Cübbeli Ahmet Hoca televizyon kuruyor

Bu konuyu okuyanlar

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bir çok konuda Cübbeli Ahmet Hocayı diğer kişi ve kurumlardan dini konularda daha cesur buluyorum.Diyanetin gıkının çıkamadığı konularda çatır çatır lafını söyledi.Millet kendi televizyonunda kedili medili vaaz verirken, öbürü gene kendi kanalında tövbe haşa biyerlere bağlanıp vahi indirirken bu adamın kanal açması niye bu kadar olay oluyor ki?

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
İslamiyetin en buyuk ozelliginden biride hosgorudur. maalesef bu forumda bazı kisiler kendi dusuncesine uymadigi icin @El Padrino yu yerden yere vurmus... Sen farkli o farkli dusunebilir. Kimseye karisamazsiniz.. Cunku sizlerde kendi fikirlerinizi soylemissiniz. Size saygi duyulmasini istiyorsaniz baskasina ayni sekilde davranmayin.
Ayrica islami kaynaklarda gecen bilgilere gore oyle milyonlarca hadis yoktur.. En fazla 150-200 civari oldugu soylenir. Daha fazla olmasinin sebebi gecmiste yasayan din alimlerininde sozlerine de yer verilmesi..
Hani bir söz vardır.İnsanın gözü neyse gördüğü de odur diye. @El Padrino yu yerden yere vuran yok,sen öyle görüyorsun.Gözünü azıcık açsan,bir çocuğun kötü not aldığında annesinin üzülüp azarlamasına benzer bir yaklaşım olduğunu görebilirdin.İslam uzmanıymışsın,bunu da yeni gördüm,en fazla 150-200 civarı hadis varmış.Bak baak,bak baak.Kim diyor bunu ? Kütübî Sitte nedir onu bana açıklayabilir misin ? İlk nüshaları nerededir ?İlk kopyaları nerededir ?Şimdiki kopyalarıyla farkları var mıdır ?Ama sen bunların cevabını bana internete bakmadan söyle,cevap verebileceksen tabii.İnternetle din alimi olunmaz,hüküm veren alimler,gerçekten alim dediğimiz zamanındaki nice alimleri gölgesinde bırakıp yüzyıllar sonrasına ulaşabilmiş insanlar topluluğu bir şey bilmiyor.Şimdiki modern alimler mi bir şey biliyor ?
O zamanlarda da nice alimler vardı ahkam kesen,ama işe bakın ki sadece gerçek alim olanlar yılların ötesine geçebilmiştir.Geri kalanlar ise şimdiki zırva mensupları gibi daha elli seneyi göremeden silinip gitmiştir.
El Padrino[/B] birçok konuda haklı (Cübbeli Ahmet Hoca konusu dışında).Peygamber Efendimiz (S.a.v) günümüzde yaşasaydı takım elbise gömlek pantolon giyerdi doğal olarak.Birde insanların sakal bırakarak,cübbeyle gezerek insanlara İslam adı altında İslamdan soğutan kişiler var malesef...
Sana cevabım da biraz sorularla olacak.Peygamber Efendimiz(s.a.v) dediğimiz insanı ne kadar tanıyorsun ?Mesela sen de internete bakmadan bana en sevdiği kıyafet rengini söyleyebilir misin ? En sevdiği yemeği ? Bak dini meseleden değil çok daha basit meselelerden sordum.Şimdi sen henüz bunun gibi nice soruların cevabını tam bilemezken,pantolon giyerdi demene ne kadar doğru bakmalıyız ?
Ben sakal bırakırdı,cübbe giyerdi demiyorum bak.Çünkü ben bol keseden sallamayı sevmem.Ama sana bir iki bilgi aktarayım.Sakal bırakmak Peygamberlerin sünnetidir.Sahih bir hadiste aktarıldığı üzere,bunun yanında söylenmiş başka sünnetler de vardır.Adem (a.s.)dan Muhammed (a.s)a kadar sünnet olagelmiştir..
Bir de konuyu biraz aşarak söyleyeyim.Dünya standartlarına uymak zorunda değil herkes.Şimdi sakal bırakan hocaların birçoğu sahtekar diye sakal bırakmak kötüyse,süt içip cinayet işleyen adama bakarak süt içmenin yanlış olduğunu söyleyebiliriz bu mantıkla.İkinci örnek ne kadar saçma değil mi ? Birçok kardeşimin gözünde de birinci örnek saçmadır :)
Bakış açısı..
bu adam bayanpazarliyordu bir ara içeri girmedimi ya hiç bahseden olmamiş yada ben yanliş hatirliyorum
Şunu soracağım sana.Sence her konu şaka olmaya müsait midir ? İnci takanların görüşüdür bu da,öyle bir mırıldanayım dedim. @El Padrino yazdıklarının katılmadığım bölümü,neredeyse tamamı.Sadece üzüldüğümü söyleyeceğim,gerçekten üzüldüğümü.Söylediklerinin bir kısmını bu forumda dikkat çeken bir kişi zaten şu sözüyle cevapladı önceleri"Dinde mantık aranmaz,din mantıklı olduğu için doğru değildir,doğru olduğu için mantıklıdır." Diğer kısmına ise sevdiğim bir insanın bir sözüyle yorum atayım."Bir insanı överken bir kere düşün,yerdiğinde ise iki kere.."
Dini gerçek ve ilk kaynaklardan okursan,bunun böyle olmadığını anlayacaksın.Seni yerdim zannetme,yorumlarını genelde beğendiğim bir insansın.Sadece iyilik amaçlı söyledim..

