Doping Kullanmak İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Sınava hazırlanıyorum ve çok dikkatim dağılıyor. Kullanan var mı?

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Gerek yok kullanmana, dikkat dağınıklığı genelde uykusuzluk, fazla uyku gibi dengesiz faktörlerin uygulanması/ yaşanması sonucu oluşuyor. Ancak istersen şu yazıya bir göz at; Dikkat Dağınıklığı

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Niye kullanmayım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sınava hazırlanıyorum ve çok dikkatim dağılıyor. Kullanan var mı?
Doping derken dikkat eksikliği için neyi kullanmayı düşünüyorsun ki....? Piyasada vitamin hapları filan var ama doping olarak bi şey duymadım dikkat eksikliğine yönelik.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Direk odaklanıyormuşsun çok iyi.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Doping derken dikkat eksikliği için neyi kullanmayı düşünüyorsun ki....? Piyasada vitamin hapları filan var ama doping olarak bi şey duymadım dikkat eksikliğine yönelik.
Sık sık reklamları karşıma çıkıyor. E-dershane gibi bir şey galiba. Balon ve para tuzağı olarak değerlendiriyorum reklamları.

İş kafada bitiyor. Çalışmak istedikten sonra çalışılır. :)
Konu anlatımı ihtiyacın varsa ve internetten faydalanmak istiyorsan YouTube üzerinde çok güzel anlatımlar mevcut. ;)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sık sık reklamları karşıma çıkıyor. E-dershane gibi bir şey galiba. Balon ve para tuzağı olarak değerlendiriyorum reklamları.

İş kafada bitiyor. Çalışmak istedikten sonra çalışılır. :)
Konu anlatımı ihtiyacın varsa ve internetten faydalanmak istiyorsan YouTube üzerinde çok güzel anlatımlar mevcut. ;)
Ben hap, ilaç zannediyorum ? e dersane markası mıymış o !

YiGiT787

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@PARAzitCELL İnternette okudum, öğrenciler bilinçsiz bir şekilde, doktora danışmadan dikkat eksikliği için olan ilaçları kullanıyorlarmış. Bunun ismine sınav dopingi diyorlarmış.

YiGiT787

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@Usain Hapla öğreteceğeni demiyor zaten, normalde öğrenciler doktor reçetesi gereken dikkat eksikliği ilaçlarını bir şekilde temin edip bilinçsiz bir şekilde kullanıyorlarmış.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
1578856111328.png

E.Ş. İstanbul Arel Üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden geçen yıl mezun oldu. "Öğrenciliğim sırasında ders çalışırken odaklanamıyordum" diyen E.Ş, iş yerindeki bir arkadaşından aldığı Ritalin isimli ilacı herhangi bir hekim kontrolünden geçmeden kullanmaya başladığını anlatıyor. İlacın etkisiyle sabah saatlerinden gece yarısına kadar ders çalıştığını söyleyen E.Ş, "Sınav dönemlerimde birer hafta süreyle 2 kez Ritalin isimli ilacı kullandım. İlacı bıraktığımda birkaç gün ilacın yokluğunu hissettim ancak sosyal hayatım kötü etkilenmedi" diyor. E.Ş, ilacı uzun süreli kullanmadığı için fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmediğini anlatıyor.

Türkiye'de ders yükü fazla olan öğrenciler, daha verimli ders çalışmak ve kısa sürede sonuç almak için doping etkisi yaratan ilaçlara yöneliyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçların ham maddesi Metilfenidat, aynı zamanda kokainin de ham maddesi olarak biliniyor. Beyinde doping etkisi yaratan bu ilaçlara, psikiyatri uzmanları tarafından kan testi, kalp ritmini ölçen EKG testi ve psikolog görüşmeleri sonrası gerekli görüldüğü takdirde düzenlenen kırmızı reçeteyle ulaşılabiliyor.

Uyuşturucu ve merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren, beynin işlevlerini değiştirerek algı, ruh hali, davranış ve bilinçte değişikliğe neden olan psikotrop madde tedavisine ihtiyaç duyan hastaya, hekim tarafından kontrollü kullanımını sağlamak amacıyla yazılan matbu kırmızı reçete uygulamasına başvuruluyor. Söz konusu ilaçları kullanmak için kırmızı reçete gerekli olsa da öğrenciler kendi aralarında ilaç alışverişi yaptığı için Türk Tabipleri Birliği ve Türk Eczacılar Birliği’nde ilacın kullanımına dair herhangi bir veri bulunmuyor.

