Donanım güncelleme

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Uzun zamandır kullandığım bir bilgisayar mevcut elimde ve haliyle dolar itibariyle ne kadar az ödeme yapsam o kadar kâr mantığıyla elimden geldiğince daha az masrafla bilgisayarı donanımımı upgrade etmek istiyorum.

Şuanki bilgisayarımın özellikleri şu şekilde:

1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG
5.PNG
6.PNG

PUBG düşük ayarlarda 40 FPS'in altına düşmeyeceğim bir bilgisayar dahi şuanlık işimi görür.

İşlemci ram anakart kesin değişecek bileşenler sanırım şuanki durumda tam bilgim olmamakla beraber.

Yardımcı olursanız sevinirim.

hayırlı akşamlar.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Anakartını değiştirmeden bu ürünü ve GT 1030 ekran kartını önerebilirim tabi bütçene bağlı ama bana kalırsa ölü yatırım olur.

İntel İ3-3220 1155 Pin 3. Nesil İşlemci - n11.com

Hocam, yaklaşık 800-900 lira bilemedin en fazla 1000 liraya kadar harcayabilirim. Bu ikinci el de olabilir. İlerleyen zamanlarda diğer parçalarını da değiştirebilirim yani ölü yatırım olmaktan kurtarmak amacıyla. Yani önü açık bi sistem oluşturmak istiyorum. Varsa bu şekilde farklı tavsiyelerin değerlendirebilirim. Teşekkürler yine de zaman ayırdığın için :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Büyük ihtimalle ekran kartın R7 240 filandır ancak ramın 2gb ta kalmış bence ekran kartından önce rame öncelik vermelisin benim pc 2010 yılında filan toplandı bende bile 3 gb var :(
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...satiliktir-iki-adet-mevcuttur-543451649/detay
Kardeş ikinci el ama get ile alabilirsin yani eldıktan sonra pc de dene bozuk değilse kullan ama bozuk çıkarsa iade edebiliyosun.(Adamda iki adet kaldığını söylüyor 4gb ram 109tl 2x4=8gb ram 218 tl şehrini bilmiyorum ama ortalama 15-20 tl kargo parasıyla 235 tl rama verip1000tl-235=765.

765 tl ye ise şu ekran kartını önerebilirim ancak bunu ali expressten söylemek istiyorum çünkü sahibindende bulmak çok zor ali expressten alırsın 30 gün beklersin ama gayet ucuza alırsın tavsiyem ali express istemezsen geri cevap yaz türkiyeden öneriyim :)

Used, ASUS R9 270 2GB 256bit GDDR5 Gaming Desktop PC Graphics Card ,100% tested good-in Graphics Cards from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Hatta 250 tl civarı para artıyo :)

Bunlada işlemciye geldik :)
ve sana tam 250 tl ye müthiş bişey buldum
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...3.4ghz-3mb-cache-22nm-islemci-588564669/detay

1000 tl bu şekilde bitti bence bu şekilde pubg yi rahatça oynayabilirsin :)

Yalnız power supply ni yazmamışsın ona göre topladım :/

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Büyük ihtimalle ekran kartın R7 240 filandır ancak ramın 2gb ta kalmış bence ekran kartından önce rame öncelik vermelisin benim pc 2010 yılında filan toplandı bende bile 3 gb var :(
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...satiliktir-iki-adet-mevcuttur-543451649/detay
Kardeş ikinci el ama get ile alabilirsin yani eldıktan sonra pc de dene bozuk değilse kullan ama bozuk çıkarsa iade edebiliyosun.(Adamda iki adet kaldığını söylüyor 4gb ram 109tl 2x4=8gb ram 218 tl şehrini bilmiyorum ama ortalama 15-20 tl kargo parasıyla 235 tl rama verip1000tl-235=765.

