Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada 4G yerine biraz daha bekleyip 5G teknolojisine yatırım yapmanın daha mantıklı olacağını açıkladı. Detaylar haberimizde.

Sizce Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisi mantıklı mı? Türkiye 4G yerine doğrudan 5G'ye geçmeli mi?

x10minirom

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ya Cumhurbaşkanı'nın düşüncesi aslında şu ki, 2023'e damga gibi vuralım, daha iyi bir teknoloji ile başlayalım. Bi yandan aslında bende 4G'ye pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Yani 3G'ler zaten Turbo'lar falan bayağı hızlandı benim vodafone 16 MBps TTnet int.'den iyiyse yani pek gerek olacağını düşünmüyorum. 5G iyidir fakat yerinde kullanmamız yararımıza olacaktır.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Bencede mantıklı olur tabi mümkünse böyle birşey.

Açıkçası 3G ile bir linke 3-4 saniyede giriyorsan - 4G ile 1-2 saniyede girsen sana ne gibi farklılık verecekki ? Uzayamı çıkacaz sanki.

Ama ilerisi için planlanma 5G için bencede çok mantıklı.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Gelişmiş ülkeler 5g yaparken biz neden 4g yapalım,başbakan haklı bu konuda,madem gelişeceğiz tam olsun. Adam haklı beyler dağılın.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
En az 5G :p

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
4g 5g hikaye telepatiye gecelım hem bedava

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Şimdi 4G'ye geçelim, 2 yıl sonra 5G'ye. Bunudamı ben söyleyecem...

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Mantıklı ama diğerleri 6G mı artık neyse ona geçerken biz daha yeni 5G'ye geçeriz.

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Önce zaytung haberi sandım fakat gerçekmiş. 5G iki sene sonra gelecek ha? Sen 2020 yılından önce 5G'yi bul da öpüp başına koy.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
3g'yi doğru düzgün alamıyoruz 4g'yi nasıl alacaz kaldıki 5g'ye geçsek nolacak kotalar olduğu sürece önemsiz.

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Fikir güzel de; biri Cumhurbaşkanımıza 3.dünya ülkesi olduğumuzu hatırlatmamış. Nasıl bikaç Afrika kabilesiyle beraber dünyanın en geç 3G gören ülkesiysek, 4G'yi de gelişmiş ülkeler eskitti bizde daha ihalesi yıl sonunda...
Önce yüce devletimiz ihaleyle lisans verecek, sanırsın 4Gnin mucidi Türk devleti, sonra da bakan çıkacak "bizim 4G miz avrupanınkini döver, 4,5G mübarek" diye pişkin pişkin TV'leri dolaşacak... Velhasıl 2 yıl değil 2020ye gelirse 5G iyidir...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ha ha daha 5g yok cihaz yok alt yapısı için hiç birşey yok ki olsa bile bu adsl sağlayıcılarının sonu olur sen güzel güzel 4g kur akabinde 5g olur bilim kurgu olur 5g.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Hey be adam bilgi sahibi olmadığın konular hakkında yorum yapma ya.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Cumhurbaşkanımıza katılıyorum.Direk 5G için çalışmak gerek.

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bence Cumhurbaskani teknoloji danismanini degistirmeli. Cunku konuyu kulaktan dolma bildigi, eksik bilgi verildigi cok belli oluyor. 5Gyi suan konusanlar, 5Gden para kazanacak olanlar (Universiteler, network donanim sirketleri vs.). 5Gnin 2020den once kullanilmasi planlanmiyor. Turkiyenin ag donanim firmasi olmadigina gore (varsa bile ben bilmiyorum. Bilen varsa bilgilendirirse sevinirim), universitelere arastirma tesviki vermiyecekse, Turkiyeyi suan icin ilgilendirmiyor.

Peki 5G bize ne getirecek? Su an icin 10Gbps peak rate, 100Mbps cell edge data rate arzulaniyor. Ayrica sistemin IoT/M2M icin altyapi olarak kullaanilmasi planlaniyor. (Bunlar arzulanan miktarlar. Son hali bunu veremeyebilir.) 5Gnin getirdigi en buyuk yenilik yuksek internet hizinin yani sira makine-makine iletisimini saglayacak alt yapi olmasi. Bu sayede insansiz otomobiller, diger insansiz araclar ve akilli cihazlar birbirleri ve sistem ile bu altyapi ile anlasacaklar.

