Disk boot failure!!!

Bu konuyu okuyanlar

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bilgisayarımı açtığım zaman sürekli olarak disk boot failure yazısı ile karşılaşıyorum.Harddisk görünmuyor.Tekrar açmaya çalıştığımda belki açılıyor belki açılmıyor yani işim bilgisyarın şansına kalmış.Yeni de format attım.Bios default yaptım ama değişmedi bir şey.Bir keresinde immediately back up your data diye başlayan uyarı ile karşılaştım.Harddiskte acaba donanımsal olarak bir sorun mu var ben den bilgilerimi koruma mı istiyor ... yardımlarınızı bekliyorum

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
"disk boot failure" yazısından başka bir şey çıkmıyor mu hata mesajında?Hata kodu filan

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayır çıkmıyor "disk boot failure insert system disk"bu uyarı geliyor.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Anlaşılan harddiskinizin master boot record kısmı uçmuş o yüzden boot etmek için sizden boot etmek için bir disk istiyor.Windows cdsini kullanarak mbr yi onarabilirsiniz.

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nasıl olacak biraz anlatabilirseniz çek sevinirim...

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Mbr'den önce...
-Bios'un ayarlarına girip first boot device'ı değiştirdiniz mi?
-Son(bu hatanın olduğu) dönemlerde yeni bir donanım yükleme veya kasayı açıp bağlantı noktalarıyla oynadınız mı?

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosu default etmiştim.Ayrıca harddisk yanmıştı üzerindeki devre elemanlarından biri yanmıştı (transistör galiba) değiştirildi ve sonra harddiski yerine taktım.
Not:harddisk Ata

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Aynı sorunu yaşayan biri harddisk bağlantılarını ters yaptığının farkına varmış, düzeltmiş ve sorun çözülmüş.Böyle bir şey olabilir:
Happy Happy Joy Joy.... It was nothing that at all 'cept one lil thing... My jumper pins were connected wrong... It was thinking my original master harddrive is a slave and my original slave was a now a master... after four days of searching I stumbled upon that... Re-positioned my jumpers and now all works fine

Bu mesajda jumper pin dediklerinin doğru bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
@elektr10 first boot device ile alakası yok.İlk cihazı bulamadığı zaman otomatik olarak harddiske geçer.

onur25 harddiski yerine taktın ama kabloları düzgün taktın mı?Birde anakarta giden kabloyu takıp güç kablpsunu takmayı unutmadın değil mi?Sonra cdrom ve hdd aynı kablo üzerindeyse jumper ayarı doğru yapılmış mı? Yok kablo sağlam,harddisk çalışıyor dersen ve windows xp kullanıyorsan bunu dene :
Windows Xp cdsini takın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Cdden ön yükleme için herhangi bir tuşa basın gibi bir uyarı gelecek sizde bi tuşa basın.Daha sonra windows dosyalarını aktarmaya başlayacak.Bu işlem bittikten sonra size birkaç seçenek gelecek.Sizde kurtarma(recovery)yı seçin.Onay isterse onaylayın daha sonra bir dos ekranı gelecek. oraya "fixmbr" (tırnak işaretleri yok) yazın ve enterlayın.sizden onay isteyecek.evet diyerek devam edin.MBR kesimi onarılacaktır.Cdyi çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatın büyük ihtimalle windows açılacaktır.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Maalesef boot device dahil birçok şeyle alakası var ama arkadaşın sorunu bu değilmiş, ben google'ın yalancısıyım ;D

Bir hatırlatma yapayım:2. bir işletim sistemi varsa fixmbr komutu grub menüsünü uçuruyor diye hatırlıyorum.Tedbirli olmakta yarar var.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Zaten uçmuş uçaçağı kadar :D Olsaydı ondan açılırdı.

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi gözümü korkuttun !!!Mbr yi silip tekrar yazınca riskli olduğunu duymuştum ama onarınca da mı riskli oluyor

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Riskli dediğin 2. işletim sistemine ulaşamazsın.2. işletim sistemin yoksa sorun da yok :)

onur25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki tavsiyeleriniz için teşekkürler