765 tl ye ise şu ekran kartını önerebilirim ancak bunu ali expressten söylemek istiyorum çünkü sahibindende bulmak çok zor ali expressten alırsın 30 gün beklersin ama gayet ucuza alırsın tavsiyem ali express istemezsen geri cevap yaz türkiyeden öneriyim :)

Used, ASUS R9 270 2GB 256bit GDDR5 Gaming Desktop PC Graphics Card ,100% tested good-in Graphics Cards from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Hatta 250 tl civarı para artıyo :)

Bunlada işlemciye geldik :)
ve sana tam 250 tl ye müthiş bişey buldum
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...3.4ghz-3mb-cache-22nm-islemci-588564669/detay

1000 tl bu şekilde bitti bence bu şekilde pubg yi rahatça oynayabilirsin :)

Yalnız power supply ni yazmamışsın ona göre topladım :/

Çok güzel öneriler olmuş. Öncelikle teşekkür ederim :)

Bi parça için 30 gün beklemek istemiyorum doğrusu (aliexpress) konusunda dediğin parça yerine başka bir model veya türkiyede bulursam çok fark eder mi fiyatı?

Bu arada ucundan baktım ama regular 200W peak 250W ibaresi gördüm yanlış görmediysem powersupply üzerinde.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Teşekkür ediyorum tavsiyelerin için :)

Aliexpress konusu sıkıntılı biraz benim için, o kadar uzun süre bi parça beklemek istemiyorum diğer parçalar ise gayet mantıklı 1030lu bi sistem ben de düşünüyordum.

Anakartım bu donanımlar için yeterli bu arada değil mi? (Cahiliyetimi mağdur görün) :),

Ayrıca 1600 MHz üzerine çıkmaya çalışsam bütçeyi yükseltip çok faydasını görür müyüm gözle görülür?

Son düzenleme:

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Öncelikle tesekkur ederim sahibinden.com sitesinden islemciyi bulabilirsiniz get ile almanizi tavsiye ederim mal bozuk cikarsa elinizde patlamasin diye saticiyi bol bol arayin fotograf ve testini detayli bi sekilde atsin.ali express soyle soyleyeyim eger satin almadan once gemi gitmisse 30 gun beklersin birazda sans isi ben aliexpressten alirdim.

Anakartin hepsini destekler.

1600 mhz usrune cikabilirsin anakartin 2200 mhz kadar destekler ama ben ona para verecegime islemcimi i5 3570 alip daha cok performans alirdim sen arabaya binecegin yerde ata binmeyi soyluyorsun bana !!????

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Öncelikle tesekkur ederim sahibinden.com sitesinden islemciyi bulabilirsiniz get ile almanizi tavsiye ederim mal bozuk cikarsa elinizde patlamasin diye saticiyi bol bol arayin fotograf ve testini detayli bi sekilde atsin.ali express soyle soyleyeyim eger satin almadan once gemi gitmisse 30 gun beklersin birazda sans isi ben aliexpressten alirdim.

Anakartin hepsini destekler.

1600 mhz usrune cikabilirsin anakartin 2200 mhz kadar destekler ama ben ona para verecegime islemcimi i5 3570 alip daha cok performans alirdim sen arabaya binecegin yerde ata binmeyi soyluyorsun bana !!????

Zaman ve emeğine tekrardan teşekkürler. :)

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...yar-masaustu-1155-pin-i3-3220-597995139/detay

işlemci olarak GET'e uygun olarak bunu buldum. Fakat i5 3570 için GET'e uygun bir ürün bulamadım.

işlemci dışında önerdiğiniz diğer donanımlara rahatça ulaşabilirim.

Sizce oyun performansı için i3 3220 aldığımız donanımlarla yeterince uyumlu bir şekilde çalışır mı? veya başka bir işlemci tercihinde bulunmamız bizi stabillik konusunda rahatlatır?

çok hafif bir cep üzme operasyonu daha gerçekleştirsek hangi ürün daha mantıklı olur işlemci için?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Iĺa get olmasina gerek yok aslinda sadece get olursa daha iyi olur ben olsam bunlarla ugrasmam aliexpressten alirdim dedigim gibi get olmasina gerek yok senin istikrarin onemli surekli fotograf test sicaklik degeri nerde nasil kullandi bunlari sorman gerekiyor.

