Donanım desteği iyi olan bir Linux dağıtımı mı arıyorsunuz ? Manjaro Linux'u deneyin

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Laptopta Debiş, masaüstünde Pisi 2 RC yüklü. İkisi de tıkır tıkır çalışıyor, çöktüğüne şahit olmadım. Bunun dışında KDE5i OpenSuSE ve Chakra diye bir dağıtımda denemiştim daha önce. Opensuse tirtti da Chakra da taş gibi gidiyordu. Dağıtım önemli yanı :D

Hocam slackta kde4 yok mu? KDE 4 çökmez tabii.
slackware de stabil çalışmayan hiçbir yazılım dahil edilmez kde 5 de olsa kernel 4.15 de olsa. stabil hale gelirse o zaman dahil olur debian da bu şekildedir.

ama sizin için kde 5 kurup deneyeceğim maksat fantazi olsun :)

slackware de stabil çalışmayan hiçbir yazılım dahil edilmez kde 5 de olsa kernel 4.15 de olsa. stabil hale gelirse o zaman dahil olur debian da bu şekildedir.

ama sizin için kde 5 kurup deneyeceğim maksat fantazi olsun :)
Teşekkür ederim. Kafamı karıştırmıştı resmi olarak KDE4 var olduğu için.

kurdum üstadım sonuç aşağıdaki gibi oldu daha önce mint, manjaro ve KaOS da kde 5 kullanmıştım Slack gene şaşırtmadı hepsinden daha akıcı ve performanslı çalışıyor, henüz ince ayar yapmadım ram kullanımı açılışta 440 MB civarı printscreene basınca 453 e çıktı, kde4 e nazaran biraz fazla tabii...

kde5.png

kurdum üstadım sonuç aşağıdaki gibi oldu daha önce mint, manjaro ve KaOS da kde 5 kullanmıştım Slack gene şaşırtmadı hepsinden daha akıcı ve performanslı çalışıyor, henüz ince ayar yapmadım ram kullanımı açılışta 440 MB civarı printscreene basınca 453 e çıktı, kde4 e nazaran biraz fazla tabii...

Ekli dosyayı görüntüle 27383
Çalışan sistemi bozduracaksınız 100 MB ram için.

-
Çalışan sistemi bozduracaksınız 100 MB ram için.
Yıllardır kullanıyorum ben slackware'i ilk geçişte eziyet gibi gelebilir deneyecekseniz de sisteminizi bozmadan deneyin derim.
Aslında hep Slack - Debian arasında kalıyorum ikisi de iyi dağıtımlar.Servera debian 9 kurdum çok tatlı çalışıyor debianın nimetlerinden faydalanıyorum :).
Laptopta Slack kullanmamın nedeni de yeni çıkan kernel versiyonlarını ve farklı programları derleyerek kuruyorum. Debianda kernel derleyip kullanıcam derseniz biraz uğraştırıyor o yüzden tercih etmiyorum evde. Program derleyecekseniz slack gerçekten iyi, sizi üzmez KDE 5'i bile kaynaktan derleyip kursammı diye düşündüm :D 9-10 saat derlemesi sürer en az delilik tabii vazgeçtim hazır derlenmişi var nasıl olsa.

@darkstar mesleğiniz nedir hocam ?
Ülkede genelde server için centos tercih ediliyor, ben öyle gözlemledim en azından, sizin debian seçmenizde bir kriter var mı ?

@darkstar mesleğiniz nedir hocam ?
Ülkede genelde server için centos tercih ediliyor, ben öyle gözlemledim en azından, sizin debian seçmenizde bir kriter var mı ?
Centos kötü değil tabii ki, debian kurmasam muhtemelen kuracağım dağıtımlardan biri olurdu.

Centos RHEL in kaynak kodlarından derleniyor malum. Redhat işi ticarete döktüğü günden beri mesafeliyim.
Ayrıca rpm de en hantal paket yöneticilerinden biri. Bunlar kullanmama nedenlerimden sadece bir ikisi...

-
Yıllardır kullanıyorum ben slackware'i ilk geçişte eziyet gibi gelebilir deneyecekseniz de sisteminizi bozmadan deneyin derim.
Aslında hep Slack - Debian arasında kalıyorum ikisi de iyi dağıtımlar.Servera debian 9 kurdum çok tatlı çalışıyor debianın nimetlerinden faydalanıyorum :).
Laptopta Slack kullanmamın nedeni de yeni çıkan kernel versiyonlarını ve farklı programları derleyerek kuruyorum. Debianda kernel derleyip kullanıcam derseniz biraz uğraştırıyor o yüzden tercih etmiyorum evde. Program derleyecekseniz slack gerçekten iyi, sizi üzmez KDE 5'i bile kaynaktan derleyip kursammı diye düşündüm :D 9-10 saat derlemesi sürer en az delilik tabii vazgeçtim hazır derlenmişi var nasıl olsa.
Çok önceden kullandığımı hatırlıyorum. "Taş devrine mi geldik yahu biz?" deyip silmiştim. Masaüstü epeydir boşta. Orada deneyebilirim aslında.

stat counter