Disk genişletme nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

okn64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yerel Disk C nin kapasitesi doldu. bende D de mevcut olan bos alandan 20GB alanı küçülttüm. Oluşan 20GB alanı C üzerinde genişletme işlemi yapamıyorum. Ek olarak C üzerinde 80MB alan küçültme yaptım iki ayrılmamış alan birleşip sonradan yapabilir miyim diye baktığımda C nin birleştirmesi esnasında sadece 80MB lık alanı göstermektedir.
BU konuda neler yapabilirim
disk.PNG

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,913
Yerel Disk C nin kapasitesi doldu. bende D de mevcut olan bos alandan 20GB alanı küçülttüm. Oluşan 20GB alanı C üzerinde genişletme işlemi yapamıyorum. Ek olarak C üzerinde 80MB alan küçültme yaptım iki ayrılmamış alan birleşip sonradan yapabilir miyim diye baktığımda C nin birleştirmesi esnasında sadece 80MB lık alanı göstermektedir.
BU konuda neler yapabilirim
Burada disk birleştirme yapmanız için, boş alanın mevcut sürücünün sağında olması gerekir. Yani 20GB boş alanı sadece D diskine verebilirsiniz. Siz en iyisi bu işi benimde daha önce kullandığım Aomei Partition Assistant Home uygulamasını kullanarak yapın. Yada diskinizi, boş alanın, C diskinin sağına gelecek şekilde tekrar yapılandırın.

okn64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
işte bende araştırdığım kadarı ile coğu önerilerde sizin dediğiniz gibi sağında olması gerektiği tezine hemfikirim. D diski içerisinde 160gb veri var. ben bu 20gb lık alanı C nin sağına alabil miyim?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,913
işte bende araştırdığım kadarı ile coğu önerilerde sizin dediğiniz gibi sağında olması gerektiği tezine hemfikirim. D diski içerisinde 160gb veri var. ben bu 20gb lık alanı C nin sağına alabil miyim?
Eğer bu ekranda yapmak isterseniz D yi tamamen silmeniz gerekiyor. Daha sonra C yi genişletip D diskini en son tekrar oluşturmalısınız. Ama önerdiğim uygulamada böyle bir işlem yapmanıza gerek yok direk boş alanı istediğiniz bölüme aktarabiliyorsunuz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
D'ye sağ tıklayınca birimi genişlet seçeneği çıkıyor mu?

okn64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aomei Partition Assistant Home programı ile tüm birimler üzerinde işlem yapabildim. Bu programın algoritması C yi ne kadar arttırmak isteniyorsa ilk önce boş alanlardan sonrasında D den alıyor genişletilmek istenilen alan kadar. yani d nin sağında olmuş solunda olmuş fark etmedi. C nin sağındaki D de dahil tüm ayrılmış alanlardan veriyi almış oldu. teşekkürler yardımlarınız için
disk.PNG

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aomei Partition Assistant Home programı ile tüm birimler üzerinde işlem yapabildim. Bu programın algoritması C yi ne kadar arttırmak isteniyorsa ilk önce boş alanlardan sonrasında D den alıyor genişletilmek istenilen alan kadar. yani d nin sağında olmuş solunda olmuş fark etmedi. C nin sağındaki D de dahil tüm ayrılmış alanlardan veriyi almış oldu. teşekkürler yardımlarınız içinEkli dosyayı görüntüle 31836
Sorununuzun çözülmesine sevindim. AOMEI Partition Assistant ile ne zaman disk bölümlemesinde değişiklik yapmak istesem program bilgisayarı yeniden başlatmamı istiyor ve ben başlattığımda Windows önyükleyicisi zarar görüyordu.

Son mesajlar