Custom rom güvenilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar custom rom( s8 port) atarak android yükselmek istiyorum. İnternet bankacılığı kullanıyorum. Benim güvenlik endişem var. Sizce güvenli mi ? Bu şekilde internet bankacılığı kullanmak.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Internet bankacılığı kullanabildiğine göre root yok yada SafetyNet var bunlardan hangisi...

Bide kurduğun rom offical mi unoffical mi buda önemli ve son olarak romu kurduğun sitede büyük önem arz ediyor...

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Root yok
Site xda formunda unoffical olmalı büyük ihtimalle. Elimde ki telefon samsung j700F root attım herşey tamam play store kayıtlı değil diye sorunla karşılaştım. O yüzden internet bankacığı kurmadım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Biz bu portlanmış rom lara ne kadar güvenebiliriz? Güvenlik açısından hangi rom iyi olduğunu nasıl anlayacağız?

Son düzenleme:

Windows XP

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Ben geçen gün GT-19300 Cihazıma Android 5.1 ROM kurdum hiç bilmediğim bir siteden, sıkıntısız çalışıyor.

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Üreticinin kendisinin yapmadığı her ROM'dan şüphe etmeliyiz aslında. Ama her markanın belirli bir geliştirici kitlesi vardır. Mesela HTC'de LeeDroid, Viper (sonlandı), LlabTooFeR vs. Bu tarz kanıtlanmış grup veya kişilerin ROM'larını kullanmak daima daha güvenlidir. Yazdığınız gibi "Unofficial" olan ROM'lara pek de güvenmemek lazım. En basitinden gün içinde hiçbir şey yokken makine çökebilir ve en ihtiyacınız olduğu anda sizi uğraştırabilir. Benim görüşüm bu şekilde.

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üreticinin kendisinin yapmadığı her ROM'dan şüphe etmeliyiz aslında. Ama her markanın belirli bir geliştirici kitlesi vardır. Mesela HTC'de LeeDroid, Viper (sonlandı), LlabTooFeR vs. Bu tarz kanıtlanmış grup veya kişilerin ROM'larını kullanmak daima daha güvenlidir. Yazdığınız gibi "Unofficial" olan ROM'lara pek de güvenmemek lazım. En basitinden gün içinde hiçbir şey yokken makine çökebilir ve en ihtiyacınız olduğu anda sizi uğraştırabilir. Benim görüşüm bu şekilde.
Bunu Unofficial olup olmadığını nasıl anlayacağız?

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Xda
Root yok
Site xda formunda unoffical olmalı büyük ihtimalle. Elimde ki telefon samsung j700F root attım herşey tamam play store kayıtlı değil diye sorunla karşılaştım. O yüzden internet bankacığı kurmadım.

Biz bu portlanmış rom lara ne kadar güvenebiliriz? Güvenlik açısından hangi rom iyi olduğunu nasıl anlayacağız?
Xda deki romların rom kontrollerin ve kernellerin kaynak kodu açık olduğuğu için ben şimdiye kadar sorun yaşayanı duymadım. Onun dışındada root olmadığı için de ben sizin ciddi bir güvenlik sıkıntısı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xda

Xda deki romların rom kontrollerin ve kernellerin kaynak kodu açık olduğuğu için ben şimdiye kadar sorun yaşayanı duymadım. Onun dışındada root olmadığı için de ben sizin ciddi bir güvenlik sıkıntısı yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Root atmadan rom yüklenilir mi? twpr yüklediğinde ordan root yüklemeden olur mu?

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
XDA'da kötü amaçlı bir CustomROM olursa o ROM'u çarmıha gererler.

O yüzden rahat bir şekilde kullanılabilir. Yıllarca Note 2'de kullanmıştım. Bankacılık işlemlerimde bile sorun olmadı.

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
XDA'da kötü amaçlı bir CustomROM olursa o ROM'u çarmıha gererler.

O yüzden rahat bir şekilde kullanılabilir. Yıllarca Note 2'de kullanmıştım. Bankacılık işlemlerimde bile sorun olmadı.
play store nin kayıtlı olmaması sıkıntı olmazmı?

J700f android 7.0 veya üstü yükseltmek için hangi custom rom öneriniz var mı?

Son düzenleme:

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Root atmadan rom yüklenilir mi? twpr yüklediğinde ordan root yüklemeden olur mu?
Twrp nin yetkisi su yetkisinden çok daha fazladır. Bu yüzden root'a ihtiyaç duymazsın ama geliştiriciler kullanıcının işini kolaylaştırmak için rom .zip dosyasının içine root dosyasınıda gömüyor. Yani kısaca rom yükledikten sonra bide cihazı unroot etmeniz gerek.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
play store nin kayıtlı olmaması sıkıntı olmazmı?

J700f android 7.0 veya üstü yükseltmek için hangi custom rom öneriniz var mı?

Play store kaydı ne yahu?

The Open GApps Project

adresinden google apps'de indirebilirsiniz. Gayet de sıkıntısız, güncelleme yapa yapa kullanabilirsiniz.

Bu arada custom ROM için;

Samsung Galaxy J7 Forum on XDA Developers

Bu ROM da fena değil gibi...

[Rom][Black Panther V1.0 [7.1.1][Stable]

Barıscevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Verdiğin bilgiler için teşekkürler .

Enes Genç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
unofficial romlar genellikle o cihaz için destek verilmeyen romu o telefonun geliştiricisi tarfından sizn telefonunuza uyarlanmış versiyonu oluyor kaç tane unofficial rom kullandım sorun yok officiallardan daha iyi ve sorunsuzdu

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
unofficial romlar genellikle o cihaz için destek verilmeyen romu o telefonun geliştiricisi tarfından sizn telefonunuza uyarlanmış versiyonu oluyor kaç tane unofficial rom kullandım sorun yok officiallardan daha iyi ve sorunsuzdu

Saçmalamayın lütfen hiçbir cihaz geliştiricisi custom rom çıkarmaz. Hatta bunun önünü kapatır.

Unoffical rom denen şey mesela ben lineage nin ekibinde çalışmayan s biriyim ve ben bir telefona lineage portladım. İşte buna unoffical denir...