"Ağlama krizleri geçiriyordum”

Ancak öğrencilerin anlatımları, doping alan öğrencilerin sayısının hiç de az olmadığını gösteriyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden bu yıl mezun olan T.T. de bir dizi test sonrası dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısıyla psikiyatri hekimin düzenlediği kırmızı reçeteyle Concerta isimli ilacı kullanmaya başladığını anlatıyor. T.T "Tanı üzerine ilaç kullansam da ilaca bağımlı olmamak için doktorun kullanım talimatına uymadım, 2 yıl boyunca sadece sınav dönemlerinde kullandım. İlacı kullanırken hayat doluyum ancak bıraktığım büyük bir düşüş yaşıyorum. İlacın etkisiyle başarılı olduğum için kendimi yetersiz hissetmeye başladım. Sık sık ağlama krizleri geçiriyordum" diye konuşuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uyuşturucu imiş bi çeşit, sakın ha kullanma...!

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Ben zaten kendim yan etkiyim. O ilaç bana dikkat versin de.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben zaten kendim yan etkiyim. O ilaç bana dikkat versin de.
Kendi aklına göre o ilaçlardan alırsan polis seni psikaytri servisine havale eder, sonuçta uyuşturucu etkisi varmış, yakalanırsan suç, yakalanmaz isen de bağımlılık yapar...

YiGiT787

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@ExeRyderS Eğer dikkat sorunların varsa bir psikiyatriste danış, eğer ilaç gerekiyorsa sana uygun ilacı uygun dozda yazarlar.
Doktora danışmadan ilaç kullanırsan sağlık sorunları yaşayabilirsin.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Sabahları bir kaşık pekmez, ara ara da fındık, ceviz, bal...
Bunları dene. Ve kendine güzel bir ders çalışma programı yaz ve ona uy. Bir süre devam ettirince alışkanlık kazanırsın dostum.
O karaciğer'e yazık değil mi? Bİlmediğin ilaçları kullanma.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Şimdi ben doktora gitsem kullan dese yine de kullanmayin der misiniz?

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Kendi vücuduna neden zarar vermeye çalışıyorsun? Biliyorsun ki doğal yiyeceklerle bunun üstesinden gelebilirsin. Fındık,ceviz,tahin,pekmez gibi ürünlerle enerjini arttırabilirsin. Hap ile gelen yan etkiler yerine bunlar sana faydalı olacaktır. Ayrıca kendine hedef koyar ve vazgeçmezsen dikkat dağınıklığı vs. senin için önemsiz hale gelecek ve farkedeceksin ki başardıkça mutlu olacaksın. Ben motive olamıyorum dersen halk kütüphanelerinde ya da gittiğin dersane varsa oradaki arkadaşlarınla çalışarak kendini daha çok motive edebilirsin.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Kendi vücuduna neden zarar vermeye çalışıyorsun? Biliyorsun ki doğal yiyeceklerle bunun üstesinden gelebilirsin. Fındık,ceviz,tahin,pekmez gibi ürünlerle enerjini arttırabilirsin. Hap ile gelen yan etkiler yerine bunlar sana faydalı olacaktır. Ayrıca kendine hedef koyar ve vazgeçmezsen dikkat dağınıklığı vs. senin için önemsiz hale gelecek ve farkedeceksin ki başardıkça mutlu olacaksın. Ben motive olamıyorum dersen halk kütüphanelerinde ya da gittiğin dersane varsa oradaki arkadaşlarınla çalışarak kendini daha çok motive edebilirsin.
Maalesef herkes şehirde yaşamıyor.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Sabahları bir kaşık pekmez, ara ara da fındık, ceviz, bal...
Bunları dene. Ve kendine güzel bir ders çalışma programı yaz ve ona uy. Bir süre devam ettirince alışkanlık kazanırsın dostum.
O karaciğer'e yazık değil mi? Bİlmediğin ilaçları kullanma.
Ben program yapıyorum ama programı yapmış olmak için yapıyorum. Her güne paragraf problem yazıyorum ama hiç uymuyorum ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben program yapıyorum ama programı yapmış olmak için yapıyorum. Her güne paragraf problem yazıyorum ama hiç uymuyorum ?
Kolaydan zora doğru bir yol bul kendine ve iradeni yavaş yavaş da olsa geliştir. Sana kolay gelen yerlerden başla önce, konuların sevdiğin yerlerinden başla ki beynin korkmasın, aklın yavaş yavaş bu durama alışır ve güzel gelir çalışmak...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Okulda problemi çöz mesela 30 soru her gün. Aynı şekilde sessiz bir yer varsa okulda kütüphane gibi paragrafı da çöz 30 soru. Eve gittiğinde de diğer derslere vakit ayır. :)
Sık dişini az kaldı yoldaşım. :)

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Okulda problemi çöz mesela 30 soru her gün. Aynı şekilde sessiz bir yer varsa okulda kütüphane gibi paragrafı da çöz 30 soru. Eve gittiğinde de diğer derslere vakit ayır. :)
Sık dişini az kaldı yoldaşım. :)
2. Senem ? bu sene de umutsuzum ??

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Uçak mühendisliği ya da havacılık ve uzay mühendisliği