Son olarak.Hoca efendiyi savunmuyorum,yermiyorum da.Neyin ne olduğunu kanal açıldıktan sonra yorumlamayı öneriyorum.Şu an duvarın ardında elma var ile armut var davasından pek farklı olmayacak çünkü.
Her ne kadar bu davayı açmaya çalışanlar olsa bile :)...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bu adama laf atmadan önce iki kere düsünüp yorum yazin.

TK1071

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben şahsım adına şunu belirtmekte fayda görüyorum; El Padrino'ya kızmadım veya tastik etmedim sadece dini bir duruşa sahip olduğu için böyle bir açıklama yapmasına sadece SASIRDIM...

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Ya beyler eyvallah hepiniz benim dinime, imanıma, inancıma sövüp, yargılayıp, yerden yere vurup sonunda da dinden çıkmış bir insan olarak hükmümü vermişsiniz.Eyvallah.Ve bunu yapanlarda "Sözde müslümanlar".Beni cübbeli Ahmet hocayı sevmediğim için kafir ilan ettiniz.

Yahu bu kadar KORKMAYIN.Korkulması gereken bir tek Allahtır.Siz burda iki çift kelime ile kendinizi bile eleştirmeye korkuyorsunuz.Neymiş efendim dinde mantık aranmazmış.Ya harbiden bak sizin gibi insanlar yüzünden milletin inancı sarsılıyor, dinden soğuyor.İslam mantık dinidir.İslamiyette din adına yapılan herşeyin bir mantığı vardır.İslam herşeyin mantığını çizmez.Belli başlı temel şeylerin mantık çerçevesi Allah tarafından çizilmiştir.Onlarda genelde ahlak, adalet, inanç ve yaşayış biçimimizdir.Geri kalan mantık bizim tarafımızdan keşfedilmek üzere serbest bırakılmıştır.Tabi olduğumuz sınavda bunun içindir.

Kusura bakmayın cübbeymiş, sakalmış, sarıkmış bunlar boş işler.Eğer cübbe giyip, iki karış sakal bırakıp, kafaya sarık geçirip CENNETE gideceğinizi sanıyorsanız YANILIYORSUNUZ !

Hala gelmiş cübbeyi, sarığı, sakalı savunanlar var ya.Kardeşim peygamber efendimiz o zamanın şartlarında o şekilde giyinmiş.Kaldıki bende o zamanda yaşasam aynı şekilde giyinir aynı görünüme sahip olurdum.Ama yıl olmuş 2014.Üzerinden 1400 yıl geçmiş.Şimdi size çok güzel şeyler söylücem ve bunu yine "süt içmekle" kıyaslayan saçma yorumlar gelicek.