5G ne asamada? 5G su an icin arastirma asamasinda. Bir cok universite ve donanim sirketi 5G icin teknoloji arastiriyor. Su an icin en yuksek hizi proof of conceptte 5Gbps ile Ericsson elde etti. 5Gnin hangi frekans specturumunu kullanacagi hala belli degil. Frekans araliklarini belirleyen Dunya Radyo konferansi 4 yilda bir toplaniyor ve 2015te toplantisi var. Bu seneki toplantida 4G icin ekstra frekans verilmes gundemde. Teknolojik yetersizlik sebebiyle 5Gnin gundeme gelmesi beklenmiyor. 5Gnin 2019da frekanlarinin standartlasmasi bekleniyor.

Kaynakca ve ayrintili bilgi:

http://www.radio-electronics.com/info/cellulartelecomms/5g-mobile-cellular/technology-basics.php

http://www.comsoc.org/blog/latest-update-5g-ieee-communications-society
https://www.ngmn.org/work-programme/5g-initiative.html

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
Geçiş yapsak bile Türkiye'de 4g/5g uyumlu cihazlar satılmıyor bi süre kimse kullanamayacak.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Padişah efendimiz engin bilgileri ile gerekli açıklamayı yapmış üstüne laf söylenmez...

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Geçiş yapsak bile Türkiye'de 4g/5g uyumlu cihazlar satılmıyor bi süre kimse kullanamayacak.
Snapdragon 400, 600,800,801 başta olmak üzere daha başka birçok farklı model çipset destekliyor 4G'yi.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Gelişmiş ülkeler 5g yaparken biz neden 4g yapalım,başbakan haklı bu konuda,madem gelişeceğiz tam olsun. Adam haklı beyler dağılın.

Yaklaşık 9 aydır Cumhurbaşkanı kendisi :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Padişah efendimiz engin bilgileri ile gerekli açıklamayı yapmış üstüne laf söylenmez...

Foruma eksileme butonu şart

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
Snapdragon 400, 600,800,801 başta olmak üzere daha başka birçok farklı model çipset destekliyor 4G'yi.
Ben bunu bilmiyordum. Samsung ve Apple'ın LTE modelleri satılmıyor diye biliyorum. Şimdi anladığım kadarıyla bu çipsetleri kullanan telefonlar Türkiye'ye 4G geldiği zaman 4G'yi destekleyecek mi?

AkçakocaLı

Müdavim
Reaksiyon puanı
95
Tabi ülkemizde 4g li cihaz satılmıyor. Note 4 ümde ki LTE desteği zaten sadece gösteriş amaçlı. İphone , HTC ,Sony ve LG deki LTE destekli telefonlarda hobi olsun diye satılıyor ülkemizde :hammer:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ben bunu bilmiyordum. Samsung ve Apple'ın LTE modelleri satılmıyor diye biliyorum. Şimdi anladığım kadarıyla bu çipsetleri kullanan telefonlar Türkiye'ye 4G geldiği zaman 4G'yi destekleyecek mi?

g5L043.png

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91

Türkiyede ki akıllı telefonların hemen hemen hepsi 4g'yi destekliyor zaten, ülkemizde aktif olmadığı için açamıyoruz.

Örnek: Turkcell 4G'yi aktifleştirdiğinde hücresel veriye girdiğimizde 2g,3g,4g görebilicez ve istediğimizi açabilicez.

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
Türkiyede ki akıllı telefonların hemen hemen hepsi 4g'yi destekliyor zaten, ülkemizde aktif olmadığı için açamıyoruz.

Örnek: Turkcell 4G'yi aktifleştirdiğinde hücresel veriye girdiğimizde 2g,3g,4g görebilicez ve istediğimizi açabilicez.
İyiymiş o zaman bi sıkıntı yaşamayız. :) Peki bu 4G'nin hız dışında bi avantajı var mı?

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Sen ister 4G getir ister 5G. Sansür uyguladığın an hiçbir anlamı kalmıyor bence.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
5G'yi Japonlar, Güney Koreliler ve İngilizler 2020 yılında geçmeyi düşünürken biz 5G için en az 10 - 15 sene bekleriz. Ne 2 sene sabretmesi?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
İnternete karşı olan biri olarak, en son yorum yapacak kişi en başta yorum yapıyor.

mesut777

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oldu olcak 6g yi bekleyelim şunun şurasında ne kaldı :) allahım nasıl bir kafa yapısında bu adamlar ya