Dizüstü Bilgisayarlarda BIOS Güncelleme

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu konumda sizlerle dizüstü bilgisayarlarda nasıl BIOS güncellemesi yapılır bunu göstereceğim. 3-5 farklılık olacaktır ama aşağı yukarı bu yöntem hepsinde yer :) Neden bu konuyu açma ihtiyacı duydum çünkü insanlar genelde bu olayı pek bilmiyor ve bilgisayarda BIOS kaynaklı sorun varsa hemen başka yollara başvuruluyor.

Öncelikle bilgisayarımızın modelini öğrenmeliyiz. Benim bilgisayarımın modeli Dell Inspiron 7567. Google'a Dell Inspiron 7567 drivers yazıyorum. Siz bu durumda marka ve modeliniz neyse onu yazmalısınız. Lenovo Y720 drivers gibi. Sıralamamız marka-model-drivers şeklinde olacak. Google da arattıktan sonra markanın kendi sitesine giriyoruz aşağıdaki resimde olduğu gibi.

1.png

Daha sonra siteye girip işletim sistemimizi seçtikten sonra BIOS ile ilgili bölüme gidiyoruz ve en güncel sürümü indiriyoruz. İnen dosya .exe dosyası gibi bilgisayara otomatik kurulacaktır.Daha sonra bilgisayar bir yeniden başlatma sürecinden geçecek ve bilgisayarınızın BIOS sürümü güncellenmiş olacak.

2.png

Dikkat : BIOS güncelleme esnasında olması zor ama herhangi bir sıkıntı oluşursa bundan siz sorumlusunuz ve servis kullanıcı hatası olarak kabul eder(Anakart yanması gibi).Bu tür durumlarla karşılaşmamak için teknik servisinizle önceden bu güncellemeyi yapacağınıza dair bilgilendirmede bulunun.Ayrıca elektrik gitme ihtimaline karşı bataryanızın tam dolu olduğundan emin olun.

Drogba39

Müdavim
Reaksiyon puanı
381
Aynı olay Monster içinde var mıdır acaba ben bulamadım sitede.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aynı olay Monster içinde var mıdır acaba ben bulamadım sitede.
Monster bilgisayarlarda olay biraz daha farklı işliyor. Onlar başka markaların kasalarını kullandığı için(Clevo, Sager) öyle bulunamıyor. Teknik servis yardımcı oluyor diye biliyorum.

Drogba39

Müdavim
Reaksiyon puanı
381
Sağolun cevabınız için.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Yararlı konun için teşekkürler Görkem, BIOS önemli bir bileşen ve güncel kalması her zaman zarar değil yarar sağlayacaktır.

BarışTR1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba bende bios surumunu guncelledimde ama bios ekranindan cikamiyorum esc,f10 gibi tuslarla da cikamiyorum ne yapabilirim?

ALİ RIZA ÜNAL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
onu denedim olmadı müşteri hizmetlerini aradım bana bios update içeren exe gönderdiler ama yönetici olarak çalıştırdığımda dosya bazuk hatası veriyor geri dönüş yaptığımda ise teknik servise gidin dediler ve 110 tl istediler bios update için

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İsterseniz yeni bir konu açın, oradan devam edelim.

özenli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bu konumda sizlerle dizüstü bilgisayarlarda nasıl BIOS güncellemesi yapılır bunu göstereceğim. 3-5 farklılık olacaktır ama aşağı yukarı bu yöntem hepsinde yer :) Neden bu konuyu açma ihtiyacı duydum çünkü insanlar genelde bu olayı pek bilmiyor ve bilgisayarda BIOS kaynaklı sorun varsa hemen başka yollara başvuruluyor.

Öncelikle bilgisayarımızın modelini öğrenmeliyiz. Benim bilgisayarımın modeli Dell Inspiron 7567. Google'a Dell Inspiron 7567 drivers yazıyorum. Siz bu durumda marka ve modeliniz neyse onu yazmalısınız. Lenovo Y720 drivers gibi. Sıralamamız marka-model-drivers şeklinde olacak. Google da arattıktan sonra markanın kendi sitesine giriyoruz aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Daha sonra siteye girip işletim sistemimizi seçtikten sonra BIOS ile ilgili bölüme gidiyoruz ve en güncel sürümü indiriyoruz. İnen dosya .exe dosyası gibi bilgisayara otomatik kurulacaktır.Daha sonra bilgisayar bir yeniden başlatma sürecinden geçecek ve bilgisayarınızın BIOS sürümü güncellenmiş olacak.

Dikkat : BIOS güncelleme esnasında olması zor ama herhangi bir sıkıntı oluşursa bundan siz sorumlusunuz ve servis kullanıcı hatası olarak kabul eder(Anakart yanması gibi).Bu tür durumlarla karşılaşmamak için teknik servisinizle önceden bu güncellemeyi yapacağınıza dair bilgilendirmede bulunun.Ayrıca elektrik gitme ihtimaline karşı bataryanızın tam dolu olduğundan emin olun.
Hocam peki eski bios sürümüne nasıl geri dönebiliriz?