Defender Yazılımı & Sağladığı Koruma Şekli

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Merhaba Güvenlik kategorisi takipçileri, bir süredir tartışılmakta olan hakkında çeşitli düşüncelerin öne sürüldüğü ve fikirlerin paylaşıldığı bir konuyu ele alacağız... Nedir bu konu? "Defender bilgisayarımı gerçekten koruyor mu?" şunu öncesinde söylemekte fayda görüyorum, evet defender yüklü olduğu makineyi koruyor ek olarak zararlıları def etmek için kullandığı yöntemler işe yaramakta. "Sandboxie" , "Virtual" ortamlarda bazı izlenimler edinmek adına denemeler gerçekleştirirseniz virüslerin ne derece bu koruma sisteminden etkilendiğini anlamak öyle ki güç olmuyor. Gelin ilk önce Defender'i geçmişten günümüze inceleyelim... Eksilerini ve artılarını konuşalım. Pozitif bir yönü var ise bunu belirtelim, negatif bir yöne sahipse söylemekten çekinmeyelim...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Defender Nedir? Tanıyalım
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Defender, bilindiği üzere Microsoft Corporation bünyesinde yer almakta aynı zamanda gelişmekte olan Windows entegresi antivirüs yazılımıdır. Aslında Windows kullanıcılarının öncesinde aşina olduğu "Microsoft Security Essentials" yazılımının gelişmiş versiyonudur. MSE; Windows Xp, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 sürümlerinde karşımıza çıkmaktaydı. Defender ise, MSE'nin aksine daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu ayrıca halihazırda geliştirildiği, güncellendiği için Windows 10'da karşımıza çıkmakta. Kolaylaştırılmış arayüzü ve sunduğu basit çözümlerle son kullanıcıya zorluk çıkarmayan defender, çoğu kullanıcının hoşuna giderek kullandığı ve önerdiği bir yazılım haline geldi. Günümüzde isminden söz ettirmiş Antivirüs firmaları dış parti yazılımlarını pahalı fiyatlarla kullanıcıya sunarken bu noktada defender avantajlarını yine konuşturmakta.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Defender Yazılımı Neden Tercih Ediliyor?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Windows10'da "Defender Güvenlik Merkezi olarak" bilinen bu yazılım pahalı antivirüslerin aksine, sistem kurulumunda entegre olarak geldiği için ayrıca geldiği gibi kullanıcıdan kullanım için bir ücret talep etmediği için... Bu yolda bir adım ileride diyebiliriz. "Peki Windows kullanıcıları Defender var iken neden dış parti antivirüslere ihtiyaç duyarlar?" soru uzun ama cevabı basit, fakat açıklaması biraz meşakkatli.

Defender'i tercih eden arkadaşlarımızdan sürekli şu tarz ifadeler duyarız; Bilinçli bir kullanıcı olursan ve internet sörfünde bilinmedik şeyler yapmaz, indirmezsen diğer antivirüslere ihtiyacın kalmaz. Haklılar mı? evet. Zira örnekte ki gibi tüm hikaye... Eğer sizler bilinçli bir kullanıcı iseniz ve dikkat ediyorsanız bu tür aşamalara gerçekten de ihtiyacınız kalmıyor. "Tamam ama ben dikkat ediyorum (ettiğimi sanıyorum)" değerli bilgisayar kullanıcısı... Demek ki yeteri kadar dikkat etmiyorsunuz ki defender'in virüs kontrol merkezini aşacak işler başınıza geliyor. Dost acı söyler...

✓︎ Sunduğu koruma şekli.
✓︎ Update ile eşzamanlı güncellenmesi.
✓︎ Sunduğu koruma şeklindeki bulunan çeşitli alternatifler.
✓︎ Sisteme entegre gelmesi.
✓︎ İndirmek ve kurmak adına bir çaba gösterilmeye gerek kalmaması.
✓︎ Normal bir kullanıcıya yetebilecek düzeyde olması.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Defender'in Kullanıcıya Sunduğu Koruma Alternatifleri
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

&Virüs Ve Tehdit Koruması: Sisteminize bulaşan birçok enfekte'nin tarama sonucunda karantinaya alındığı ve ardından temizlendiği koruma biçimi.

