Derlenmiş Linux komut satırı komutları

Bu konuyu okuyanlar

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
baktım oldukça sade hazırlanmış bir döküman yeni başlayanlara yararlı olabilir.
ama "mc" yi "nano" yu anlatmamalarına anlam veremedim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?
mc gerçek hayatta ne işe yarar basit birkaç örnek vereyim.

1 - ssh ile bağlandığınız serverdan başka bir servera ftp, ssh, smb aracılığı ile kolaylıkla dosya kopyalayabilirsiniz.
2 - mc içinde bir dosyayı F3 tuşu ile görüntüleyebilir F4 tuşu ile düzenleyebilirsiniz nano vi gibi 3. bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız.
3 - dosyaları hex olarak da görüntüleyebilirsiniz hexviewer veya hex editore de ihtiyacınız olmaz.
4 - kendi bilgisayarınızda mc çalıştırıp sağ panelde bir server sol panelde ikinci bir server açıp ikisi arasında kopyalama taşıma vs yapabilirsiniz.
5 - dosyaların sahipliklerini advanced chown özelliği ile kolayca değiştirebilirsiniz
...

kısaca iyi bir file managerdan beklediğiniz tüm özellikler mc de mevcut üstelik komut satırında :),
uzun süre linux kullananların çoğu Midnight Commanderı bilir kullanır, bilmeyen varsa bu ayıpla daha fazla yaşamasın:p incelemesini ve öğrenmesini tavsiye ederim...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

1 - ssh ile bağlandığınız serverdan başka bir servera ftp, ssh, smb aracılığı ile kolaylıkla dosya kopyalayabilirsiniz.
2 - mc içinde bir dosyayı F3 tuşu ile görüntüleyebilir F4 tuşu ile düzenleyebilirsiniz nano vi gibi 3. bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız.
3 - dosyaları hex olarak da görüntüleyebilirsiniz hexviewer veya hex editore de ihtiyacınız olmaz.
4 - kendi bilgisayarınızda mc çalıştırıp sağ panelde bir server sol panelde ikinci bir server açıp ikisi arasında kopyalama taşıma vs yapabilirsiniz.
5 - dosyaların sahipliklerini advanced chown özelliği ile kolayca değiştirebilirsiniz
...

kısaca iyi bir file managerdan beklediğiniz tüm özellikler mc de mevcut üstelik komut satırında :),
uzun süre linux kullananların çoğu Midnight Commanderı bilir kullanır, bilmeyen varsa bu ayıpla daha fazla yaşamasın:p incelemesini ve öğrenmesini tavsiye ederim...
Bir ağız tadıyla trolluk yaptırmadiniz ya :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058

...

çok uzun zaman oldu kullanmayalı mc yi sen söyleyince aklıma geldi ve nc özellikle win için olanı

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
üstadım sizin mc yi kullanmamış olmanıza ihtimal dahi vermedim ama bilmeyen arkadaşlar da öğrensin istedim.
uydu cihazına bile yazılım attığımda ilk olarak mc kuruyorum.
Şüphesiz ki huzur, mc kullananlaradır.