Dinimize Göre Vatan Sevgisi ?

Bu konuyu okuyanlar

Cuslaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.
Her zaman merak ettiğim , üzerinde çok durduğum yalnız kimseyle paylaşmadığım ve cevabını bulamadığım bir konu bu..

Sorum şu ;
Dinimizde vatan sevgisi nasıl tanımlanır ?

Bunu biraz daha açayım.

Vatan sevgisi imandandır diye biliyorum.Türk'üm , Türkiye'de yaşıyorum.Vatanımı milletimi değerlerimi ve kültürümü canı gönülden seviyorum.

Benim gibi düşünen milyonlar var.Fakat şöyle bi şey var.Bazı insanlar dinine bağlı namazında niyazında dürüst insanlar fakat vatan milletle alakası yok gibi.Sanki bu dünyadaki dini görevlerini yerine getirip bi an önce sonsuz hayata gidip cennetten bi bahçe kapmak ve geri de kalanları düşünmeden hareket etmek gibi amaçları var gibime geliyo...
Dinine bağlı olmak , dürüst , namuslu insan olmak güzel...
Fakat biz öldükten sonra geri de kalanlar içinde bişeyler düşünmek gerekmez mi ? Yani vatana millete hayırlı bişeyler yapmak.Biraz düşünmek gerekmez mi ?
Ülke umrunda olmayıp sadece kendi için , kendini kurtarmak için dine bağlanmak iyi bişey midir ?

Biliyorum ırkçılık kötüdür.Hiç bir ırk diğer ırktan üstün değildir Allah katında.Fakat kendi milletini vatanını yüceltmek ileriye götürmek , zulümden , zalimin elinden kurtarmak için bişeyler yapmak gerekmez mi ?

Allahın bize lutfettiği , uğrunda yüz binlerce şehit verilerek kazanılan bu ülkeyi korumak , kollamak , en azından dua etmek ! Gerekmez mi ?

Fani dünya bizde biliyoruz ama bence en doğrusu dininin gereklerini yerine getiriyosan eğer , vatanın , milletin , milletinin insanları için de çaba sarfetmek gerekir.Hiç bişey yapamıyosan ülken için dua etmen gerekir.

Benim düşüncem böyle..En başta sorduğum gibi vatan sevgisi dinimizde nasıl tanımlanır ? Hadisler ne der , Kur'an da ne yazar?

Sizin görüşlerinizi de almak istiyorum..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Dinine bağlı olmak , dürüst , namuslu insan olmak güzel...
Fakat biz öldükten sonra geri de kalanlar içinde bişeyler düşünmek gerekmez mi ? Yani vatana millete hayırlı bişeyler yapmak.

"Dinine bağlı, dürüst ve namuslu" olan zaten dinin gerektirdiği şekilde yaşıyor demektir; yani "vatan"ı için bir şeyler yapmayan kişi zaten "dinine bağlı" denilemez ki. Ben uzun yıllardır bu konuda yanlış bir algı olduğunu düşünüyorum; çünkü "vatan" deyince herkes o anda içinde yaşanılan "ülke"nin kastedildiğini zannediyor. Hayır, böyle değildir, çünkü böyle olsaydı, şu anda Amerika'da yaşayan müslümanların Amerika'yı ileriye götürmeye çalışmaları gerekirdi. Keza diğer müslüman olmayan ülkeler gibi. Halbuki bu, insanların ve dünyanın "kötülüğüne" olur. Türkiye de İslam ile yönetilmediğine göre, bu konuda Türkiye'yi be bir "İslam vatanı" saymak oldukça güç. İslam'daki vatan kavramı, müslüman devletidir; oysa bizim ülkemiz laiktir ve İslam ile yönetilmez; dolayısıyla burada İslami şartlar geçerli değildir. (Yani Türkiye için "dini açıdan vatan" değerlendirmesi yapılamaz, o nedenle de sorduğun soru Türkiye için mantıken yanlıştır ve bir cevabı yoktur.)

Peki ne yapalım, ülkemiz İslam ile yönetilmiyor diye hiç iyiliğimiz dokunmasın mı? Tabi ki dokunsun, dokunmalı. Peygamberimiz (aasm), "insanların en hayırlısı, Allah'ın kullarına iyilik edendir" buyuruyor (tam metin böyle olmayabilir, mealen böyledir). Dolayısıyla "salt ülke çıkarı" düşünmek yerine, insanlığın çıkarını düşünmek en makuldur; İslam ile yönetilmeyen bir ülkede yaşadığımız için.

Buradan bazı ülkeleri örnek gösterip "onlar İslam ile yönetiliyor da ne oluyor" diye çıkarım yapmak isteyen arkadaşlar muhakkak olacaktır, onlara da baştan söylemek isterim ki, o ülkeler de İslam ile yönetilmiyorlar. (Bu ayrıntılı bir konu olduğu için ve bu başlıkla pek ilgili olmadığı için bu kadar söylemekle yetiniyorum acizane.)

