Dell N5110 hiç açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar batarya ile çalışırken birden kapandı. Bizde batarya bitti diyerek ekranı kapattık.
Şimdi ne fişe takınca ne de batarya ile açılmıyor.
Fişe takınca yalnızca HDD'nin çalışma sesi geliyor gerisinde ne bir tepki ne de bir ışık yanıyor.
İşin garip yanı bilgisayarın alt kısmı hissedilir bir sıcaklıkta. Elimle dokununca sıcaklık gayet iyi hissediliyor.
İçini açtım, parçaları tekrar sabitledim,RAM leri tekrar söküp taktım BIOS pilini değiştirdim ama netice aynı..
Acaba sorun tam olarak nerede?
Bir anda çalışan bilgisayar hiç açılmıyor!
Isınmanın bir alakası olabilir mi?

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Aynı sorunu toshiba marka bir laptopta yaşamıştım gpu'ya fırınlama işlemi uyguladıktan sonra düzelmişti sanırsam sizin sorununuzda bu.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Bilgisayar batarya ile çalışırken birden kapandı. Bizde batarya bitti diyerek ekranı kapattık.
Şimdi ne fişe takınca ne de batarya ile açılmıyor.
Fişe takınca yalnızca HDD'nin çalışma sesi geliyor gerisinde ne bir tepki ne de bir ışık yanıyor.
İşin garip yanı bilgisayarın alt kısmı hissedilir bir sıcaklıkta. Elimle dokununca sıcaklık gayet iyi hissediliyor.
İçini açtım, parçaları tekrar sabitledim,RAM leri tekrar söküp taktım BIOS pilini değiştirdim ama netice aynı..
Acaba sorun tam olarak nerede?
Bir anda çalışan bilgisayar hiç açılmıyor!
Isınmanın bir alakası olabilir mi?

Merhaba aşağıdaki adımları takip edin,
  1. Batarya ve adaptörü çıkartıp power düğmesine 10 saniye basılı tutarak statik elektriğini alın.
  2. Sırasıyla sadece batarya daha sonra sadece adaptör ile cihazı açmaya çalışın
  3. Sorun devam ederse güç tuşunun ışığının (power led)'in durumuna bakın
  • Beyaz yanıyorsa cihaz açıktır ve cihaz no videodur ( video yok demektir bu durumda harici bir ekranda test yapın )
  • Turuncu yanıyorsa cihaza elektrik geliyor fakat cihaz no posttur ( harici bütün bağlantıları çıkartın, cihazda 2 tane ram varsa crosscheck yapın tek ram varsa farklı slota takarak cihazı açmayı deneyin )
4. Led yanmıyorsa cihaza güç gelmiyor ( no power ) demektir bu durumda ise uyumlu farklı bir batarya ve adaptör takarak cihazı test edin.Adaptörü taktığınızda adaptör üzerindeki led yanıyor mu yoksa sönüyor mu? Bunu kontrol edin.

5. Cihazın alt tarafında bulunan diagnostic ledlerin duruma bakın genelde 3 tane olur " HDD,Wifi ve batarya " ledleri olur bunların durumu nedir? Sönükler mi? Sabit mi yanıyor? Yoksa yanıp sönüyor mu?

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Fakat bugün tamirat için götürdüğümde chıpset yandığını söyledi. Akımda düzensizlik olduğu tespit edildi. chıpset kısa devre yapıyormuş.
Çözüm: chıpset değişecek