DJVUQ Uzantılı Fotoğraf

Bu konuyu okuyanlar

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba herkese,

Daha önce hiç karşılaşmadığım bir virüs ile karşı karşıyayım. Bilgisayarımdaki fotoğrafların uzantıları DJVUQ olarak değişti. Yaptığım küçük çaplı araştırmadan anladığım kadarıyla sanırım fidye virüsü denen cinsten. Fotoğraflarımı hiç bir şekilde açamıyorum. Tüm klasörlerin içinde aşağıdaki not defteri dosyası var. Bildiğin fidye istiyor. Hadi verelim parayı da sonradan açılacağı da garanti değil. Bu durumdan kurtulmamın bir yolu var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
DJVQ!!!.png
DJVQ 2.png

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Dosyalarınızı saklayın. Dosya sisteminin şifreleri çözülürse her yerde yayınlanır zaten. Takip edin bu işi. Eninde sonunda çözülüyorlar.

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Dosyalarınızı saklayın. Dosya sisteminin şifreleri çözülürse her yerde yayınlanır zaten. Takip edin bu işi. Eninde sonunda çözülüyorlar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Teşekkürler, herhangi bir gelişme olmadı sanırım. Bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ona de ki "zaten daha önce buluta yedeklemiştim.
Aptal adam ne yaparsan yap!"
O da inanıp salar... :D

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ona de ki "zaten daha önce buluta yedeklemiştim.
Aptal adam ne yaparsan yap!"
O da inanıp salar... :D
ahh işte, başımıza geleceğini tahmin edemedik, yedeklemedik.
Mallık bende. hala gerçek bi çözüm yok. spyhunter diye bişey buldum, o da ücretli. bi de hiç güvenli gelmiyor gözüme.
Üstadlar bi el atsa da çözse şu sıkıntımı.
Adapazarından ıslama köfte, kabak tatlısı ne isterse gönderilir :)

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ümidimi kaybedeyim mi? :(

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Abiler djvuq diye goole da arama yaptığımda bişeyler geliyor artık. Ama güvenemiyorum, güvenilir bi yöntem varsa yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler
70297

Reaksiyon puanı
390
Hocam buraya tıklayarak videodaki yöntemleri uygulamayı deneyin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O olmazsa birde buraya tıklayın

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
390
hocam bi bakalım illaki bir çözümü vardır. Sonuçta imkansız diye bi şey yok. Başka bi yere baktırmaya götürdünüz mü

Birde şunu deneyin hocam: Tıkla

Buradan da diğer linklere bakabilirsiniz: Tıkla
Yazıyı dikkatli okuyun hocam ve linklerin hepsini teker teker inceleyin. Buradan bir çözüm bulacağınıza inanıyorum.

Son düzenleme:

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayar mühendisi arkadaşım çözümü mümkün değil dedi, adamların insafa gelmesini beklicen dedi. bilgisayar öğretmeni arkadaşım araştırıyor, ümit var dedi. Tamirciler sadece format atmayı biliyor, ekstra bişey gelirse yapamam diyor.

Eve gider gitmez denicem hocam, teşekkürler.

Reaksiyon puanı
390
Siz bi yukarıdakileri inceleyin hocam. Onların yapamadığını yapacaksınız :))

Bilgisayar mühendisi arkadaşım çözümü mümkün değil dedi, adamların insafa gelmesini beklicen dedi. bilgisayar öğretmeni arkadaşım araştırıyor, ümit var dedi. Tamirciler sadece format atmayı biliyor, ekstra bişey gelirse yapamam diyor.

Eve gider gitmez denicem hocam, teşekkürler.
Rica ederim hocam. İnşallah buradan çözüme kavuşursunuz.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Çözümü yok . Dosyalar önemliyse fidye ödeyeceksiniz (bitcoin şeklinde) . Değilse formatla hallolur gibi geliyor.

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam iyi akşamlar,
metinde şöyle diyor;
Eğer Personal ID'niz (personal ID _openme.txt dosyasının içinde yazar) şu iki ID'den biriyse;

• D02NfEP94dKUO3faH1jwqqo5f9uqRw2Etn2lP3VB
  • 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0
bendeki uzantıyla eşleşiyor ama bu personal ID eşleşmiyor. bu da gol değil. denedim, hiç bi değişiklik yok :)

Your personal ID:
019YAMu835k6Tb3TM7zhJDd7s3n2BpYp2Zt7PQ2ftA9

Çözümü yok . Dosyalar önemliyse fidye ödeyeceksiniz (bitcoin şeklinde) . Değilse formatla hallolur gibi geliyor.
ist

mail attım. 1500 dolar istedi. şaka gibi. otomatik mail dönüyor. anlaşalım, pazarlık yapalım dedim. cevap vermediler tabi :)

