim yok. İşine yarar diye umuyorum.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Zaman olsa aslında yazılır böyle bir program :) ( benim zamanım bu aralar yok maalesef yoksa yazardım fikir güzel )

Mesela mantıken şöyle bir yok izlenir ;

aslında kaydedilmek istenen verinin bir "key" birde "value" si var. şimdi key ine yani name kısmına fotograf,video yada dosya adı set edilir value ye ise onun yolu set edilir.

dosyaları toplu seçerken bu dediğim sekilde bir diziye yada listeye atılır. Ve onun içinde şöyle bir kontrol yapılır = > eğer key yani name ve value birden fazla içeriyorsa sadece birtanesini bırak diğerleri sil yada tam tersten gidersek aynı key / name ve value içeren varsa aynılarını alma.

bitikten sonra artık copy işlemi başlatılabilir.

Not: Tabi async olarak yapılması lazımki işlem yaparken normal kullanımda olsun.

Yani çok düşünmeden 2 dakikada algoritmasını oluşturup yazdım ama yanlış yada eksikte olabilir. Yada daha iyisi ve performanslısı yazılabilir.

iyi forumlar

Son düzenleme:

farukzubu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorunuma şuan bir çözüm önerinizin olmadığını anlıyorum. ÇBirden fazla fotoğrafları bulan Visipics var onu öneriyorum ben. Ama video konusunda aynı videoları bulup otomatik çözecek bir program bulamadım. Aynı videoları bulma ve silmek için XYplorer öneriliyor ama otomatik bir tanesini bırakıp diğerlerini silmeyi yapıyorsa da ben bulamadım. Varsa böyle bir program yazarsanız sevinirim.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Sorunuma şuan bir çözüm önerinizin olmadığını anlıyorum. ÇBirden fazla fotoğrafları bulan Visipics var onu öneriyorum ben. Ama video konusunda aynı videoları bulup otomatik çözecek bir program bulamadım. Aynı videoları bulma ve silmek için XYplorer öneriliyor ama otomatik bir tanesini bırakıp diğerlerini silmeyi yapıyorsa da ben bulamadım. Varsa böyle bir program yazarsanız sevinirim.
"sorunuma bir çözüm öneriniz olmadığını anlıyorum" yazmışsınız ama para verip bu programı yazdırabilirsiniz gayet basit şekilde. Buda bir çözüm hatta algoritmasını çıkardım yazılım öğrenmeye başlayıp sizde yazabilirsiniz. Bence bu dediklerim, önerdiğim zaten bir çözüm.

Bir yazılımcıların ( ya benim gibi alaylı yazılımcılar yani 2000 lerde baslayanlar yada bu işin üniversitede bölümünü okuyanlar ) yazılıma başlar noktası kendi ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yazılımları yazmak ve bunu yaparken de tabiki paraya yani gelire çevirmek.

O yüzden bu noktada size önereceğim şey eğer piyasada 1-1 işinizi görecek bir program yoksa yazmanız yada yazdırmanızdır.

iyi forumlar

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
Aşağıda ismi yazılı olan programlar bigisayarda ,çift olan resim,mp3,programları bulmaktadır.
bedava,ücretli olanları mevcut olup ,araştırıp karar vermek size kalmıştır.
haliyle ücretli olanlar daha işlevsel,ama free olanlarada kötü diyemeyiz
duplicate photo finder

linke tıklayın

linke tıklayın

farukzubu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Zahmet edip bir çözüm önerisinde bulunmanız incelik. Yazımdan öneriniz işe yaramadı dediğim gibi bir anlam çıkarmayın lütfen. Şuan acil olarak düzenleme yapabileceğim bir hazır program olup olmadığını merak ediyorum. Vardır ama biz bilmiyoruz belkide.

Çift dosyaları bulmak için önerisi olan arkadaşa da teşekkür ediyorum. CCleaner denedim. Boyut verip mesela 20 mb tan büyük dosyaları bul diyebiliyorsunuz buda video anlamına geliyor, ancak tek tek işaretleyip silmek gerekiyor. Silmesi enteresan çok uzun sürüyor. 2-3 denemelerimde ise silme işlemini yapmadı.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
Zahmet edip bir çözüm önerisinde bulunmanız incelik. Yazımdan öneriniz işe yaramadı dediğim gibi bir anlam çıkarmayın lütfen. Şuan acil olarak düzenleme yapabileceğim bir hazır program olup olmadığını merak ediyorum. Vardır ama biz bilmiyoruz belkide.

Çift dosyaları bulmak için önerisi olan arkadaşa da teşekkür ediyorum. CCleaner denedim. Boyut verip mesela 20 mb tan büyük dosyaları bul diyebiliyorsunuz buda video anlamına geliyor, ancak tek tek işaretleyip silmek gerekiyor. Silmesi enteresan çok uzun sürüyor. 2-3 denemelerimde ise silme işlemini yapmadı.
Duplicate Photo Finder Plus
Duplicate MP3 Finder Plus
bu 2 programı bedava olduğu zaman indirip kurmuştum,çok güzel işime yarıyor,sıkıntı çekmedim,internette yazarsanız bulursunuz,ama şu an ücretli,seri nosunu bulursanız olur

Son mesajlar