Dell 7567 CPU Throttling ve Kapanma Sorunu İçin Müşteri Hizmetleri ile Konuşmam

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
En son sürümü kullanıyorum. Bütün driver ve programlarımı güncel tutmaya dikkat ediyorum.
Aslında bu dediğiniz sorunlar önceki BIOS modlarında oluyordu ama hala geçmemesi üzücü açıkçası. Bende TN panel Dell 7567 aldım diye üzülüyordum ama meğersem en sorunsuz seri ilk çıkan TN panelli seriymiş :D Ben bu sorunları yaşamadım ama işte burada yaşayan arkadaşları gördükçe Support Care ile iletişim kurmaya çalışıyorum. Bu arada büyük ihtimalle U.S. bölümü oldukları için ama acayip derecede ilgililer adamlar.

cpu 100 derece ve üzerine çıkınca küt diye kapanıyor vacumlu notebook soğutucu çözüm olur.
Hocam çift fanlı bilgisayarın o derecelere ulaşması zor ya. Zaten bu olayla bile 80 dereceyi geçmiyor GPU ve CPU.

Son düzenleme:

NETELLER

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aslında bu dediğiniz sorunlar önceki BIOS modlarında oluyordu ama hala geçmemesi üzücü açıkçası.
Üzdü :( Aslına bakarsanız laptopu alalı 4 ay olmuşdur sanırım son 1 aydır böyle bi sorunla karşı karşı karşıyayım. Biraz uğraşırım bu sorunla sadece son 1 aydır olması biraz düşündürücü DDU programıyla görüntü driverlarını kaldırıp temiz kurulum yaparım ama uğraştırıcak gibi :D Aida64 den ekran paneline bakınca LG Philips LP156WF6 (Dell 4XK13) gibi bir sonuç çıkıyor biraz araştırınca ekran ips sanırım farklı açılardan görüntü bozukluğuda olmuyor açıkçası. Bahsettiğimiz sorun ips paneller için mi geçerli sadece? Ben halada sorun sürücülerden mi kaynakli biosdan mı emin olamadım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Üzdü :( Aslına bakarsanız laptopu alalı 4 ay olmuşdur sanırım son 1 aydır böyle bi sorunla karşı karşı karşıyayım. Biraz uğraşırım bu sorunla sadece son 1 aydır olması biraz düşündürücü DDU programıyla görüntü driverlarını kaldırıp temiz kurulum yaparım ama uğraştırıcak gibi :D Aida64 den ekran paneline bakınca LG Philips LP156WF6 (Dell 4XK13) gibi bir sonuç çıkıyor biraz araştırınca ekran ips sanırım farklı açılardan görüntü bozukluğuda olmuyor açıkçası. Bahsettiğimiz sorun ips paneller için mi geçerli sadece? Ben halada sorun sürücülerden mi kaynakli biosdan mı emin olamadım.
Benim panel AU Optronics diye bir firma tarafından yapılmış. Zaten panel çok iyi değil ama idare ediyor işte. Zaten öncesinde çok iyi paneller kullanmadığım için gözüme kötü gelmiyor açıkçası :D Artık IPS panellilerin içine ne kattıysalar :p BIOS mu yoksa sürücü kaynaklı mı olduğunu dediğiniz gibi DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar kurarak denemelisiniz. Sorun hala devam ediyorsa BIOS kaynaklıdır zaten :) Şuan baktım da firma Tayvan merkezliymiş. Tayvanlılar her zaman elektronik konusunda en iyisidir şuan daha bir sevdim panelimi nedense :p

NETELLER

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Benim panel AU Optronics diye bir firma tarafından yapılmış. Zaten panel çok iyi değil ama idare ediyor işte. Zaten öncesinde çok iyi paneller kullanmadığım için gözüme kötü gelmiyor açıkçası :D Artık IPS panellilerin içine ne kattıysalar :p BIOS mu yoksa sürücü kaynaklı mı olduğunu dediğiniz gibi DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar kurarak denemelisiniz. Sorun hala devam ediyorsa BIOS kaynaklıdır zaten :)
Bu bilgisayar kullandığım ilk yüksek performanslı bilgisayar şuanki donanımsal özelliklerin yarısı olsa halada vaaay derdim yani :D Dahasında pek gözümüz yok :D Teşekkür ederim iyi forumlar :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bu bilgisayar kullandığım ilk yüksek performanslı bilgisayar şuanki donanımsal özelliklerin yarısı olsa halada vaaay derdim yani :D Dahasında pek gözümüz yok :D Teşekkür ederim iyi forumlar :)
Rica ederim ne demek :) Herhangi bir sorun veya sıkıntıda forumda yardımcı oluruz merak etme.