Peygamber efendimiz o zamanda televizyon mu izliyordu !? Telefon mu kullanıyordu !? Peki ya bilgisayar !? Eminim internetede girmiyordur !? Bence kesinlikle sinemayada gitmemiştir !? Peki ya metrobüse binip diyar diyar geziyormudur sizce !? Ya da şahsına ait arabasıyla haftasonları ailecek pikniğe gidiyormuydu !? Kesin konuşucam uçağada binmemiştir eminim !?

O zaman haydi bunlarıda yapmayın kardeşim.Nasıl olsa peygamber efendimiz bunların hiçbirini yapmadı ve yapamadı.Çünkü 7.yüzyılda yaşıyordu efendimiz.Ve Allahın bir hikmeti ölmeseydide bu zamanlara kadar yaşasaydı bugünkü şartlar altında bunları yapmayacağını KİM SÖYLEYEBİLİR !? Hadi biriniz çıkıp desin "Hayır kesinlikle efendimiz 2014 yılında atla deveyle gezmeye devam ederdi !

Evet.Bunlarda en az sizin örnekleriniz kadar SAÇMA ÖRNEKLER ! O zamanda kundura ayakkabı mı vardı !? Spor ayakkabı peki !? Ya takım elbise !? Deri ceketlerde yoktur !? Jilet veya sakal kesmek için kullanılan aletler tee M.Ö. 4000 yıllarından beri kullanılmış.Ama günümüzdeki jiletlerle alakası olmadığı için çok acılı, hastalıklı ve zarar veren bir uygulamaymış.Eminim peygamber efendimiz bunları göz önünde bulundurarak sakalını kesmemiştir ve ilk mesajımda belirttiğim sağlık sebebleri yüzünden de sakalını uzatmayı tercih etmiştir.Kaldı ki bende sakalımı jiletle kesmem ve hafif uzun sakal kullanırım.Hala söylüyorum 2 KARIŞ SAKALIN MANTIĞI YOK !!! Bende bir ara neredeyse bir karış uzatmıştım.Pislikten başka birşey değil.Temizliği zor.Yemek yerken yemek kırıntıları dökülüyor sakala, yapışıyor, yağlanıyor.Tabağın içine giriyor sakal.Çorba içerken sakala akıyor.Duştan sonra ne kadar kurularsam kurulayım ıslak kalıyor.Fön makinesiyle kurutmak gerekiyor.Şehirde yaşayanlar ne kadar pislik, mikrop, toz, toprak varsa sakala yapışıyor.Hergün özenle temizlemek gerekiyor.He siz "ben uzun sakal seviyorum kardeşim.Temizliğinede dikkat ediyorum.Kendim böyle istediğim için 2 karış sakal uzatıyorum" deyin Eyvallah.Ama peygamber efendimiz 600 yılında uzun sakal kullanıyordu diye sakalını uzatanları çok açık ve net beyinsiz olarak nitelendiririm.

Gelelim hadis meselesine.Ben hadislerin hepsi YALAN veya YANLIŞ demiyorum bakın.Bir kısmı yalan, çoğu değişime uğramış anlamını kaybetmiş saptırılmış, bir kısmıda elbette ki doğrudur.Güvenilir hadis kaynakları diyorlar.Ben hadis profesörü değilim ve hadisleride fazla kurcalamam genelde def itibar etmem.Gerçekten aralarında çok güzel, anlamlı ve hayat dersi veren hadisler var.Ama onları peygamber efendimiz söyledi diye değil GÜZEL olduğu için kabul eder ve okurum.Çünkü ya peki peygamber efendimizin değilse o söz.Kim vericek bunun hesabını.Ben o hadisi güzel olduğu için kabul etmiş ve okumuşum ama çoğu insan peygamber efendimizin sözü diye kabul etmiş ve okumuş.Peygamber efendimiz demicek mi diğer tarafta ya mümin bu söz benim değildir.Ne olacak o zaman !? Ben bir tek Kur'ana ve anlattıklarına inanırım.Rast gelirsemde güzel ve anlamlı olan hadislerden ders çıkarmaya bakarım.Ama o hadisleri dinin temeli olarak kabul etmem.Allah ihtiyacımız olan herşeyi Kur'an'da anlatmış.Anlamadığımız çok şey var.Hadislerde birçok anlaşılmayan noktayı anlatıyor gayet güzel ama ben onları peygamber efendimiz anlattı diye değil, doğru ve güzel anlattığı için, bir alim anlatmış diye kabul ediyorum.Kaldı ki eğer gerçekten peygamber efendimizin sözü ise peygamber efendimizde zaten Alimlerin başı idi.Ben birşey kaybetmiş olmuyorum.Ama her hadise inanan siz peygamber efendimizin değil ise siz kaybetmiş oluyorsunuz.Cübbeli Ahmet hocanın anlattığı bazı hadisler şu şekilde.