&Hesap Koruması: Microsoft hesabınızın tanımlandığı, Windows Hello ile güvenli oturum'un sunulduğu ek olarak cihaz için dinamik kilit uygulamasını karşımıza çıkaran koruma biçimi.

&Güvenlik Duvarı Ve Ağ Koruması: Ağ yönetimi için gereken, Güvenlik duvarı ile eşzamanlı çalışan koruma biçimi.

&Uygulama Ve Tarayıcı Denetimi: SmartScreen özelliğine yer verilen, Microsoft Store için ayrıca koruma sağlanan ve ek olarak Explotion Protection ekine yer veren koruma biçimi.

&Cihaz Güvenliği: Cihazınızın güvenliğini denetleyen koruma biçimi.

&Cihaz Performansı Ve Sistem Durumu: Cihazınızın sağlığı, performansı hakkında bilgi edinebileceğiniz oluşabilecek aksilikleri denetlemeye yarayan koruma biçimi.

&Aile Seçenekleri: Ebeveyn denetimlerine yer veren koruma biçimi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Defender Kullanıcıya Ne gibi Tarama İmkanları Veriyor?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

&Tam Tarama: İsminden anlaşıldığı üzere sistemdeki bütün diski, veriyi taramaya yarayan alternatif.

&Özel Tarama: Belirli bir dosyayı taramak istiyorsanız bu seçki size uygun olacak.

&Çevrimdışı Tarama: Sisteme bulaşan enfekte zorluk çıkarıyorsa offline tarama işinizi görecektir. İşlem sonrası bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

*Dikkatli bir bilgisayar kullanıcısı iseniz Defender, gelişmiş virüs tanımları ve güncel olarak kara listeye aldığı enfekteleri tanıyarak sisteminizden kolayca uzaklaştıracaktır. Şunu bilmeliyiz ki illegal hiçbir işe kalkışmazsanız defender daima yeşil tikte olacak ve sizler bu enfektelerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu bilgilendirme için teşekkürler. Ben yıllardır Windows' un kendi anti virüs programını kullanıyorum. Çok ama çok memnunum. W10' da Windows Defender Virüsten Koruma çok çok iyi sisteme entegre kasmıyor ve iyi tarıyor. Harici program kullanmaya gerek kalmıyor. Ben memnunum ve tavsiye ederim.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Bu bilgilendirme için teşekkürler. Ben yıllardır Windows' un kendi anti virüs programını kullanıyorum. Çok ama çok memnunum. W10' da Windows Defender Virüsten Koruma çok çok iyi sisteme entegre kasmıyor ve iyi tarıyor. Harici program kullanmaya gerek kalmıyor. Ben memnunum ve tavsiye ederim.
Doğru söylüyorsunuz nice kullanımlara diyelim.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Doğru söylüyorsunuz nice kullanımlara diyelim.
Sağolun her zaman W10 sistemini güncel tutuyorum. Manuel olarak defender güncellemelerini yapıp haftada iki kez PC' yi tam tarama moduyla taratıyorum. Sistem her daim aktif ve hazır halde. Windows olduğu sürece kullanmaya devam.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Sağolun her zaman W10 sistemini güncel tutuyorum. Manuel olarak defender güncellemelerini yapıp haftada iki kez PC' yi tam tarama moduyla taratıyorum. Sistem her daim aktif ve hazır halde. Windows olduğu sürece kullanmaya devam.
Kesinlikle olması gereken şeyleri uyguluyorsunuz, sistemin güncel olması her ne kadar gereksiz gibi algılansa da büyük önem taşıyor. Ayrıca belirli şekilde taramaları gerçekleştirmek herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına güzel bir yöntem.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Kesinlikle olması gereken şeyleri uyguluyorsunuz, sistemin güncel olması her ne kadar gereksiz gibi algılansa da büyük önem taşıyor. Ayrıca belirli şekilde taramaları gerçekleştirmek herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına güzel bir yöntem.
Aynen öyle hatta iki saat kadar önce mağazaya girdim ve oradan da güncellemeleri manuel olarak yaptım. W10 zaten bunu gerektiriyor.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
80d5df3b28f6d397eee1504c47fe9204.gif

+
giphy.gif

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
@CapScroLL gifler abartı olmuş... İşler pek öyle değil inan.