Bu anlamda, insanlığın iyiliği için her zaman bir şeyler yapmak efdaldir, hangi ülkede yaşadığın fark etmez bu konuda. Gözetmen gereken, İslam düşmanları için, insanlığın zararına çalışanlar için fayda sağlayacak şeyler yapmaman. (Tabi maslahat gerektirir de tüm insanlığın iyiliği söz konusu olur ve kötü niyetliler çıkıp senin fayda olsun diye yaptığın şeyi zararlı amaçlar için kullanmanın yöntemlerini bulurlar o ayrı, çünkü sen gaybı bilemezsin; ama yine de tedbir alman gerekir.)

Biliyorum ırkçılık kötüdür.Hiç bir ırk diğer ırktan üstün değildir Allah katında.Fakat kendi milletini vatanını yüceltmek ileriye götürmek , zulümden , zalimin elinden kurtarmak için bişeyler yapmak gerekmez mi?

Evet, İslam vatanı için böyledir. İslam ile yönetilmeyen bir ülkede ise kendi "milletini" yüceltmek, senin de karşı çıktığın gibi "ırkçılık"tır sevgili kardeşim. Bir millet ancak Allah'a yakınlığından ötürü yüceltilebilir; bunun dışındaki tüm üstünlükler dünyevidir (aynı şu anda Amerika'nın dünya devletlerinden bir anlamda üstün olması gibi). Yoksa hiçbir millet birbirinden takva dışında hiçbir ölçütle yüce değildir; dolayısıyla da "dinimize göre.." diye sorduğuna göre, İslam olmayan bir vatanı yüceltmeye çalışmak, İslam olmayan bir iş yapmaktır. Dinimizde canı, malı ve namusu korumak farzdır; doğal olarak vatan da can, mal ve namus güvenliğinin ana düzlemi olduğuna göre, vatanı korumak gerekir. İşte buradaki "vatan", yönetiminde din gözetilmeyen bir "ülke" değil, İslam olduğunu bildiğin yerlerdir. Eğer sadece bir şehirse o şehir, sadece bir mahalleyse o mahalledir. Faraza İsrail'de yaşamak zorunda kaldın diyelim, orada senin vatanın ancak kendi evin olabilir ve o vatanı muhafaza etmek de senin görevindir (tabi eğer hicret edemiyorsan). Yoksa görevin İsraili muhafaza etmek değildir.

Allahın bize lutfettiği , uğrunda yüz binlerce şehit verilerek kazanılan bu ülkeyi korumak , kollamak , en azından dua etmek ! Gerekmez mi ?

Unutmamak gerekir ki, geçmişte devletimiz "genişleme" politikası nedeniyle bir çok kişilerin "vatan"larını ellerinden almıştır, doğal olarak onlar da bizimle savaşmayı isterler her zaman. (Tabi onlar da aynı hatayı yapmışlardır, yani genişleme politikası nedeniyle bizim vatanımıza ve başkalarının vatanlarına göz koymak.)

Hayırlı günler diliyorum.

Cuslaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkiye islam ülkesi olmayabilir yalnız bu ülkede müslüman insanlar yok mu ?
Elin İran'lısı beni düşünüyor mu ki ben onu düşüneyim ?

Bana göre benim vatanım türkiyedir.Atalarımın Allah yardımıyla savaşıp , kazanıp , bana armağan ettiği güzel ülkemdir.
Araplar müslüman.Araplar beni seviyor mu ki ben onları seveyim ?
Onlar benim ülkem için dua ediyor mu ki ben onlara edeyim ?

Onlar zamanında benim askerlerime zarar vermediler mi ?

Dünya siyasetindeki tek gerçek , milli menfaattir.Gerisi yalan.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar kardeşim.

Acaba senin bu yazdıklarınla benim söylediklerimin ne alakası var? :) Yani Araplar'ı sevmelisin, İran bizim vatanımızdır vb gibi algılamana sebep olan nedir? Acizane dikkat etmeni tavsiye ederim, çünkü yukarıda "karşıyım" dediğin "ırkçılığa" giriyor bu sözlerin.

Cuslaw dedi ki:
Dünya siyasetindeki tek gerçek , milli menfaattir.Gerisi yalan.

Sen soruyu sorarken, dinimize göre vatan sevgisi nedir diye sordun. Baştan eğer dine göre kabul etmediğini ve "dünyaya göre" kabul ettiğini söyleseydin, sanıyorum ki böyle uzun bir cevap yazmama gerek kalmazdı.

"Dine göre" olan bellidir, dünyanın ne yapmakta olduğu, Allah için bir ölçüt değildir. Ki dediğim gibi, bu mantıkla yola çıkarsak, Amerika'lı müslümanların şu anda bize saldırmaları gerekir vatanları için.. Bu ırkçı ve tehlikeli bir anlayıştır. Dünyanın sonunu hazırlamaktan başka bir şeye de yaramaz.

"Ama onlar yapıyor bana ne ben de yaparım" demek geçerli bir mazeret değildir. Birileri yanlış yapıyor diye biz de yanlış yapmak zorunda değiliz.