Cuma Namazına Giderken Fark etmediğimiz.(Kendimden Örnek) !

Bu konuyu okuyanlar

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Arkadaşlar bu konuyu kendim bizzat yaşadığım için açma gereksinimi duydum.. sizlerinde dikkatini bir nebzede olsa çekmek istedim.. belkide hiç biriniz dikkat etmemişsinizdir.. Farkında olmadan hayatımızda bir çok şeyin yaşandığını göremiyoruz...

Size ben birşey anlatacağım ve bu hafta dikkat etmenizi önereceğim ve sonrasındada yorumlarınızı alabilirim yada dikkatini çeken arkadaşların yorumlarınıda ... her halükarda yorum alalım :)

Cuma namazı saati gelince, ezan okunmaya başlar ve bir anda eğerki kafanızı kaldırıp saate bakamadıysanız, son anda abdest almak zorunda kalırsınız.. ve alel acele abdestinizi alırsınız. sonra ise. koştura koştura camiye gitmeye çabalarsınız... ezan bitmek üzeredir siz yetişene kadar ve yetişirsiniz.

bu seferde yer olmadığı edasına kapılırsınız. ve bu hafta kılmasam mı ... yada bekliyeyim elbet yer açılır dersiniz içinizden.. ve her zaman 2. seçeenek kabul olur... o kadar tıklım tıklım olan camii.. bir anda sizin gibi 20 kişi daha gelse alıcak derecede açılır..

ben yaşadığım için anlatıyorum...

belkide alakasız birşey ama içimden geldi paylaşmak...

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Cunku ımam o esnada uyarı yapıyor, safları sıklastıralım, ben tanık oluyorum hep adam ezan okunana kadar resmen yatıyor ya ee mubarek toplanda azıcık mıllet ayakta beklemesın bızım mıllet camıde bıle kendını dusunuyor, ne demıs Peygamber Efendımız: Safları oyle sık yapınız kı omuzlarda surtunmeden dolayı elbıselerız eskısın. Bırde sunu belıryetım bunu cok goruyorum namaz kılarken belınız net gorulecek sekılde acılırsa namazınız bozuluyormus bende bunu yenı ogrendım, yanı arkadakı musluman namazını kılarken senın acık belını gormeyecekmıs.

Reaksiyon puanı
2,146
Bi de etrafa bakanlar var namazda, secdeye bakıcan arkadaş ne bana bakıyon!

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Belimi komple açsam da görmemesi lazım zaten. Yere bakılmalıdır namaz sırasında. Sadece seccadeye bakıcan...

Reaksiyon puanı
2,146
Belin açılması ayrı mesele kısa penye giyiyolar eğilince açılıyor atlet giy ya da uzun giy :) Görseler de görmeseler de açılmamalı.

Benim dediğim ayrı, adam tavana bakıyo ya :)

vladislav

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bugün namazda tam bahsettiğin gibi bişey oldu, direk gelip açtım sdn'ni bi baktım konun tam pişti oldu :) Bazı insanlar yayılarak oturuyor ve dolayıısyla 2 kişilik yer kaplıyor bi tane yayılan adamın yanına geçtimde ordan biliyorum, Allah kabul etsin arkadaslar.

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
Allah kabul etsin arkadaşlar. Hayırlı cumalar.

Allah hepimizin dualarını kabul etsin inşallah,hayırlı bi hayat sürelim, ülkemiz içinde hayırlı iyi şeyler olsun inşallah.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.. Öncelikle cumanız Mübarek olsun ALLAH kabul etsin tekrardan diyeyim,
safları sık tutalım olayını biliyorum gerçekten çok anlamlı.. fakat onu şuanda yaşayamıyoruz.. gerçi bugün çok güzel oldu çok mutlu oldum o anı yaşadım.....

olması gerekende odur zaten.. dediğin gibi kimiis yayılıyor, ayakta duranlara yardımcı olmuyorlar...gerçekten o durum kötü biraz daha anlayışlı olmalıyız diye düşünüyorum bu konuda açıkcası :)

Ayrıca bel açılma olayına gelince.. tabiki dediğiniz gibi bel açılsada açılmasada bakmamak lazım fakat insan oğluyuz şaşarız beşeriz ve bu konudada kendimizi kontrol edemiyoruz açıkcasıı.. kendi adıma konuşayım isterseniz.. ben kontrol edemiyorum.. buna meal vermemek için bence normal günler tabiki bizleri ilgilendirmiyor.. ama cuma günleri en temiz en cici elbiselerimizle cumaya gidip kimseninde dikkatini çekmeden, sevaba nail olmamız gerektiğini düşünüyorum...

Ama Normal şartlarda haklısınız ne olursa olsun isterse karşınızdan süper hatun geçsin bizim kıbleden gözlerimizi almamamız lazım.. fakat o kadar durumlarımız kendimizi kontrol etme konusunda el verişli değil :) bir birimize yardımcı olalım :) derim..

Fbergh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hadi saflar neysede çünkü alıştık artık..Ama farzın bitiminde neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz..