Bu arada i3 3220 uyumlu calisir gt 1030 ile darbogaz yapmiyor ucu ucuna besleyerek pubg 80 fps veriyor 720p very low ayarlarda
Islemci kullanimi kritik ben olsam aliexpressten yada sahibinden guzelce arastirip i5 3570 alirdim kafam rahat olurdu pubg multiplayer bir oyun sürekli guncelleme geliyor su anda darbogaz yapmiyor ama gelecek guncellemeyle yapacagi aşikar

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
İsmail abiye katılıyorum bi ay beklemicem diyip daha kötü bir sistem alma bence :/ tabi ki sahibinden.com da ali expresstekinden daha ucuza alabilirsin değişiyo mesela gtx 750 ti bakıyodum aliexpresste daha ucuz ama gt1030 baktım sahibindekindeki fiyat aliexpress tekinden dhaa ucuz ikisi bana göre başa baş araştırıp bulmalsıın ancak aliexpressten şanslıysan daha ucuza bulabilirsin yada iyi bir araştırmayla(aliexpress ve sahibinden de filtreleri kullanırsan en iyi sonucu alabilirsin)

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Iĺa get olmasina gerek yok aslinda sadece get olursa daha iyi olur ben olsam bunlarla ugrasmam aliexpressten alirdim dedigim gibi get olmasina gerek yok senin istikrarin onemli surekli fotograf test sicaklik degeri nerde nasil kullandi bunlari sorman gerekiyor.

Bu arada i3 3220 uyumlu calisir gt 1030 ile darbogaz yapmiyor ucu ucuna besleyerek pubg 80 fps veriyor 720p very low ayarlarda
Islemci kullanimi kritik ben olsam aliexpressten yada sahibinden guzelce arastirip i5 3570 alirdim kafam rahat olurdu pubg multiplayer bir oyun sürekli guncelleme geliyor su anda darbogaz yapmiyor ama gelecek guncellemeyle yapacagi aşikar

Öyleyse İsmail Abimizin bilgisine güvenerek aliexpressten bu ürünün siparişini veriyorum.

Diğerlerini ise son belirttiğiniz sitelerden sipariş ediyorum.

İşlemci gelmeden önce diğer aldığımız donanımları kullanabiliyor muyuz acaba son olarak?

İsmail abiye katılıyorum bi ay beklemicem diyip daha kötü bir sistem alma bence :/ tabi ki sahibinden.com da ali expresstekinden daha ucuza alabilirsin değişiyo mesela gtx 750 ti bakıyodum aliexpresste daha ucuz ama gt1030 baktım sahibindekindeki fiyat aliexpress tekinden dhaa ucuz ikisi bana göre başa baş araştırıp bulmalsıın ancak aliexpressten şanslıysan daha ucuza bulabilirsin yada iyi bir araştırmayla(aliexpress ve sahibinden de filtreleri kullanırsan en iyi sonucu alabilirsin)

İkisinin de uygulamasını telefonumu indirerek gerekli karşılaştırmaları yaptım. sonuç GEÇ OLSUN, GÜÇ OLMASIN.

çok teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
işlemci gelmeden tabiki diğer donanımları kullanabilirsin ancak pubg oynayabilirmsiin bilmiyorum darboğaz yapar büyük ihtimalle ama denemekten zarar gelmez.Bu arada biz bunları önerdik ama youtube dan denemelerine bakabilirsin benim önerdiğimi mi alırsın bilmiyorum ama mesela ben R9 270 önerdim 2gb 256 bit bir ekran kartı sen şimdi git youtube a yaz r9 270 2gb 256 bit graphic card game test ingilizce yazdım çünkü genelde yabancılar yapıyor ancak ekran kartının inceleme videolarını da izleyebilirsin türkler yapmış olabilir bu şekilde ekran kartını almadan istediğin performansı alıp alamayacağına bakabilirsin aynı şey işlemci için de geçerli oyunlarda hangi ekran kartına yetebiliyor diye :)

