Direksiyon sınavında yapılması gerekenler

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


ANNE

Profesör
Onursal Üye
Katılım
5 Eyl 2009
Mesajlar
1,657
Puanları
0
Direksiyon sınavında yapılması gerekenler

Direksiyon sınavı İstanbul ilinde Cumartesi ve pazar günü yapılmakta olup, Sancaktepe(Sarıgazi) için cumartesi, Üsküdar için Pazar yapılmaktadır. Seçme şansımız yoktur. Sabah grubu saat 08:00 ile 09:00 arasında başlamaktadır. Öğlen grubu saat 11:00 ile 13:00 arasında başlamaktadır.

Bu saatlerde ya sınavın yapılacağı yerde, yada yarım saat önce kursunuda bulunmalsınız, tabi kursunuz sizi sınav alanına götürüyorsa..

Kursunuzdan sınavdan önce muhakkak sınav giriş belgenizi ve sınav değerlendirme formunu almayı ve imzalamayı unutmayınız. Bu belgeler ve nüfus cüzdanı olmadan sınava giremessiniz. Bu belgeler genelde sınavdan 2 gün önce çıkmış olur.

Çetinler sürücü kursu olarak SMS ile sınav saatini ve kursta olmanız gereken saati de bildiriyoruz. Sınava muhakkak girmelsiniz, çünkü sizin adınıza kurs harç yatırıyor. Sınava girmessenizde, bir dahaki sınava harcı siz ödersiniz, girip, girmemeniz kimse için önem arzetmiyor.

Direksiyon sınavı her kurumda aynı anda başlar, gruplar 20 şer kişiliktir. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Ehliyet test sınavını geçen kişilere göre alfabetik sıralanır. Saatleri İlçe Milli Eğitimler belirler. Aynı gün direksiyon sınav sonucunu sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavında kalmış iseniz 2 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz.
Sınavlarda görev yapmak üzere, M.E.B. herbir araç için ikişer kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır.

Sınava, yanınızda kursunuzun direksiyon öğretmeni, arka koltuklarda ise M.E.B. dan iki komisyon üyesiyle birlikte gireceksiniz.

Sınava hangi araçla ve kaçıncı sırada gireceğinizi öğreninin. Sizden önce sınavı olacak arkadaşınızı takip edin.

Sınava girebilminiz için yanınızda olması gereken, Nüfuz Cüzdanınızı, Sınav Giriş Belgenizi, K Belgenizi ve sınav değerlendirme formunuzu elinizde hazır bulundurunuz. Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyondan biri isterse ona da verebilirsiniz.

Sırasıyla, oturduğunuz koltuğu, dikiz aynasını, ve sol dikiz aynasını kendinize göre ayarlayınız.Emniyet kemerinizi takınız.

Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alınız. Bu işlemi yapmak için debriyaj pedalına sol ayağınızla sonuna kadar basınız ve vites kolunu boş konumuna getiriniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites koluyla oynamayınız.

DİKKAT :Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle boşta ve debriyaja basılı olmalıdır.

Aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

Not :Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

Elfrenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın, kalkmak için,

Debriyaj padalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız, padal yukarı hareketini tamamlayana kadar ayağınızı pedalın üzerinden kaldırmayınız.


Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

Birinci vites kalkış vitesidir. Zorunlu haller dışında, kalkıştan hemen sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz. ( Yaklaşık 3-4 araç boyu bir mesafede ikinci vitese geçmeniz gerekir. )

Sınav güzergahında 3. vitese geçebileceğiniz kadar hızlanamazsınız. Yolun sağından, önünüzde ki araçları takip ediniz.

Seyir esnasında araçla durmak zorunda kalırsanız, tekrar 1. vitesle kalkışınızı yapınız. 2. vitesle aracınız kalkış yapmaz. Stop eder. Kalkıştan sonra 2. vitese geçiniz.

Güzergahı tamamlayıp okulun bahçesine geri döndüğünüzde, aracı uygun bir yerde durdurmanız gerekir bunun için;

Durmak istediğiniz yere 10 / 15 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun bir yer bulun.

Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız.

Ayağınız frene basılı durumdayken, kontağı kapatınız. ( Açış yönünün tersi istikametine. )

Elfrenini çekiniz.

Debriyaj padalına basarak aracı birinci vites durumuna getiriniz ve debriyaj pedalını bırakınız.

En son fren pedalını bırakınız.

Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfuz cüzdanınızı almayı unutmayınız. Diğer evraklar direksiyon öğretmeninizde kalacak .

Sonra,sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın.

Sınavınız bitmiştir. Direksiyon uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Min.70 puan almanız sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır.

Sınav sonuçlarını aynı gün saat 17:00 de kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sınavda genellikle geri manevra yaptırılmıyor. Yaptırılırsa; Aşağıda ki korallara uygun olarak geri gidişinizi yapabilirsiniz.

