Discord nedir, nasıl kullanılır?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)


Mert Alper

Profesör
Katılım
19 Ağu 2018
Mesajlar
2,518
Puanları
113
Konum
K A Y I P
ba74954dde74ff40a32ff58069e78c36.png


Discord nedir?
#--------------------#

Discord uygulaması bir sesli iletişim uygulamasıdır. Bu uygulama ile arkadaşlarınız ile internet üzerinden kolay bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz. Uygulamanın güzel yanlarından biri tamamen ücretsiz olmasıdır. Tabi ayrı ücretli bir paketi var fakat bana göre gereksiz. Hareketli avatarlar filan kullanabiliyorsunuz. Kendi kanalınızı da ücret ödemeden açabiliyorsunuz. Discord kayıt işlemini tamamladıktan sonra uygulamayı bilgisayarınıza indirebilir ve kurabilirsiniz. Bu uygulama bilgisayarda, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda da kullanılabilmektedir.

Kayıt ve Doğrulama
#--------------------#


Discord’a kayıt olmak oldukça kolaydır. Yeni kullanıcıların, Discord’u açabilmeleri için herhangi bir e-posta adresine ihtiyacı yoktur! discordapp.com adresine girdikten sonra “Open Discord” butonuna basıp kullanıcı adını (ki bunu istediğin zaman değiştirebilirsin!) girdikten sonra uygulamamızı kullanmaya başlayabilirsin:Discord’un sunduğu tüm sohbet fonksiyonlarının tadını çıkarabilirsin, ancak hesabının kontrolünü almak için e-posta adresini doğrulaman oldukça önemli. Bu sayede kullanıcı adın ve ayırıcı numaran (kullanıcı adınızın hemen yanındaki dört haneli kod) ile birlikte katıldığın tüm sunucuları da koruyabilirsin!

Hesabını üzerinize almak için, uygulamanın tepesinde bulunan turuncu çubuk içerisinde bulunan Hesabını Sahiplen butonuna tıkla:Sana yollanan e-postada bulunan bağlantıya tıkla, işte hepsi bu kadar!

Sunucular; Nasıl çalışıyor?
#--------------------#


Discord’da yapılan sesli ve metin sohbetlerinin büyük bir çoğunluğu sunucular içerisinde geçer. Sunucular iki parça halinde bir merkez görevi görürler: metin kanallarıve ses kanalları. Katıldığın her sunucuyu devasa bir ağaç evi olarak düşünün, katıldığın her kanal arkadaşlarınla sohbet edebileceğin bir odayı temsil ediyor! Metin kanalları arasında dilediğin gibi geçiş yapabilirsin! Ancak Discord üzerinde sadece tek bir sesli sunucuda bulunabilirsin. Discord uygulamanın en solunda bulunan kolon senin sunucu listendir. Bir sunucuyu eklediğin zaman, dikey listeye küçük daire şeklinde eklenir:Yeni bir sunucu ekleyebilmek için, aşağıdaki "+" simgesine tıklaman yeterli.Şimdi sunucunu kurdun, arkadaşlarını davet etmen için sadece tek bir adım kaldı. Genel sohbet kanalının hemen yanında bulunan “Anlık Davet Oluştur” butonuna basarak, bir anlık davet oluştur.Bonus olarak, #genel-sohbet kanalına sağ tıklayarak da zafere ilerleyen yolda adım atabilirsin:Arkadaşlarını bağlantıyı kopyala ve yapıştır yaparak ne kadar hızlı bir şekilde sunucuna davet ettiğini öğrendin. Eğer bir sunucuya davet edildiysen yine aynı "+" simgesine tıkla, fakat bu sefer “Oluştur” yerine “Katıl” butonuna tıkla!

Basit kullanıcı ayarları
#--------------------#


Sunucularını kurup, hesabını aldıktan sonra, kullanıcı ayarlarına ve diğer basit kullanıcı özelleştirmelerine bakabiliriz. Bunun için kullanıcı adının hemen yanındaki küçük dişliye tıklaman ve Kullanıcı Ayarları sekmesine girmen yeterli:Kullanıcı ayarları menüsü kullanıcı adı ve profil fotoğrafı yükleme gibi her türlü eğlenceli profil detaylarını ayarlamanı sağlar:Bağlantılar sekmesinden Discord hesabını, Twitch veya Youtube Gaming hesaplarına bağlayabilirsin:Hatta Discord arayüzünü kullanarak profilinin hemen altında gösterebileceğin “Oynuyor” özelliğini ayarlayabilirsin:Eğer kullanıcı profilini etkileyecek bir ayar arıyorsan ve bu sunucu bazlı değilse, başlayacağın yer Kullanıcı ayarları menüsüdür.

Bildirimleri özelleştirme
#--------------------#


Discord bildirim ayarlarını ne sıklıkla ve nasıl canını sıkmayacak şekilde alabileceğini kendine göre ayarlamanı sağlar. Bu ayarlar iki parçaya ayrılmıştır, sunucu-bazlı ve genel.

Kullanıcı Ayarları menüsünden, bildirimler sekmesini görebilir ve genel bildirim ayarlarını yapabilirsin.Buradan masaüstü bildirimleri alıp almayacağını, Metin Okuma mesajlarını ve Discord’un farklı fonksiyonlarında çalacak sesleri ayarlayabilirsin.

Bildirimleri her sunucu bazında ayarlamak için, sunucu isminin yanında bulunan aşağı oka tıkla ve “Bildirim Ayarları” bölümüne tıkla:Bu menüde tüm sunucuyu susturabilir, @everyone ve @role bahsetmelerini bastırabilir (birilerini dürtmekten çok hoşlananlardan kaçınmak için) ve bu sunucuda ne sıklıkla bildirim alacağını seçebilirsin.

3_.jpg


Dosya görüntüleme ve yüklemeler
#--------------------#


Metin sunucularında sohbet etmenin yanında, 8MB’dan küçük resimleri, GIF dosyalarını ve diğer türlü dosyaları yükleyebilirsin.Bunu yapabilmenin iki yolu var:

Sürükle bırak çılgınlığıyla bilgisayarından yapmak,

Veya metin kutunun hemen yanında bulunan yükleme butonuna basmak:

mceclip17.png


Gerek duyduğunuz takdirde Discord'un destek sayfasına buradan ulaşabilirsiniz -> Discord Destek

Haydi işe koyulalım...
#--------------------#


Windows üzerinden Discord indirmek için tıklayın.
Android üzerinden Discord indirmek için tıklayın.
iOS üzerinden Discord indirmek için tıklayın.

SDN Discord sunucumuzun bir parçası olmak için tıklayın.
 
Son düzenleyen moderatör:

Mert Alper

Profesör
Katılım
19 Ağu 2018
Mesajlar
2,518
Puanları
113
Konum
K A Y I P
Botlara böyle bir komut öğretirsen sanal ortamda bir görselini alabilirsin "chat" kısmına yazdığın takdirde :) Sanal yetmiyor ise çorapla beraber terlik giyip bakkala gitmek şart :D
 
Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
54,589
Puanları
113
hep istediğim şey yapay zekam olsa benim yerime ne dinliyoruma ve geceye şarkı bıraka şarkılar bıraksın ilgili her konuya uygun cevaplar versin...
ama çok zor...
 
Üst
stat counter