Devlet, 1980 yılından sonra ilk kez Hacıbektaş'ı anacak

Konusu 'Etkinlikler' forumundadır ve Fragger tarafından 8 Mart 2017 başlatılmıştır.


 1. Fragger

  Fragger [email protected] Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  21 Ekim 2016
  Mesajlar:
  4.802
  Beğenileri:
  1.915
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Computer Hardware & Web Developer
  Yer:
  İstanbul

  - Devlet, 1980 yılından sonra ilk kez Hacıbektaş'ı anacak

  1980 yılından bu yana devlet tarafından yapılmayan Hacıbektaş'ı anma etkinlikleri, 21 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirilecek.

  upload_2017-3-8_8-47-37.png

  Türkiye’de 1980 yılından bu yana devlet tarafından yapılmayan Hacıbektaş’ı anma etkinlikleri, Hazreti Ali’nin 21 Mart’taki doğum günü kutlamasıyla birlikte Ankara’da ATO Congresium toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamında olan bir tören olacak”diye açıkladığı etkinlikle ilgili ayrıntıları anlatan Dede Kargın Ocağı Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu Hacıbektaş Veli ile Mevlana anmasının 1980 yılına kadar devlet tarafından yapıldığını 1980 sonrası devletin Hacıbektaş Veli ile ilgili anmaları unuttuğunu söyledi.

  Yapılanın ayrımcılık olduğunu ve buna yönelik eleştirileri çeşitli ortamlarda dillendirdiklerini belirten Dedekargınoğlu, 1980’den sonra Hacıbektaş’ı anma etkinliklerinin sivil toplum kuruluşları tarafından yapıldığını ve devletin sadece törenlere katıldığını hatırlattı. Dedekargınoğlu, 37 yıl sonra ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın anma etkinliği düzenleyeceğini ifade etti.

  Dedekargınoğlu 19-22 Mart arasında gerçekleşecek etkinliklere yurt dışından Alevi ve Bektaşilik ile bağlantılı, dede, baba, pir, mürşid, rehber ve dervişlerden 180 konuk katılacağını söyledi.

  Dedekargınoğlu’nun verdiği bilgiye göre 180 konuk Hacı Bektaş’a da götürülecek, etkinlikler kapsamında sahnede 1 saat cem yapılacak. Düzenlenecek üç panelde, Alevi yazılı kaynakları, dede ocakları, Bektaşilik ele alınacak. Etkinliklere 3 bin kişi davet edildi.

  download (9).jpg

  ‘DEVLETE KÜSÜLMEZ’

  Alevilerin haklı taleplerinin karşılandığını söylemenin mümkün olmadığını belirten Dedekargınoğlu, “Ancak devlete küsülmez. Hele bir de FETÖ kalkışmasından sonra kısır çekişmeleri bir tarafa bırakıp, birlik beraberlik göstermemiz lazım. İyi niyet iki tarafta da olmalı. Umarım devleti yönetenler de bunları görürler” diye konuştu.

  Habertürk
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş