Donanım Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

ibrahimkoyuncu32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İy günler,
Elimde pek de yeni olmayan bir sistem var özellikler şu şekilde;
Anakart: Gigabayt GA-78LMT-S2 (rev. 1.0)
İşlemci: amd athlon 2 adx2700ck23gm
ekran kartı : GV-N420-2GI (rev. 1.0)
ramim bozuk olduğu için sistem yatıyor
PC hakkında pek bilgiye sahip değilim eksik yazdığım birşeyler var ise söylerseniz eklerim
sorularım;
1-Güncel oyunları oynayabilmek için yükseltme yapmaya uygun bir PC mı veya yapabilir miyim ?
2- bir iki yükseltme ile iyi bir duruma gelir mi ?
3-Ram alacak olsam hangi ramlar uygundur ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Sistemi yenileme zamanı gelmiş hocam. İşlemci 10 yıllık, ekran kartı da baya eski. Ekran kartı yükseltmek için işlemci yükseltmek lazım birde RAM falan düşününce gereksiz masraf olur yükselttiğinize değmez.

ibrahimkoyuncu32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sistemi yenileme zamanı gelmiş hocam. İşlemci 10 yıllık, ekran kartı da baya eski. Ekran kartı yükseltmek için işlemci yükseltmek lazım birde RAM falan düşününce gereksiz masraf olur yükselttiğinize değmez.
Öncellikle cevabın için çok teşekkürler ancak elimde pek bütçe yok gereksiz masraftan kastın ortalama ne olur ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Yapacağınız masraf gereksiz olur anlamında dedim hocam. Sistem eski olduğu için ikinci el işlemci, işlemcinin besleyebileceği uygun anakart ve RAM derken yine güncel oyunlar için uygun bir sistem olmayacak.

Reaksiyon puanı
143
Phenom II X4 Yada FX4100 gibi bir işlemci (AliExpress 25$)
4 GB DDR3 1333 Mhz Ram (Bütçeye göre iki tane yada tek 8' de olabilir. AliExpress 4GB 10$)
Power Supply 400W veya üzeri ise GTX750Ti gibi bir kart ile sistem toparlanabilir. (ortalama AliExpress 55$)

80$ 440TL civarına böyle bir şey yapılabilir. Tabi gümrük kısmında vergi çıkabilir. Ayrıca işlemci pinleri yamuk yada kırık gelebilir. İlla bu sistem olsun derseniz aklınızda olsun...

ibrahimkoyuncu32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Phenom II X4 Yada FX4100 gibi bir işlemci (AliExpress 25$)
4 GB DDR3 1333 Mhz Ram (Bütçeye göre iki tane yada tek 8' de olabilir. AliExpress 4GB 10$)
Power Supply 400W veya üzeri ise GTX750Ti gibi bir kart ile sistem toparlanabilir. (ortalama AliExpress 55$)

80$ 440TL civarına böyle bir şey yapılabilir. Tabi gümrük kısmında vergi çıkabilir. Ayrıca işlemci pinleri yamuk yada kırık gelebilir. İlla bu sistem olsun derseniz aklınızda olsun...
Çok sağolun yorumunuz için AliExpress olayını takip ettim iade konusunda pek sıkıntı olmuyor ama kafama su takılıyor elimdeki son parayla bu sistemi toplarsam sallıyorum düşük ayar pubg fortnite vb oyunlarda sıkıntı olur mu ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yapacağınız masraf gereksiz olur anlamında dedim hocam. Sistem eski olduğu için ikinci el işlemci, işlemcinin besleyebileceği uygun anakart ve RAM derken yine güncel oyunlar için uygun bir sistem olmayacak.
Anlıyorum sağolun peki ikinci el sistem toplama rehberleri vs var onlarda fiyatlar güzel aslında hiç karşınıza güzel bişey çıktı mı öneriniz var mı ?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
143
Peki şöyle bir PC toplamak sizce mantıklı mı ?
- Sisteminizin yükseltmelere önü açık değil malesef. Sadece anı kurtarsınız.
- Düşük bütçelere günümüz oyunlarını oynatsın diyorsanız olabilir.
- Ama bozuk v.s. çıkması yada ekran kartının sahte çıkması durumunda AliExpress ile uğraşırsınız.
- İlerleyen zamanlarda işlemci ve anakart yetersiz gelecektir. Bu durumda malesef çok bir seçenek kalmayacaktır. Yeni sistem almanız gerekecektir.

Riskler ve ileriye dönük olmaması nedeni ile pek mantıklı değil. 2000-3000 TL fiyata DDR4 RX570' li sistemler daha iyi olacaktır. Tabi bütçe var ise...

ibrahimkoyuncu32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki şöyle bir PC toplamak sizce mantıklı mı ?
- Sisteminizin yükseltmelere önü açık değil malesef. Sadece anı kurtarsınız.
- Düşük bütçelere günümüz oyunlarını oynatsın diyorsanız olabilir.
- Ama bozuk v.s. çıkması yada ekran kartının sahte çıkması durumunda AliExpress ile uğraşırsınız.
- İlerleyen zamanlarda işlemci ve anakart yetersiz gelecektir. Bu durumda malesef çok bir seçenek kalmayacaktır. Yeni sistem almanız gerekecektir.

Riskler ve ileriye dönük olmaması nedeni ile pek mantıklı değil. 2000-3000 TL fiyata DDR4 RX570' li sistemler daha iyi olacaktır. Tabi bütçe var ise...
Hocam çok haklısınız içimden geçenleri söylediniz bütçe sıkıntıya idi fakat beklemek bu dediklerinizden sonra mantıklı geldi bütçeyi ayarlayıp dediğiniz gibi yapacak gibiyim ?
Her yorumunuz ve cevabınız için ayrı ayrı teşekkür ederim ♥️
Son bir soru sorabilirsem iyi olacak
2000'e onerebileceginiz en iyi sistem nedir ?

Mehmet.habil

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Bugün birçok ürün Hepsiburada.com da indirime girmiş kasa toplayacaklar dolar yükselmeden alsın

ibrahimkoyuncu32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bugün birçok ürün Hepsiburada.com da indirime girmiş kasa toplayacaklar dolar yükselmeden alsın
Ben de forumda okudum 3 gün önce arkadaşın biri PC toplamış bugün indirimli fiyatla deneylerine rağmen fiyat aynısiymis ne kadar doğrudur bilemem

Mehmet.habil

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Ben pazartesi günü
Corsair ram 16gb 3200hz
Samsung 250gb ssd
Msı x470 gaming pro carbon anakart
Aerocool xpredator
750 w psu
Aldım şuan zararım kafadan 700 tl ?

Reaksiyon puanı
143
Siteden bakınca farklı sepete ekleyince o fiyata 50-100 lira civarında uygun olabiliyor. Şu parçaları alıp kasa ve harddisk v.s. eski sistemden kullanırsanız bütçenizi fazla aşmamış olursunuz.

Ekli dosyalar

• ss.JPG
    ss.JPG
    74 KB · Görüntüleme: 401