GERİ GiDERKEN

Araçla geri gidilirken sağ sinyal lambası yakılır.
Debriyaja basıp aracı geri vitese takınız. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz, arkaya bakmak için sağ taraftan yanlızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.


Debriyajı kontrollü bir şekilde tamamen bırakın, yalnız ayağınızı pedalın üzerinden ayırmayınız.

Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak ,sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak tamamlayınız.

Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 – 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vitesini boşa alınız.

Direksiyon sınavından geçmeden ehliyet almadan özel direksiyon dersi tavsiye etmiyoruz. Biz zaten eğitim veriyoruz. Ayrıca ehliyet olmadığı için istediğiniz her yerde araç kullanamamıyorsunuz.

 

fobyram

Asistan
Katılım
19 Şub 2010
Mesajlar
211
Puanları
0
araba sürmek çok zor görünüyor anlatılanlara göre :D
 

emptyheart

Profesör
Katılım
7 Ağu 2009
Mesajlar
1,640
Puanları
0
bende çetinlerden aldım ehliyeti egitimleri diğer kurslara nazaran çok iyi yöneticileride öyle
şimdi bu yazılanları bi kursiyer okur,bunları aklında tutup harfi harfine yapmaya çalışırsa bu stresle sınava girerse hiç bşy yapamaz kaldıramadan kalır sınavda söylim
hiçde ayrıntıya gerek yok sinyallere önem ver birde stop ettirme okadar zaten gideceğiniz yok en fazla 100m
2 ye tak tın tın tın git bukadar
arkadakilere takılmayın bukadar stresle araba kullanmayı bırak arbayı kaldıramazsın "ANNE"

cetinlerden alıyosan ehliyeti orda aynur hoca var çok sabırlı ve iyi bir hoca onu dne istersen
 

SERKANCANDAN

Asistan
Katılım
3 Eyl 2009
Mesajlar
344
Puanları
0
Ne gerek var bu kadar şeye yav. :D

Ben 6 yıl önce girdim bu sınava. 50 ile gidiyordum şehir içi diye. Arkadaki adam niye öyle uyuz uyuz gidiyosun trafiğe ayak uydur dedi. Ben de 80-100 Allah ne verdiyse asıldım gittim. :) Gırgır şamata bide muhabbet dönmüştü Çorum üzerine. :) Not olarak 95 vermişler. Sanırım o da 130'a çıktığım içindi herhalde.. :D
 

ANNE

Profesör
Onursal Üye
Katılım
5 Eyl 2009
Mesajlar
1,657
Puanları
0
Arkadaşlar,

Bu özellikleri ezberleyip uygulamaya çalışan biri bildiğinide unutur. Bu konuyu açmamın asıl nedeni şu dur: Sınav komisyonu bizleri nelere göre değerlendirmektedir. Bunu merak ettim. Cevabını bulunca sizinle paylaşmak istedim. Bunun cevabı konunun sonundaki bir fotoğrafdır. İşte tüm kastım o'dur.

Yukarıdaki açıklamalarda fotoğrafa ekli olunca onları paylaşmak istedim. Belki ihtiyacı olan olur, diye...

Tekrar vurguluyorum. Acemi kimseler, sürücü kurslarından uygulamalı öğrenmeye baksınlar. Yoksa bu yazı onların kafasını karıştırır. Bilginize. :)
 

Majeste

Profesör
Katılım
7 Mar 2007
Mesajlar
1,955
Puanları
0
Bunları bilseydim geçemezdim herhalde. :D :D

Hiç gerek yok rahat olun yeter.
 

neet

Guru
Onursal Üye
Katılım
6 Ağu 2008
Mesajlar
20,883
Puanları
83
Konum
Tekirdağ
arkadaş ehliyeti alalı 3 ay oldu :D
şimdi arabayı kaldırmayı unutmuş... bi garip oldum
 

SwateR

Dekan
Katılım
19 Nis 2009
Mesajlar
9,828
Puanları
83
Benimde bir arkadaş almış.O da 6-7 ay olmuş alalı.Geçen başka bir arkadaş verdi buna arabayı.Sürecek arkadaş bize soruyor "gaz hangisiydi lan şimdi" :D.dedik sağ tarafta,debriyaj desen o ne diyor.Ama Allah'tan nasıl kaldırılacağını biliyor.Valla şimdi 4 cenaze çıkıcak burdan diye baya bir tırsmıştım :D

Bu arada bende 4-5 gün önce gittim direksiyon eğitimine.Yarım saat sürdüm.Zaten biliyordum sürmeyi.Hoca dedi "oooo tamam tamam.Sen biliyormuşun zaten.Sana sadece sınav güzergahını anlatayım yeter.Böyle sürersen ehliyet cebinde bil.Senin artık gelmene gerek yok.Sadece sınavdan 1 gün önce gel hangi arabayla gireceğin belli olacak.Birde onu sürer debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.Velhasılkelam haftaya ctesi'yi iple çekiyorum.

