DNS güncelleme nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
En yeni sunucuları ziyaret etmek için DNS güncelleme yapmalısınız.

Örneğin, bizim değiştirdiğimiz statik sunucusu nedeniyle sitemizi bu şekilde görenler var;

Oysa güncel DNS olsaydı, sorunsuz bir şekilde sitemiz görünebilecekti.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor?

1. Başlat butonuna tıklayın.
  2. cmd yazın ama Enter'a basmayın.
  3. Hemen üstte listelenen "cmd.exe" dosyasına sağ tuş tıklayın.
  4. "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın ve gelen pencerede onay verin.
  5. Çıkan Dos ekranında komtu satırına "ipconfig/flushdns" yazın ve Enter'a basın.
  6. DNS ön belleği temizlendi.

Tarayıcınızı kapatıp yeniden açtığınızda güncel DNS'ler sayesinde yeni sunuculara girmiş olacaksınız.

Sizin bildiğiniz yöntemler varsa, buyurun paylaşın. Ben biraz eski kaldım :D

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
en bilindik yöntem ipconfig/flushdns :)

ama şimdi sistem bakım programları da dns önbelleğini temizleyebiliyor. ccleaner, asc vs programlarda bu özellik mevcut :)

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
En eski ve garanti yöntem bilgisayarı yeniden başlatmak :D

Sword.q

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
yukarıdaki işlemden sonra ipconfig -registerdns yazarak kayıt da yapabilirsiniz. bu yöntemde sonuç hemen gözlenmez zamanla otomatik olarak kayıt yapar sonuç beklemenize gerek yok işlerinizi yapmaya dönebilirsiniz.

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
DNS dışında IP adresini renew etmekte Cmd üzerinden yapılabilir. 2 saat Network Adapters gelip oradan sağ tuş tıkla disable / enable yapmayı beklemeden cmd üzerinden ipconfig /release (disable) ipconfig /renew (enable) edebiliriz. Pek kullanılmayan bir komut ama belki bir gün işe yarar.

cloud27

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evde benm dns otomatik evde ben sdnforuma girmeye çalıştığımda mahkeme kararıyla engellenmiştir diyor ama iş yerinde dns tanımlı burada girdiğimde ise direk giriyor foruma ben bunu yapsam evdeki pcime sdnforuma rahat girebilirmiyim?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
evde benm dns otomatik evde ben sdnforuma girmeye çalıştığımda mahkeme kararıyla engellenmiştir diyor ama iş yerinde dns tanımlı burada girdiğimde ise direk giriyor foruma ben bunu yapsam evdeki pcime sdnforuma rahat girebilirmiyim?

ne engellemesi?

Sword.q

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
sdn forum kısa bir süreliğine yasaklandı o sorun devam etmemesi gerek modemin sürekli açıksa yeniden başlatmayı dene en son ihtimal dns değiştir ama o bu konunun dışında bir mevzu.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
hangi iss? bendede otomatikte ve açılıyor tabi Tellcom.com.tr ve avea + TURKCELL ilede açılıyor...