Deepin yüklendi, yeniden başlattım ve açılış logosunda takıldı

Bu konuyu okuyanlar

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Merhabalar dün, Fedora-Workstation-Live-x86_64-30-1.2.iso Bilgisayarıma yükledim. Flaşa yazdım (Fedora Media Writer ile rufus syslinux 6.03 hatası veriyor), ondan sonra girdim açtım boot managerden ekrana OK OK OK bitmeyen ok lar çıktı sonra gri ekran çıktı sonra gine şu ekranlardan çıktı ve şöyle yazıyordu: [ *** ] A stop job is running for (burda ne yazıyor unuttum) (10s/3minutes) " çıktı sonra yanlışlıkla bi tuşa bastım gine gri ekran geldi sonra bastığım yere bastım hep Shutdown ile ilgili şeyler çıktı fedorayıda kurmaktan da vazgeçtim.

Bugün deepin-15.10.1-amd64.iso indirip Fedora Media Writer flaşa yazdım. (rufus syslinux 6.03 hatası veriyor) sonra boot managerden setupa geldim. Setupta hiç bir sorun çıkmadı. Her şeyi yükledi windows 10 dual boot yaptı grubda sorun yok. sonra flaşı çıkarabilirsiniz dedi, çıkardım. Yeniden başlata bastım sonra grub menü geldi Deepin Windows boot manager (Windows dan yazıyorum) falan filan vardı. Deepin e bastım.

Deepine bastığım anda bazı komutlar ekrana çıktı orta uzunlukta bi hata çıktı sonra o ekran gitti Deepin logosu geldi. Yavaş yavaş kendisini su ile doldurdu
deepin boot logo ile ilgili görsel sonucu

Ondan sonra doldu işte, bilgisayarın altındada hard disk kullanım göstergesi var hep yeşil yeşil sonra o yeşil söndü fanlar yavaşladı ve hiç birşey olmadı neredeyse sadece 20 saniyede bir resmen hard disk logosu yanıp sönüyor ve yapacak hiç birşey yok.

Ekstra bilgi:

Tahminlerim:
- iso amd ile uyumlu olup nvidia ekran kartimla uyumlu olmayabilir
- ekran kartı sürücüleri yüklü değil

Sistem bilgileri:
Intel core i5 2.60 ghz
Nvidia geforce gtx 1050
8 gb ram
Windows 10 pro

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Merhaba @takticiadam,

Rufus'da aldığınız "syslinux 6.03" bir hata değil öncelikle uyarıdır. Kullanmaya ve kurmaya çalıştığınız dağıtım eğer ek dosyalara ihtiyaç duyarsa bu pencereyi görürsünüz. Bu uyarı geldiğinde "Yes" talimatını vererek dağıtımın ek dosyaları internet bağlantınız aracılığı ile download edilir. İzin verirseniz daha sağlıklı, sorunsuz bir kurulum yaşayacaksınızdır. USB belleklere .iso imajını yakmak adına birçok alternatifimiz var fakat, bizim için şu ana kadar en iyi verimi sağlayan Rufus'dur.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Merhaba @takticiadam,

Rufus'da aldığınız "syslinux 6.03" bir hata öncelikle uyarıdır. Kullanmaya ve kurmaya çalıştığınız dağıtım eğer ek dosyalara ihtiyaç duyarsa bu pencereyi görürsünüz. Bu uyarı geldiğinde "Yes" talimatını vererek dağıtımın ek dosyaları internet bağlantınız aracılığı ile download edilir. İzin verirseniz daha sağlıklı, sorunsuz bir kurulum yaşayacaksınızdır. USB belleklere .iso imajını yakmak adına birçok alternatifimiz var fakat, bizim için şu ana kadar en iyi verimi sağlayan Rufus'dur.

