Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

• Konbuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada 4G yerine biraz daha bekleyip 5G teknolojisine yatırım yapmanın daha mantıklı olacağını açıkladı. Detaylar haberimizde.

Sizce Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisi mantıklı mı? Türkiye 4G yerine doğrudan 5G'ye geçmeli mi?

x10minirom

Doçent
Ya Cumhurbaşkanı'nın düşüncesi aslında şu ki, 2023'e damga gibi vuralım, daha iyi bir teknoloji ile başlayalım. Bi yandan aslında bende 4G'ye pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Yani 3G'ler zaten Turbo'lar falan bayağı hızlandı benim vodafone 16 MBps TTnet int.'den iyiyse yani pek gerek olacağını düşünmüyorum. 5G iyidir fakat yerinde kullanmamız yararımıza olacaktır.

mehovic

Profesör
Bencede mantıklı olur tabi mümkünse böyle birşey.

Açıkçası 3G ile bir linke 3-4 saniyede giriyorsan - 4G ile 1-2 saniyede girsen sana ne gibi farklılık verecekki ? Uzayamı çıkacaz sanki.

Ama ilerisi için planlanma 5G için bencede çok mantıklı.

TBM

Dekan
Gelişmiş ülkeler 5g yaparken biz neden 4g yapalım,başbakan haklı bu konuda,madem gelişeceğiz tam olsun. Adam haklı beyler dağılın.

Vikings

Dekan
Şimdi 4G'ye geçelim, 2 yıl sonra 5G'ye. Bunudamı ben söyleyecem...

What The Hell

Profesör
Mantıklı ama diğerleri 6G mı artık neyse ona geçerken biz daha yeni 5G'ye geçeriz.

Hafiye

Profesör
Önce zaytung haberi sandım fakat gerçekmiş. 5G iki sene sonra gelecek ha? Sen 2020 yılından önce 5G'yi bul da öpüp başına koy.

seyhmus21

Profesör
3g'yi doğru düzgün alamıyoruz 4g'yi nasıl alacaz kaldıki 5g'ye geçsek nolacak kotalar olduğu sürece önemsiz.

tahir40

Asistan
Fikir güzel de; biri Cumhurbaşkanımıza 3.dünya ülkesi olduğumuzu hatırlatmamış. Nasıl bikaç Afrika kabilesiyle beraber dünyanın en geç 3G gören ülkesiysek, 4G'yi de gelişmiş ülkeler eskitti bizde daha ihalesi yıl sonunda...
Önce yüce devletimiz ihaleyle lisans verecek, sanırsın 4Gnin mucidi Türk devleti, sonra da bakan çıkacak "bizim 4G miz avrupanınkini döver, 4,5G mübarek" diye pişkin pişkin TV'leri dolaşacak... Velhasıl 2 yıl değil 2020ye gelirse 5G iyidir...

ha ha daha 5g yok cihaz yok alt yapısı için hiç birşey yok ki olsa bile bu adsl sağlayıcılarının sonu olur sen güzel güzel 4g kur akabinde 5g olur bilim kurgu olur 5g.

Kaya26

Profesör
Hey be adam bilgi sahibi olmadığın konular hakkında yorum yapma ya.

Nemre

Profesör
Cumhurbaşkanımıza katılıyorum.Direk 5G için çalışmak gerek.

Toughwolf

Asistan
Bence Cumhurbaskani teknoloji danismanini degistirmeli. Cunku konuyu kulaktan dolma bildigi, eksik bilgi verildigi cok belli oluyor. 5Gyi suan konusanlar, 5Gden para kazanacak olanlar (Universiteler, network donanim sirketleri vs.). 5Gnin 2020den once kullanilmasi planlanmiyor. Turkiyenin ag donanim firmasi olmadigina gore (varsa bile ben bilmiyorum. Bilen varsa bilgilendirirse sevinirim), universitelere arastirma tesviki vermiyecekse, Turkiyeyi suan icin ilgilendirmiyor.

Peki 5G bize ne getirecek? Su an icin 10Gbps peak rate, 100Mbps cell edge data rate arzulaniyor. Ayrica sistemin IoT/M2M icin altyapi olarak kullaanilmasi planlaniyor. (Bunlar arzulanan miktarlar. Son hali bunu veremeyebilir.) 5Gnin getirdigi en buyuk yenilik yuksek internet hizinin yani sira makine-makine iletisimini saglayacak alt yapi olmasi. Bu sayede insansiz otomobiller, diger insansiz araclar ve akilli cihazlar birbirleri ve sistem ile bu altyapi ile anlasacaklar.

5G ne asamada? 5G su an icin arastirma asamasinda. Bir cok universite ve donanim sirketi 5G icin teknoloji arastiriyor. Su an icin en yuksek hizi proof of conceptte 5Gbps ile Ericsson elde etti. 5Gnin hangi frekans specturumunu kullanacagi hala belli degil. Frekans araliklarini belirleyen Dunya Radyo konferansi 4 yilda bir toplaniyor ve 2015te toplantisi var. Bu seneki toplantida 4G icin ekstra frekans verilmes gundemde. Teknolojik yetersizlik sebebiyle 5Gnin gundeme gelmesi beklenmiyor. 5Gnin 2019da frekanlarinin standartlasmasi bekleniyor.

Kaynakca ve ayrintili bilgi:

http://www.radio-electronics.com/info/cellulartelecomms/5g-mobile-cellular/technology-basics.php

http://www.comsoc.org/blog/latest-update-5g-ieee-communications-society
https://www.ngmn.org/work-programme/5g-initiative.html

Ümitt

Profesör
Geçiş yapsak bile Türkiye'de 4g/5g uyumlu cihazlar satılmıyor bi süre kimse kullanamayacak.

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Padişah efendimiz engin bilgileri ile gerekli açıklamayı yapmış üstüne laf söylenmez...

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
Gelişmiş ülkeler 5g yaparken biz neden 4g yapalım,başbakan haklı bu konuda,madem gelişeceğiz tam olsun. Adam haklı beyler dağılın.
Yaklaşık 9 aydır Cumhurbaşkanı kendisi :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Padişah efendimiz engin bilgileri ile gerekli açıklamayı yapmış üstüne laf söylenmez...
Foruma eksileme butonu şart

stat counter