Değiştirilmiş Microsoft Windows Önerilmemesi Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Lite, kokteyl vb sürümler Windows hizmet yelpazesinde olmayıp editlenmiş/üzerinde oynama yapılmış sistemlerdir.
Bu gibi sürümleri özellikle Windows 7 ve Windows 10 için görmekteyiz. Forumda kokteyl'i sürekli olarak önermene istinaden soruyorum:

1) Bu ürünü etkinleştirmek için herhangi bir ürün anahtarı girmeye gerek var mı, yoksa hazır etkinleştirilmiş olarak mı geliyor?

2) Bu gibi hazır olarak gelen sistemlerin zararlı bir kod içermediğini, güvenli olduğunu nasıl garanti edebilirsin?

Oradaki madde de: "ücretsiz yazılımlar" için diyor lisanslı yazılımlar için değil.

Önceki mesajında SDN forum kurallarından 17. maddeyi gerekçe gösterdiğine göre, önerdiğin (sözde) işletim sisteminin de Freeware/Ücretsiz olması gerekiyor ama sonra diyorsun ki Loader ile lisanslanıyor. Loader dediğin uygulama zaten yasal değil. Demek ki bahsettiğin sistem ücretsiz değil aynı zamanda herhangi bir ürün anahtarı ile değil de yasal olmayan yollarla ancak etkinleştirilebiliyor.
Blog sayfalarında söz konusu sistemlerin paylaşılıyor olması, bunların güvenli ve yasal olduklarını göstermez.
Bu dediğin lite sürümünün pek çok varyasyonu var üstelik: Windows 7 Basic'ten tut, ultimate'e kadar.
Performance edition, kokteyl gibi, o da daha çok temelde, enterprise sürüm olması lazım.
Eğer ki; bir Windows 7 kurulumdan önce işletim sisteminin her bir bileşenini kişiselleştirmek gibi bir düşüncesi olan bilinçli bir kullanıcı, mesela Seven Lite gibi uygulamalardan birini kullanabilir ki softpedia yazılım indirme sayfasında da bu uygulama yer alıyor. Araştırma yaparsan, daha pek çok uygulama bulabilirsin. Özetle kullanıcı biraz araştırma yapıp, kendi sistemini kendisi de modifiye yapabilir ama bunların çoğaltılması, paylaşılması da yasal değildir.
Ayrıca zaten kimse babasının hayrına bu gibi sistemleri editleyip sunmaz. Ya adını duyurmak için yapıyor (tabii en masumanesi bu) ya da başka amaçları olabilir.
Biraz uzun bir yazı oldu, umarım kendine bir ders çıkarabilmişsindir.
Son olarak şunu da belirteyim; sürekli kokteyl vb. sistemleri önererek korsana teşvik ediyorsun. Bu tutumunu devam ettirmemeni öneririm!

Bu gibi sürümlerin yasal olmadığını belirttim, bunların çoğaltılması, paylaşılması da yasal değil dedim.

@kilicbaligi'ne kopyalamaya izin verdiği için teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...