Windows XP

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Şimdi size Throttling (inşallah doğru yazmışımdır :D ) i kapatmayı göstereceğim. Kesin çözüm yolu kendim denedim ve sadece Dell notebooklarda oluyor ama bazı modellerde olmuyor ve yapacağımız ayar bilgisayar ı yeniden başlattığımızda sıfırlanıyor ve yeniden yapmak zorunda kalıyoruz. Bilgisayar çalışırken Shift+Fn tuşlarına basılı tutuyoruz. Basılı tutarken '15324' yazıyoruz ve bir ekran çıkıyor. Bu ekranda Throttling'i kapatmak için seçenek var. Oraya yön tuşlarıyla gelip Enter tuşuna basıp sağ yada sol ok tuşu ile 'Disabled'i seçiyoruz ve Esc tuşuna basıp çıkıyoruz. Bu kadar basit. Ama benimde çözemediğim bir olay var bu 15324 yazıp girdiğimiz ekrandan sonra bir led yanıp sönmeye başlıyor onu çözemedim bilgisayara restart atana kadar gitmiyor. 2. sorun bu çözümü yaptıktan sonra mouse donmaya başlıyor. Klavye bazen harfleri algılamıyor. Mesela ben yazı yazarken 'Merhaba' yazdığım halde ekranda 'Mrhaba' yazısını görüyorum. Belki sizde olmaz ama bende oluyor. Ama bu sorun yine restart atınca geçiyor. Bu olay ile ilgili daha fazla soru sormak için etiketleyin yeter zaten kaç gündür bununla uğraşmıştım :D. @Görkem Say

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Şimdi size Throttling (inşallah doğru yazmışımdır :D ) i kapatmayı göstereceğim. Kesin çözüm yolu kendim denedim ve sadece Dell notebooklarda oluyor ama bazı modellerde olmuyor ve yapacağımız ayar bilgisayar ı yeniden başlattığımızda sıfırlanıyor ve yeniden yapmak zorunda kalıyoruz. Bilgisayar çalışırken Shift+Fn tuşlarına basılı tutuyoruz. Basılı tutarken '15324' yazıyoruz ve bir ekran çıkıyor. Bu ekranda Throttling'i kapatmak için seçenek var. Oraya yön tuşlarıyla gelip Enter tuşuna basıp sağ yada sol ok tuşu ile 'Disabled'i seçiyoruz ve Esc tuşuna basıp çıkıyoruz. Bu kadar basit. Ama benimde çözemediğim bir olay var bu 15324 yazıp girdiğimiz ekrandan sonra bir led yanıp sönmeye başlıyor onu çözemedim bilgisayara restart atana kadar gitmiyor. 2. sorun bu çözümü yaptıktan sonra mouse donmaya başlıyor. Klavye bazen harfleri algılamıyor. Mesela ben yazı yazarken 'Merhaba' yazdığım halde ekranda 'Mrhaba' yazısını görüyorum. Belki sizde olmaz ama bende oluyor. Ama bu sorun yine restart atınca geçiyor. Bu olay ile ilgili daha fazla soru sormak için etiketleyin yeter zaten kaç gündür bununla uğraşmıştım :D. @Görkem Say
Hocam teşekkürler ama ben program ile aştım bu sorunu zaten. Hem programı istediğim zaman açıp kapatabiliyorum hemde bu bahsettiğiniz sorunlar olmuyor. Tabi bu programı ayarlayan arkadaş sadece Dell 7567 için yapmış :)

RaqeKing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam teşekkürler ama ben program ile aştım bu sorunu zaten. Hem programı istediğim zaman açıp kapatabiliyorum hemde bu bahsettiğiniz sorunlar olmuyor. Tabi bu programı ayarlayan arkadaş sadece Dell 7567 için yapmış :)
Kardeş Allah aşkına nasıl çözdün bu sorunu ??

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Throttlestop bende yüklü ama değişen hiçbirşey olmadı mümkğnse ayarlarının nasıl olduğunu ve çözüme dair ilk nasıl bir yol izlediğini söyleyebilirmisin
Ayarlara ellemiyorsun zaten. Dosyayı açınca bilgisayar kendisi kuruyor ver yeniden başlatıyor. Ardından program kendi kendine açılıyor bilgisayar başlarken. Normalde turbo aktif halde oluyor ama oyun oynamıyorken turboyu kapatabilirsin. Turboda işlemci 3.5, normalde 2.8 GHz seviyesinde sabitleniyor. Windows 10 kullanıyorsun değil mi?

_unimportant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, bende 7567 kullaniyorum ve şuan BIOS'un(1.12.1) en son sürümünüe sahibim fakat, hala ayni. Ekran karti sicakliği 73 dereceye geliyor, işlemcide 2ghz'a aliyor kendisini. Sanirim Dell hala bu sorunu düzeltmedi. Throttlestop programini bende kullandim o şeklide çok isinmişti ekran kartim 94 işlemcide 100 dereceye kadar geliyordu. Bakimi yapan adamlar düzgün, Termal macun süremediler ya da sürülen macun kötüydü, şuan pc formatladim artik yüklemekte istemiyorum. Dell bence bu sorunu düzeltmeyecek bence. Bende bir mail atmayi düşünüyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Merhaba, bende 7567 kullaniyorum ve şuan BIOS'un(1.12.1) en son sürümünüe sahibim fakat, hala ayni. Ekran karti sicakliği 73 dereceye geliyor, işlemcide 2ghz'a aliyor kendisini. Sanirim Dell hala bu sorunu düzeltmedi. Throttlestop programini bende kullandim o şeklide çok isinmişti ekran kartim 94 işlemcide 100 dereceye kadar geliyordu. Bakimi yapan adamlar düzgün, Termal macun süremediler ya da sürülen macun kötüydü, şuan pc formatladim artik yüklemekte istemiyorum. Dell bence bu sorunu düzeltmeyecek bence. Bende bir mail atmayi düşünüyorum.
Mail atmak bir şeyi değiştirmez sanmıyorum. 3-4 senelik ürün uğraşmazlar yani. ThrottleStop ile kullandım ben 3 yıl boyunca sıkıntı yaşamadım. Sizde sorun olduysa farklı bir şey var demektir.