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
hocam iyi akşamlar,
metinde şöyle diyor;
Eğer Personal ID'niz (personal ID _openme.txt dosyasının içinde yazar) şu iki ID'den biriyse;

• D02NfEP94dKUO3faH1jwqqo5f9uqRw2Etn2lP3VB
  • 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0
bendeki uzantıyla eşleşiyor ama bu personal ID eşleşmiyor. bu da gol değil. denedim, hiç bi değişiklik yok :)

Your personal ID:
019YAMu835k6Tb3TM7zhJDd7s3n2BpYp2Zt7PQ2ftA9

ist

mail attım. 1500 dolar istedi. şaka gibi. otomatik mail dönüyor. anlaşalım, pazarlık yapalım dedim. cevap vermediler tabi :)
Hocam ücreti ödemeden kurtarmanın imkansız. Bizim bir tanıdığımız(esnaf)ın dosyaları böyle şekilde oldu. Türk birisi tarafından kitlendi. 1000 dolar istemişti. Kitlediği dosyalar da alacak listesiydi. Önemliydi yani. İlk başta 500 dolara indirdi ama hacker sinirlenince geri 1000 dolara ödetti...

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam ücreti ödemeden kurtarmanın imkansız. Bizim bir tanıdığımız(esnaf)ın dosyaları böyle şekilde oldu. Türk birisi tarafından kitlendi. 1000 dolar istemişti. Kitlediği dosyalar da alacak listesiydi. Önemliydi yani. İlk başta 500 dolara indirdi ama hacker sinirlenince geri 1000 dolara ödetti...
20 yıldır biriktirdiğim fotoğraflarım var. üstüne soğuk bi su içeyim :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
10 yıldır antivirus kullanmayan ve virüs girince sistemden cımbızla çıkarabilen ben, bu meret yüzünden antiviruse başladım çünkü virüsü çıkardım çıkarmasına da ben tespit edip çıkarana kadar dosyalarımın %80'ini şifrelemişti, Allah'tan harici hard diskte tamamı olmasa da çoğunun yedeği vardı ve ucuz kurtuldum.

Burada kaspersky'ın birtakım ransomware dekriptorleri var, tek tek dene, bir tanesi senin dosyalarını çözebilir.
Bu çözme işlemini yaparken interneti kapat çünkü virüs hala pasif olarak bir yerlerde gizli olabilir ve sisteminde dekriptor tespit ederse kendi sunucusuna mesaj gönderir ve sunucudaki anahtarın olduğu yer silinir artık sen para versen de o şifreyi geri alamazsın çünkü otomatik silindi boşuna para gönderme derler.

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
10 yıldır antivirus kullanmayan ve virüs girince sistemden cımbızla çıkarabilen ben, bu meret yüzünden antiviruse başladım çünkü virüsü çıkardım çıkarmasına da ben tespit edip çıkarana kadar dosyalarımın %80'ini şifrelemişti, Allah'tan harici hard diskte tamamı olmasa da çoğunun yedeği vardı ve ucuz kurtuldum.

Burada kaspersky'ın birtakım ransomware dekriptorleri var, tek tek dene, bir tanesi senin dosyalarını çözebilir.
Bu çözme işlemini yaparken interneti kapat çünkü virüs hala pasif olarak bir yerlerde gizli olabilir ve sisteminde dekriptor tespit ederse kendi sunucusuna mesaj gönderir ve sunucudaki anahtarın olduğu yer silinir artık sen para versen de o şifreyi geri alamazsın çünkü otomatik silindi boşuna para gönderme derler.
Bunları da denedim tek tek, hiç biri olmadı :(

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
StopDecrypter programını denediniz mi?

Reaksiyon puanı
390
Bunları da denedim tek tek, hiç biri olmadı :(
Hocam onu bende sonradan farkettim ama yine de olur diye düşünmüştüm olmamış demek ki. En son paylaştığım yazıda bi link paylaşmıştım. Bu link Stopdecrypter programının en güncel versiyonu içeriyor. Sizin indirdiğiniz güncel olmayan versiyondu. Bence bi de onu indirip çalıştırın.

Edit: Ayrıca kaspersky ile avg nin de decrypter programları varmış onları da deneyebilirsiniz. Ayrıca decrypter programlarını çalıştırırken internetinizi kapatın ne olur ne olmaz. Size virüsü gönderen kişiye uyarı gidebilir. Bundan dolayı da tüm fotoğraflarınız otomatik olarak silinebilir.

Son düzenleme:

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Klasör seçeneklerinden görünüm kısmından bilinen dosya türleri için uzantıları gizlemeyi kapat ki anlaşılsın, örnek.jpg'yi örnek.jpg.djvuq yapıyor aslında.

temre54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bu arada hala çözüm üretemedim :)