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
farz bittimi sanki cennetin kapısı aralanmış gibi millet kapılara saldırıyor. arada namaza duranlar oluyor orta yerde, millet bırak önünden geçmeyi omuz atıyor :S

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
farz bittimi sanki cennetin kapısı aralanmış gibi millet kapılara saldırıyor. arada namaza duranlar oluyor orta yerde, millet bırak önünden geçmeyi omuz atıyor :S

cidden doğru diyorsun.. sanki cennet kapısı açılıyorda ilk girenler biz olucaz gibi :) fırrr kaçış :)

hatta öyle birşey ki hocanın duasını bile tam beklemeden kaçıyoruz.. yanlışlar gemisindeyiz... acı ama gerçek,

o olayıda anlamış değilim açıkcası.. durum şuki, her hafta aynı olay oluyor.. direk namaza duranlar önünden geçenler ve omuz atanlar... arkadaşım normalde zaten namazını kıldıktan sonra şahitlik etsin diye yerini değiştirmek sünnet gibi bir durum, değiştir yerini, geçenlere yer ver.. ne sen sinirlen nede onlar.. bence bu konudada bilinçlenmek lazım.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Camiden kaçarcasına çıkmak, münafıklık alametlerinde biriydi sanırsam,

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Aynen öyle.. diye bende duydum.. tamda emin değilim ama fırsat bulduğumda sizler için bi hocamızdan öğrenirim yada bilen arkadaşlar söylesin.

Reaksiyon puanı
2,146

Güzel benzetme :)

Ben de sabahı kılamamışsam son sünneti kılmam sabahın kazasını kılar çıkarım, sabahı bırakmamışsam son sünneti kılarım. Hoca geçen hafta son sünneti kılın öyle çıkın dedi artık son sünneti de kılmaya başladım.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
son sünnetin kılınması gerçekten çok faydalı ve güzeldir.. sevabıda çoktur :)

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ben her zaman söylüyorum. O kadar vaaz veriliyor ve hiç saflarla ilgili vaaz verilmiyor. Verilmesi gerekn en önemli vaaz bence.. Müftülük kesinlikle ayda bir bunu vermeli..

Şundan nefret ediyorum. Kimse saflara ilerlemiyor. Hatta bazı tipler var. Ben adamın arkasındayım önü boşalıyor kendi geçmiyor omuzumdan tutuyor beni geçirmeye çalışıyor. E muhterem sen geçsene... Geç kardeşim ya doldur safı işte... Herkes arkada kılıyor. Neden? Çünkü camiden ilk çıkmak için... Kalabalığa yakalanmamak için. Halbuki cumanın farzını kıldıktan sonra 2 rekat namaz kılsan, namazın bittiğinde de ne kalabalık kalır ne de başka bir şey... Rahatça çıkarsın. Zaten kalabalığa yakalandığın zaman en az 2 dakka çıkmak için bekliyorsun. O arayı namaz kılarak geçirsene.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Çok haklısın... Ona bende tanık oluyorum.. dediğin gibi sen geçsen ? neden beni ittiriyorsun yada geçmem için çaba sarf ediyorsun ... :)
Farz namazından sonra 2 rekat namaz kılınmasının erdemi büyüktür arkadaşlar

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Şu an bile sinirlendim:D ama onların suçu var tek suçlu onlar değill. Dedim ya bunla ilgili vaaz verilmeli. Ya da vaaz verilmese bile sen gidip öğreneceksin kardeşim. Hülya AVşarın kaç çocuğu var biliyorsun, bunu bilmiyorsun. Garip

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
harbiden doğru söylüyorsun ya... magazin forever .... ama diğer hiç bir şey hakkında o kadar bilgiye sahip değiliz.. ilginçtir...

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Şeytanın oyunu işte... Hepsi şeytan onların:) Seni zamanından alıkoyuyor:) Hiç düşündün mü biliyorum. Ramazan ayında neden herkes sağlam mümin oluyor? Kendini borçlu hissettiği için mi? Hayır alakası bile yok. Şeytan zincire vuruluyor sen de yararlı bilgileri öğrenip uyguluyorsun :)

Bunlar benim görüşüm tabi :) Yanılıyor olabilirim

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Cumayi kildiktan sonra insan kendisini kus gibi hafif hissediyor, insanlar birbirlerini görüp dertlerini ve dostluklarinida tazeliyorlar. Cuma ne güzel gün yav, insan uykusuz kalsa, halsiz olsa bile sürüne sürüne gidesi geliyor. Gitmedigin günde o gün morel sifir, kafa agrisi, dengesizlik öbür güne kadar sürüyor.
Cuma günü insanin rengi belli oluyor, tozlarimizi üstümüzden alip götürüyor, dargin olanlarin bile Allah´in karsisinda barismaktan baska caresi kalmiyor, cünkü omuz omuza Namaz kiliyorlar.

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Camiye gidenlerin %95 i hep yaşlı. Genç ve orta yaş insanlar pek camiye gitmemekte. Buda benim dikkatimi çeker. Mesela ben hiç gitmedim acaba yaşlanınca günahlarımı bağışlaması için bende mi gideceğim o yaşlarda...

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Sen hiç gitmedin, olabilir ALLAH'ın kudretine sadece bir haraketinle bile nail olabilirsin...
Bende sürekli gençleri görmeye başladım.. çok şükür.. yada benim dikkatimi hep gençler çekiyorr.... namaz o kadar güzel birşey kii, hele cuma namazı arkadaşın dediği gibi cuma gününde namaza gitmessen sanki diğer hafta hep berbat geçicekmiş hissine kapılıyorsun,baş ağrısıda cabası..
ayrıca cumadan çıkıncada öyle bir rahatlığa bürünüyorsun ki anlatılamaz. ciddi anlamda...

sen hiç gitmemişşin olabilir. birgün elbet gidersin. fakat benim sana tavsiyem yaşlanınca gitmen değil. genç yaşında o atmosferi yaşaman olucak,neden der isen. gençken yapılan herşeyin sevabı kat kattır :) ve bu sevaptan mahrum kalmanı istemem açıkcası...

Son mesajlar