Doğal tatlandırıcı Stevia kullanan var mı?

Bu konuyu okuyanlar

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Merhaba arkadaşlar. Doğal tatlandırıcı stevia kullanan var mı? Şeker yerine evimde bunu kullanmayı düşünüyorum. Okurlar da katılırsa sevinirim.

Tavsiye, öneri ve deneyimlerinizi rica ediyorum.

Stevia Nedir Kısa Bilgi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Stevia

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
dogalsa alin Stevia bitkisinin ihtiva ettiği Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli olmaktadır. vaybe

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Uzun zamandır ekmek yemiyorum kahvaltı harici. Şekeri de 1 seneye yakındır kullanmıyorum. Sağlığınız açısından sıkıntı olmayacaksa sizde alıştırın bünyenizi. Çayı şerbet yapardım ben Allahtan bıraktım.

sanur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Biraz geç olacak ancak deneyimlerimi paylaşayım. Stevya ile şeker hastası olduğumu öğrendikten sonra, ilk tatlandırıcımı alacağım zaman bir eczacı vasıtası ile tanıştım. Hatta bitkisini yetiştirdim. 1-2 yaprağı ile 3-4 çay içebilirsiniz. Bitkiyi komple tatlı niyetine yiyebilirsiniz (Gövdesi de dahil). Kalori içermediği gibi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu okumuştum. Ayrıca insülin salınımını da arttırıcı etkisi varmış. Şekeri kullandığınız her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yani reçelinizi, marmelatınızı, tatlılarınızı stevya ile yapabilirsiniz. Herkes için ama özellikle şeker hastaları için çok büyük bir nimet. Yıllardır kullanıyorum artık normal şekerin tadı bana tuhaf geliyor. Hatta bazen misafirlikte stevyayı unutunca çaya normal şeker atıyorum tadı iğrenç geliyor zor içiyorum. Aslında devletlerin insan sağlığı için tamamen stevya kullanımına geçmeleri lazım. Japonya 30 yıldan fazla bir zamandan beri kullanıyormuş. Çin ve Hindistan da büyük üretime başlamışlar. 2-3 haftadır eczanelere gelmiyor ne oldu bilmiyorum. Ve şeker değerlerim arttı. Tekrar yetiştirmeye başlayacağım İnşaallah.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Biraz geç olacak ancak deneyimlerimi paylaşayım. Stevya ile şeker hastası olduğumu öğrendikten sonra, ilk tatlandırıcımı alacağım zaman bir eczacı vasıtası ile tanıştım. Hatta bitkisini yetiştirdim. 1-2 yaprağı ile 3-4 çay içebilirsiniz. Bitkiyi komple tatlı niyetine yiyebilirsiniz (Gövdesi de dahil). Kalori içermediği gibi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu okumuştum. Ayrıca insülin salınımını da arttırıcı etkisi varmış. Şekeri kullandığınız her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yani reçelinizi, marmelatınızı, tatlılarınızı stevya ile yapabilirsiniz. Herkes için ama özellikle şeker hastaları için çok büyük bir nimet. Yıllardır kullanıyorum artık normal şekerin tadı bana tuhaf geliyor. Hatta bazen misafirlikte stevyayı unutunca çaya normal şeker atıyorum tadı iğrenç geliyor zor içiyorum. Aslında devletlerin insan sağlığı için tamamen stevya kullanımına geçmeleri lazım. Japonya 30 yıldan fazla bir zamandan beri kullanıyormuş. Çin ve Hindistan da büyük üretime başlamışlar. 2-3 haftadır eczanelere gelmiyor ne oldu bilmiyorum. Ve şeker değerlerim arttı. Tekrar yetiştirmeye başlayacağım İnşaallah.

Nasıl yetiştirebiliriz? Ankara da iseniz görüşmek isterim.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Stevia yı ben ilk kez hayatımda Breaking Bad dizisinde duymuştum.. :)