Dell N5110 Açılırken Bu Sesin Sebebi Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Onur Arca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar laptopta güç tuşuna bastığımda aşağıdaki linkteki video olan sesi alıyorum tam emin değilim ama sanki hdd den geliyor. Ve sonra görseldeki hatayı alıyorum. Yaklaşık 10 dk aç kapa aç kapa yapınca bilgisayar açılıyor. Ama sesi çözemedim hatayı da anlayamadım neden olabilir?

vbMRgR.jpg

vbMRgR.jpg
[/url][/IMG]

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
laptopda ses ya da wifi de sorun yaşıyor musunuz bilgisayarı açabildiğinizde...?

Onur Arca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hata mesajının başka yerden alınmış çözümü (ama ben yaşamadığım için bilmiyorum denemek gerekebilir .. ) :

PXE-E61 MEDIA TEST FAILURE, CHECH CABLE” hata mesajı BIOS Kurulumundaki Boot from LAN seçeneği Useolarak ayarlandığında görünebilir.

Çözüm;
Bu yüzden bu sorunu çözmek istiyorsanız BIOS Kurulumunda “Boot from LAN” öğesini “Do Not Use” olarak ayarlayın. Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın.

Önyükleme sırasında F2,F8 (sistemlere göre değişebilir) tuşuna basarak BIOS Kurulumuna girin.

• “Boot” menüsüne gidip “Boot device priority” öğesini seçin
  • “Boot from LAN option is not selected.” olarak değiştirin
Hatırlatma;
Bu işlem BIOS versiyonuna bağlı olarak değişebilir.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Bu model bende de var. Çok sorunlu bir cihaz. Sürekli Dell kullanırım halbuki.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
HDD sorunlu, SSD'ye geçmeni öneririm cihaz tazelenir.
acımasız gerçekler
vbMRgR.jpg

mbr bölümü zarar görmüş yada hdd yolcu ki ondan hayır gelmez artık ses de bunu doğruluyor hdd kafası okuyamıyor bu kafanın zarar görmesi yada pcbnin arızalı olmasından ama gözü toprağa bakıyor hdd'nin...

Onur Arca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
acımasız gerçekler
vbMRgR.jpg

mbr bölümü zarar görmüş yada hdd yolcu ki ondan hayır gelmez artık ses de bunu doğruluyor hdd kafası okuyamıyor bu kafanın zarar görmesi yada pcbnin arızalı olmasından ama gözü toprağa bakıyor hdd'nin...
Teşekkürler cevap için hdd değiştirmeye kalksak kaç paradır bilginiz var mı? SSD daha mı mantıklı nasıl bir yol izleyebilirim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Teşekkürler cevap için hdd değiştirmeye kalksak kaç paradır bilginiz var mı? SSD daha mı mantıklı nasıl bir yol izleyebilirim
SSD'ler HDD'lere göre daha hızlıdır. Ama daha pahalıdır.
Örneğin geçenlerde Adata SU800 256GB SSD aldık. Windows'u SSD'ye kurunca yaklaşık 10 saniyede açılıyor. Ama Windows HDD'de kuruluyken 1 buçuk dakika civarında açılıyordu.

Burada sizden şu iki sorumu cevaplamanızı istiyorum.
1- Sizin için hız önemli midir?
2- Disk için ayırabileceğiniz bütçeniz nedir?

Onur Arca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
SSD'ler HDD'lere göre daha hızlıdır. Ama daha pahalıdır.
Örneğin geçenlerde Adata SU800 256GB SSD aldık. Windows'u SSD'ye kurunca yaklaşık 10 saniyede açılıyor. Ama Windows HDD'de kuruluyken 1 buçuk dakika civarında açılıyordu.

Burada sizden şu iki sorumu cevaplamanızı istiyorum.
1- Sizin için hız önemli midir?
2- Disk için ayırabileceğiniz bütçeniz nedir?

