Diskim Tek Parça Halinde mi , C ve D Olarak Mi Daha Hızlı Olur ?

Bu konuyu okuyanlar

alioskiiii

Doçent
Reaksiyon puanı
130
Suan diskim tek parca 500gb sadece c diski bunu 2 parcaya ayirirsammi daha hizli calisir boylemi

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ben bu durumu araştırmıştım yabancı kaynaklarda hız farkının olmayacağını bunun söz konusu bile olmadığı söyleniyordu ben açıkcası tek disk kullanıyorum ama 2 li kullandığımda bir performans kaybı yaşamamıştım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben bu durumu araştırmıştım yabancı kaynaklarda hız farkının olmayacağını bunun söz konusu bile olmadığı söyleniyordu ben açıkcası tek disk kullanıyorum ama 2 li kullandığımda bir performans kaybı yaşamamıştım.
Hız farkı değil ama ömür farkı oluyor galiba abi. Disk ayrıldığı için okuma yazma için harcanan hücreler, tek olmasına kıyasla çok küçük bir fark olsa da daha fazla zarar görüyormuş. Yani teoride böyle bir şey var ama pratikte ne kadar etkili orası ayrı tabi.

Secret++

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Diski bölümlemek HDD hızlandırmaz HDD bölümlemesinin sebebi C'ye sistemi kurarlar D'yi yedekleme yapmak için.
Olursa sisteme virüs veya zararlı bir yazılım bulaşırsa formatı C'yi atılır D ise senin silmeye kıyamadığın film arşivlerin olur programların olur oyunlar olur vs vs onların tutulduğu depolandığı yerdir.