"Kertenkeleyi gövdesinden vurursan 5 sevap.Kafasından vurursan 10 sevap."

"Ayetel kürsiyi 40 kere okursan duan kabul olur.1000 kere okursan her dilediğin olur"

"Sabah uyanınca bilmem kaç yüz kere şu duayı okursan işin bütün gün rasgider."

"Başın sıkıştığında milyon kere şu duayı oku sıkıntın gider"

vb. bu böyle uzayıp gidiyor.Bu tür şeyler BÜYÜ-SİHİR kültüründen gelmiş olan şeyler.Yahu kardeşim bi ayeti ard arda milyon kere okumaya ne gerek var.Neyin kafası bu.Eğer sen o okuduğun ayetin verdiği mesajı ve anlattığı şeyi gerçekten anlamadıysan istersen trilyon kere oku.Yine aynı tas aynı hamam.İnsanları ezberciliğe, hesaba, kitaba, dinle pazarlığa yönlendiriyor bu tür şeyler.Kardeşim başın sıkıştığı zaman gidersin evinde bi namaz kılarsın.Allah'a kalpten ve isteyerek yalvarırsın.Sıkıntımı gider YA RABBIM dersin.Allah sıkıntını giderir.Şimdi sıkıntın gitsin 50 kere okuman gereken bi ayeti yanlışlıkla gözde kaçırdın 49 kere okudun veya 51 kere okudun.E NOLCAK ŞİMDİ !? Soruyorum size NE OLACAK ŞİMDİ !? Duası kabul olmayacak mı bu insanın !? Tövbe haşa Allah bu insanın ne istediğini TEK SEFERDE ANLAYAMIYOR MU !? Veya 49 kere okudu diye duasını kabul etmicek mi bu kulunun !?

Yahu kardeşim bırakın bu safsataları.Kendinize gelin.Allah ile kul arasına bu kadar girmeyin.Allah bütün inançlı iyi kullarını sever.Yeter ki Allah'a peygambere, meleklere ve Kur'ana inanın.Namaz kılmak farzdır ancak namaz kılmayan müebbet cennete giremeyecek diye bir ayet yok.İmanın şartı dörttür.Şimdi İSYAN çıkacak burada "HAAA SEN NAMAZ KILMAYIN MI DEMEK İSTİYORSUN".Hayır efendim namaz kılmak farzdır ve insanı terbiye eden, günahtan kötülüktek uzak tutan bir ibadettir.Günde 5 vakit Allah ibadet etmek kadar güzel birşey mi var.Ama demek istediğim Allah namaz kılmayanı bile affediyorsa SİZ KİM OLUYORSUNUZDA 2 KARIŞ SAKAL UZATMAYAN BİR İNSANA KAFİR DAMGASI YAPIŞTIRIYORSUNUZ !? Bu mu müslümanlık !? Bu mu İslamiyet !? Önce bir kendinize bakın.Bu kadar KORKAK OLMAYIN ! Sorgulayın, araştırın.Allah "oku" diyor.Sorgulayın diyor.Şüphe duyduğunuz şeyleri araştırın diyor.İslamda mantık aranmaz diye kafanıza mantıksız gelen birşeyi tam oturtamazsanı inancınız eksik olarak öbür tarafa gitmiş olursunuz.Asıl mantık budur.Herşeyi anlamaya çalışın.GERÇEKTEN aklınızın yetmediği noktada da tevekkül edin.Allaha şükredin.Çünkü "O nun dilediği dışında O nun ilminden kavrayıp kuşatacak kimdir !?"