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
işlemci gelmeden tabiki diğer donanımları kullanabilirsin ancak pubg oynayabilirmsiin bilmiyorum darboğaz yapar büyük ihtimalle ama denemekten zarar gelmez.Bu arada biz bunları önerdik ama youtube dan denemelerine bakabilirsin benim önerdiğimi mi alırsın bilmiyorum ama mesela ben R9 270 önerdim 2gb 256 bit bir ekran kartı sen şimdi git youtube a yaz r9 270 2gb 256 bit graphic card game test ingilizce yazdım çünkü genelde yabancılar yapıyor ancak ekran kartının inceleme videolarını da izleyebilirsin türkler yapmış olabilir bu şekilde ekran kartını almadan istediğin performansı alıp alamayacağına bakabilirsin aynı şey işlemci için de geçerli oyunlarda hangi ekran kartına yetebiliyor diye :)

Bahsettiğin ekran kartı ile kıyaslamamı yaptım ve gerçekten aradaki 120 liralık fiyat farkına değecek FPS oranlarına sahip olduğunu görüyorum. Ufak bir araştırma daha yapıp son durumla ilgili bilgi vereceğim.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Bakin iyi arastirin benim verdigim linkler ornek @utkuversus gelsin o onerir simdi siparis etme bekle biraz hem dolar duser

@Görkem Say

Son düzenleme:

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Icine ne siniyorsa onu al dostum bana guvenmeyin ben bunlari yapardim ama bence dedigim gibi asil isi bilenlerin gormesi gerek yarini bekle

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Icine ne siniyorsa onu al dostum bana guvenmeyin ben bunlari yapardim ama bence dedigim gibi asil isi bilenlerin gormesi gerek yarini bekle

Olur abim, geç olmasını göze aldık bi kere zaten yeter ki güç olmasın yarını da bekleriz.

Hayırlı geceler :)

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
H61M-K İşlemci Desteği | Anakart | ASUS Türkiye

Anakart destekliyor islemciyi ama birkac yorum gordum kafam karisti istedigin yerden alabilirsin

Her zaman yaninizdayim destek olmaya calisiyorum

Bilgi paylasmak icindir

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Merhabalar,

Belirttiğiniz önerileri de göz önünde bulundurarak biraz daha bütçe genişletmek için bekledim.

Yukarıdaki sistemde yaptığım değişiklikler şu şekilde:

- MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Ekran Kartı
- intel i7 3770 3.4 GHz (Turbo ile 3.9GHz)
- 8 GB RAM (1333 MHz)
- 120 GB SSD

Ram MHz' yükseltebilirim belki ilerleyen zamanlarda şuan önceden mevcut olan 2GB 1333 MHz ile 10 GB'lık bir RAM mevcut toplamda.

Şuan işlemci ve ekran kartı kargoda, en fazla 2 güne elime ulaşır.

Bu tercihlerim sisteme darboğaz yaptırır mı? Günümüz şartlarını çok da extreme ayarlarda olmayacak şekilde kaldırır mı? ya da tercihlerimde hata olduğunu düşündüğünüz bir parça var mı?

Şuanlık tek sıkıntım sahip olduğum monitör sadece VGA bağlantı girişini destekliyor. VGA dönüştürücü kullanmayı düşünüyorum en yakın zamanda temin edip. VGA dönüştürücüleri bana performans veya işlevsellik kaybı yaşatır mı?

Tekrardan çok teşekkür ediyorum bilgisini paylaşan herkese. Son durumu paylaşmak istedim. Belirttiğim hususlarda bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Seçimlerin bence iyi.Ancak monitörünün kötü olduğunu söylemişsin ve bu bütün zevki ortadan kaldırır bence :/
Monitöre bütçen var mı bilmiyrum ama bence 1050 ti ı doruklarına kadar yaşamak için iyi bir moniyör şart çünkü 1050 ti maximum 8K ya kadar destekliyor :D Neyse 8k abartı ama sen gidip 1050 ti ın yanına 720 p lik bir monitör alırsan zevk alamazsın şöyle en azından 1080p çözünürlük yada elinde para varsa 4k bir monitör almalısın.Ayrıca seyir zevki içinde şöyle en az bi 25 inch monitör alırsan zevkten duramazsın :D