Rufus'u denemiştim Yes'e basdım kurdum fakat boot manager de gözükmüyor. Normal olarak bir iso yu flaşa yazdığım zaman her zaman Windows Explorer den kaybolur ama kaybolmadı.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Anakartınızı belirtmemişsiniz bu önem teşkil edebilir. Örneğin BIOS mu, UEFI mi sisteminiz? bilmek gerekir ki Rufus'un .iso yakma aşamalarını ona göre belirleyelim.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Anakartınızı belirtmemişsiniz bu önem teşkil edebilir. Örneğin BIOS mu, UEFİ mi sisteminiz? bilmek gerekir ki Rufus'un .iso yakma aşamalarını ona göre belirleyelim.
UEFI kullanıyorum keşke konuda bu bilgiyi belirtseydim çoğu linux kurulum sitesinde UEFI mi BIOS mu kullandığımızı soruyorlar.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Evet, sorulur zira önemli. Her sistemin bileşenleri farklı olduğu için yapısı ve durumu gereği farklı müdahaleler isteyebiliyor bu nedenle. Sisteminiz UEFI ise (Legacy ayarının etkin olmadığını varsayarak) Rufus kurulum ekranında şu kombinasyonları deneyelim;
Disk Bölüm Düzeni= GPT
Hedef Sistem= UEFI (CSM yok)
Dosya Sistemi de= FAT32 olsun.

*Ek olarak: .iso'yu yakmadan önce yan tarafta bir mavi tik olacak, onun vasıtasıyla anahtar doğrulamalarını yapmanızı öneririm öncelikle. Ayırma birimi boyutları, gelişmiş ayarları vs. pek incelemeye gerek yok zaten olması gereken ayarları bu sayede tanımlamış oluyoruz. Syslinux dosyaları için tekrar uyarı alırsanız "Yes" demeyi unutmayın.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Peki bu isoyu işledikten sonra ne yapcam çünkü linux yüklü bide yeniden onun üstüne yüklersem sorun çıkabilir. Bi silmenin yöntemi varmıdır(varsa grubuda silmeyi gösterin.) yada sorun çıkmazmı ?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Rufus .iso'yu yakarken zaten size soracaktır "Tüm verini kaybedeceksin emin misin?" diye. Evet derseniz biçimlendirmeye başlar. Yani tekrar USB'nin üstüne kurulum uygulamaz.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Demek istediğim bilgisayarda linux yüklü yani flaşa yazdırdığım zaman ve boot ettiğim zaman linux u yeniden kurucağım aynı adla vb. Bu sorun çıkarırmı ? yada yapmadan önce bilgisayarda yüklü olan linux u silmelimiyim ?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Disk bölümleme kısmında ne şekilde ilerlediniz bilmiyorum fakat, bahsettiğim partition bölümüne geldiğinizde eski kurulu alanı silip yeni kurulumu nereye yapacaksanız orayı seçip diğer adımlarla devam edeceksiniz. Eski kurulumu sileyim derken Windows'un dual boot'da ki alanını heba etmeyin sonra ona da ulaşamazsınız. Tek dikkat etmeniz gereken nokta bu.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Yeniden yükledim, her şey başarıyla tamamlandı fakat sorun devam ediyor.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
GRUB ekranına ulaştığınızda orada seçenekler göreceksiniz. Kurulu Linux alanının üstündeyken "é" tuşuna basıp edit moduna girin. Ekranın görüntüsünü atabilirseniz iyi olacak.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Orada en altlarda kalmış bir ro splash quiet'i görüyorsunuz.
"splash quiet" ifadesini silip oranın ro nomodeset olmasını sağlayın ve ardından kaydedip sistemi yeniden başlatın.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
O su dolarken escye basarsaniz neymiş ne olmuş görebiliriz. Bekledikten sonra donunca resmini de çekerseniz kusur neymiş görürüz. Fedoradaki hatayı da görsem daha kapsamlı bir fikir verebilirdim.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
sorun sonunda çözüldü :) bunu deepin den yazıyorum ve okadar güzelki bayıldım.

Olası sorunlar:
Parlaklık ayarlanmıyor. (bu önemli değil elinde sonunda çözerim kolay bi sorun bu)
Deepin logosu yerine ekran komutlarlan doluyor Büssürü [ OK ] falan filan
En kötü sorun:
bu değişiklikleri F10 ile boot ladım fakat kaydetmedim ve nasıl kaydedeceğimi bilmiyorum. her deepin e girmek istediğimde aynı satırı değiştirmek istemiyorum.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Diğer ekstra isteklerinizi Linux kategorisi altında farklı başlıklarda değerlendirelim... Değişiklikleri kalıcı hale getirmek için,
yetki almışken /etc/default/grub'u seçtiğiniz düzenleyici ile açarak "GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="buradaki ifade"yi size uygun olanı ile değiştirir ve kaydedersiniz ardından bir "sudo update grub" geçersiniz değişiklikler kalıcı hale gelir.

Kolay gelsin.