1- Hız önemli tabiki ama süper ekstra istiyorum gibi bir durum yok iyi bir açılış zamanı oyunlarda takılma yapmaması yeterli. Oyun dediğim yüksek grafikli oyunlarda değil orta seviye diyebiliriz sanırım Football Manager 2017 Falan yani.
Şöyle söyleyeyim şimdi SSD Taksak 256 gb az bir alan değil mi. Gerçi yalnızca 1-2 oyun oynanacak ve film izlenecek yani. Ekstra alan gereken bir kullanım yapılmıyor. PC arkadaşımın benim değil yardımcı olayım dedim bende.
2- Bütçe maksimum 300₺ olur gibi

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Onur Arca yukarıdaki mesajda arkadaşın şu dediğini yaptınız mı?
hata mesajının başka yerden alınmış çözümü (ama ben yaşamadığım için bilmiyorum denemek gerekebilir .. ) :

PXE-E61 MEDIA TEST FAILURE, CHECH CABLE” hata mesajı BIOS Kurulumundaki Boot from LAN seçeneği Useolarak ayarlandığında görünebilir.

Çözüm;
Bu yüzden bu sorunu çözmek istiyorsanız BIOS Kurulumunda “Boot from LAN” öğesini “Do Not Use” olarak ayarlayın. Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın.

Önyükleme sırasında F2,F8 (sistemlere göre değişebilir) tuşuna basarak BIOS Kurulumuna girin.

• “Boot” menüsüne gidip “Boot device priority” öğesini seçin
  • “Boot from LAN option is not selected.” olarak değiştirin
Hatırlatma;
Bu işlem BIOS versiyonuna bağlı olarak değişebilir.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Onur Arca Eğerki 750GB'lık HDD almak isterseniz şuna bakabilirsiniz:
WD 750GB Black 2.5" SATA III 6 Gb/s 7200 RPM 16 MB Cache 9,5mm (WD7500BPKX) - Hard Disk - Bilgisayar Bileşenleri

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
SSD almasını öneririm.
Şu an ben Adata SU800 256GB SSD kullanıyorum. Toplam disk alanı 237GB gözüküyor.
Eğerki 250GB yetmeyeceğini düşünüyorsa 750GB'lık ya da 1TB'lık HDD almasını öneririm.
Ama laptop kullandığı için disk 2.5 inç olmalı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Ekran Görüntüsü 2017-05-22 19-17-48.png

bu 160gb (149,05Gb ) benim ki yetiyor 256gb yeterde artar.

Onur Arca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
caddy ile hdd'yi de kullanır depolama için hdd sistem için ssd.
HDD de hata varsa dediğiniz şekilde nasıl kullanabiliriz? Bilmediğim için soruyorum. Format atayım dedim mesela Bölümlendiriyorsunuz ya diski orada hiç bir depolama alanı görünmüyor eklenmiyor. Yani hatalı o yüzden yinede kullanılabilir mi?
--- Gönderi Güncellendi ---
SSD almasını öneririm.
Şu an ben Adata SU800 256GB SSD kullanıyorum. Toplam disk alanı 237GB gözüküyor.
Eğerki 250GB yetmeyeceğini düşünüyorsa 750GB'lık ya da 1TB'lık HDD almasını öneririm.
Ama laptop kullandığı için disk 2.5 inç olmalı.
Fiyatlar neden bu kadar değişik. 750 GB 256'dan daha ucuz falan. Bayadır donanımsal şeylere bakmayınca hepsini unutmuşum. Yani bana 1 adet 256 gb 1 adette 750 gb alınabilecek uygun bir ürün önerebilir misiniz?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
BIOS'tan boot sekansında hard diskinin 1. sırada olduğuna emin ol. Bu hata bios'un bilgisayarı hard diskten değil network kartından başlatmaya çalışmasından kaynaklanır. 1. sırada hard disk olmalı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Fiyatlar neden bu kadar değişik. 750 GB 256'dan daha ucuz falan.
Bu konudaki önceki mesajımın birisinde de belirttiğim gibi SSD'ler HDD'lere göre hem daha hızlı hem de daha pahalı.
Şöyle düşünebilirsiniz:
250GB Sata 3 SSD'nin fiyatı = 750GB/1TB HDD'nin fiyatı
Windows'u SSD'ye kurunca Windows çok daha hızlı açılır.