Bu arada ekşisözlükten filan baktım.İnşallah gıcık birileri denk gelmez arkadaki görevlilerden :)
 

pcwolf

Dekan
Katılım
21 Ocak 2009
Mesajlar
7,552
Puanları
48
Benimde bir arkadaş almış.O da 6-7 ay olmuş alalı.Geçen başka bir arkadaş verdi buna arabayı.Sürecek arkadaş bize soruyor "gaz hangisiydi lan şimdi" :D.dedik sağ tarafta,debriyaj desen o ne diyor.Ama Allah'tan nasıl kaldırılacağını biliyor.Valla şimdi 4 cenaze çıkıcak burdan diye baya bir tırsmıştım :D

Bu arada bende 4-5 gün önce gittim direksiyon eğitimine.Yarım saat sürdüm.Zaten biliyordum sürmeyi.Hoca dedi "oooo tamam tamam.Sen biliyormuşun zaten.Sana sadece sınav güzergahını anlatayım yeter.Böyle sürersen ehliyet cebinde bil.Senin artık gelmene gerek yok.Sadece sınavdan 1 gün önce gel hangi arabayla gireceğin belli olacak.Birde onu sürer debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.Velhasılkelam haftaya ctesi'yi iple çekiyorum.

Bu arada ekşisözlükten filan baktım.İnşallah gıcık birileri denk gelmez arkadaki görevlilerden :)
Bana da bir daha gelmene gerek yok dedi ama ben yine de gidecem:D Sınavda daha farklı araba mı veriyorlarmış...
 

erdcan

Doçent
Katılım
7 Eyl 2009
Mesajlar
912
Puanları
0
hadi bakalım herkese hayırlı olsun şimdiden sonuçlar yarın açıklanacak sanırım
 

Blackout

Dekan
Katılım
14 Nis 2008
Mesajlar
7,499
Puanları
0
Vay be 2001 yılında almıştım. Arabadan inmeden müfettiş git arkadaşlarına hava at, 100 aldın demişti. Bir müdürün kızı mı ne varmış arkada fısır fısır konuşurlarken duymuştum, ona yetişeceklermiş (torpil için). Alelacele en arkada başladım en önde bitirdim.:D Sonra da arabama atlayıp eve geldim.

Mutluluğum çok uzun sürmedi. 2001 krizinde işlerimiz bozulunca ben ehliyeti aldıktan 1 ay sonra satmak zorunda kaldık arabayı. Ne rezil zamanlardı şimdi bir anda film şeridi gibi geçti gözümün önünden.:) İşte böyle canlar.
 

ANNE

Profesör
Onursal Üye
Katılım
5 Eyl 2009
Mesajlar
1,657
Puanları
0
Hâlâ açıklanmamış:)
Sonuçlar açıklandı. Hepsinden 90 Üzeri puanla geçtim. Allah'a şükür. :clap:

Ayrıca;

Direksiyon sınavları her ilde 6 Mart'da yapılmayacakmış. Her ilin kendine göre sınav takvimi olacaktır. Bunu kurslardan öğreneceğiz.

Direksiyon sınavları 6 Mart'da başlayıp, mart ayının sonuna kadar devam edecekmiş.
 

pcwolf

Dekan
Katılım
21 Ocak 2009
Mesajlar
7,552
Puanları
48
Ben de ilk yardımdan iyi beklemiyodum 87 gelmiş ötekiler de iyiler.
 

ANNE

Profesör
Onursal Üye
Katılım
5 Eyl 2009
Mesajlar
1,657
Puanları
0
Ben de ilk yardımdan iyi beklemiyodum 87 gelmiş ötekiler de iyiler.
Bende motoru daha yüksek bekliyordum. 95 gelmiş. Tabiki, iyi...

Kaldı direksiyon sınavı. Asıl önemli olan ve heyecanın olduğu sınav o...

Allah kimseyi utandırmasın. Sınavı rahatlıkla geçsin.
 

cka

Üyecik
Katılım
22 Eki 2009
Mesajlar
96
Puanları
6
ben ehliyeti 2 sene önce aldım. sınava girmeden önce iyi ki böyle bir yazı okumamışım.:scared: okusaydım kalma ihtimalim yüksek olabilirdi. bu yazıyı okurken bile sanki sınava girecekmişim gibi strese girdim. :(
 

SwateR

Dekan
Katılım
19 Nis 2009
Mesajlar
9,828
Puanları
83
Bana da bir daha gelmene gerek yok dedi ama ben yine de gidecem:D Sınavda daha farklı araba mı veriyorlarmış...
Bizim sürücü kursunda 3-4 çeşit araba var.3 Albea 1 Palio olması lazım.Haliyle hepsinin debriyajı farklı.Hocada "sınav günü araban değişebilir sınavdan 1 gün önce gel sınava gireceğin arabaylada 2-3 tur atarız.Onun debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.
 
Üst
stat counter