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Seçimlerin bence iyi.Ancak monitörünün kötü olduğunu söylemişsin ve bu bütün zevki ortadan kaldırır bence :/
Monitöre bütçen var mı bilmiyrum ama bence 1050 ti ı doruklarına kadar yaşamak için iyi bir moniyör şart çünkü 1050 ti maximum 8K ya kadar destekliyor :D Neyse 8k abartı ama sen gidip 1050 ti ın yanına 720 p lik bir monitör alırsan zevk alamazsın şöyle en azından 1080p çözünürlük yada elinde para varsa 4k bir monitör almalısın.Ayrıca seyir zevki içinde şöyle en az bi 25 inch monitör alırsan zevkten duramazsın :D

İyi diyorsun hoş diyorsun amma velakin Donald Trump kardeşimizin yaptığı indirimler sayesinde 2 asgari ücret fiyatı ediyor yeni aldığım donanımlar (!)

O yüzden benim de aklıma GamePower'ın uygun fiyatlı 144 MHz 1 ms f/p monitörleri geliyor olsa da ne elden ne gönülden daha masraf çıkarmak gelmiyor doğrusu (en azından 2 3 aylığına), belki daha sonra yine böyle bir çılgınlık daha yapabilirim :D

Sahip olduğum monitör bu.

Yeni bir monitör almayı düşünene denk böyle bir VGA dönüştürücü düşünüyorum.

Bu çözümün bana kazandıracağı bir eksi olur mu?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Tekrardan merhaba uzun zaman olmuş görüşmeyeli :D:D

Monitörün idare eder bence kullanabildiğin kadar dönüştürücü ile kullan sonra güzel bi monitör alırsın.

Sonra gelelim dönüstürücü performans kaybı yaşatırmı elbette yaşatır ama farketmezsin bile.

Dönüştürücüyü bende 10tl almıştım n11 den 30 tl bile fazla bence bendeki canavar gibi çalışıyor.Galiba buydu tabi fiyatı artmış ben 10tl aldım

Hdmı To Vga Kablo Çevirici Dönüştürücü Görüntü - n11.com

Ssd olarak bunu öneririm
Adata 120GB SU650 3D NAND 2.5 Sata 3.0 Ssd Disk ASU650SS-120GT-C

Bu arada yaptığın gayet mantıklı k serisi almamıssın 3770 en doğrusu daha uzun yıllar kullanabileceksin işlemcini

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Tekrardan merhaba uzun zaman olmuş görüşmeyeli :D:D

Monitörün idare eder bence kullanabildiğin kadar dönüştürücü ile kullan sonra güzel bi monitör alırsın.

Sonra gelelim dönüstürücü performans kaybı yaşatırmı elbette yaşatır ama farketmezsin bile.

Dönüştürücüyü bende 10tl almıştım n11 den 30 tl bile fazla bence bendeki canavar gibi çalışıyor.Galiba buydu tabi fiyatı artmış ben 10tl aldım

Hdmı To Vga Kablo Çevirici Dönüştürücü Görüntü - n11.com

Teşekkür ederim İsmail abim :D

O zaman son olarak bir gün yolum düşerse de monitör alırsam tavsiyeniz var mı?

2K ihtiyaç duymadığımı belirtmek istiyorum. 1080p işimi rahatça görür diye düşünüyorum.

dudak uçuklatmadan lütfen :)

Ayrıca sandisk'in aynı okuma yazma hızlarına ve aynı depolama alanına sahip bir SSD kullanıyorum şuanda hâlihazırda.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Samsung Curved 24F390 Monitör

Oyun amaçlı bir monitör değil film için felan

O zaman sizin bu tavsiyelerinizi yine sistem toplarken yaptığım gibi şimdi de göz önünde bulunduracağım, tekrardan hepinize çok teşekkür ediyorum desteğinizden dolayı. Siz olmasanız sanırım hala kıvranıyordum. Bu süreçte bilgisayarda donanımları konusunda ben de sayenizde çok bilgilenmiş oldum. Hakkınızı helal edin emek verdiniz o kadar :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Önemli Değil Forumlar bunlar için var :)Helal Olsun