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bende keşke hiç açmasaydım dedim içimden. @El Padrino, sana uzun bir cevap yazmak istedim, ama vazgeçesim geldi...

cübbeli hocanın hayatımda hiçbir konuşmasını bir bütün olarak dinlemiş değilim. meftunu hiç değilim.
ne ki kılık kıyafeti ve anlattığı kaynaklı hadislere getirdiğin yorum beni derinden yaraladı.
yaraladı, çünkü bu dehşetengiz ifadeleri bu sitede duyabileceğim son kişi olarak tasavvur etmişimdir seni.

neyse, kelâm'ın sükut ettiği yerdeyim.

Abi sana saygım sonsuz.Ne istersen söyleyebilirsin.

@Tükenir Kalem çok sağol beni bir "anne" şefkatiyle azarladığınız için ...Neredeyse dinden çıkıyordum senin sayende geri döndüm annecim.

Eklemek istediğim bazı şeyler var.İslamda gösteriş, dış görünüşle mesaj vermek pek hoş şeyler değil.Bunu herkes kabul ediyordur umarım.Efendimiz zamanında herkes cübbe, sarık, uzun sakalla dolaşıyordu.Ve efendimizde toplumun düzenine uygun giyinmiş ve dış görünüşünü ona göre belirlemiştir.O zaman uzun sakallı, cübbeli veya sarıklı biri görüldüğünde "Aaa bu müslüman" demiyorlardı yada toplum içinde kendi aralarında böyle bir algı yoktu.Ancak bizim zamanımızda cübbe, sarık ve uzun sakallı birini gördün mü bil ki bu adam gerçek müslüman.Zamanımızda ki ve toplumumuzdaki algı bu yöndedir.Hadi biriniz deyiverin "Ben dışarda cübbeli, sarıklı ve uzun sakallı bi adam gördüğümde o adamın müslüman olup olmadığını anlayamıyorum" diye.Şu zamanda bu şekilde giyinen insanlar "Kesinlikle müslüman" olarak görülür.Şimdi bunu göze alarak peygamber efendimiz şu zamanda da böyle giyinirdi deyin hadi.Gösterişten, dış görünüşün abartısında uzak duran İslam inancı ve peygamber efendimiz emin olun kot pantolonda giyerdi, kumaş pantolonda.Cekette giyerdi, spor ayakkabıda.Birazcık düşünün sadece yahu.Çok fazla şey istemiyoruz sizden.Az durup bi düşünün o kadar.

codding

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bu adam kötü birşey söylemiyor ama çok boş konuşuyor, çok gevezelik yapıyor ve dini oyuncak gibi anlatıyor.Hele hele nerden geldiği belirsiz trilyon tane hadis sayması beni çileden çıkarıyor.Zaten tek anlattığı şey hadisler.2 saatlik konuşmasını dinleyin, 3-5 Kur'an ayeti okuyup geri kalan hepsi boş beleş hadisler.Çoğuda saçma sapan.İnsan bunun anlattığı şeyleri çok ciddiye alıp dinini o şekilde yaşamaya kalksa tehlikeye girer.Bir kere zaten böyle cübbeyle, sarıkla 2 karış sakalla gezinen adamlardan hiç haz almıyorum.Bunlar tamamen gösteriş için bu haldeler."Hani bak ben hacıyım, hocayım, bana güvenin, ben dini iyi bilirim, peygamberimiz gibi giyinirim" mesajı vermeye çalışıyorlar.Halbuki haberleri yok ki peygamber efendimiz şu zamanda yaşasaydı pantolon, gömlek, ceket yeri gelir takım elbise giyerdi.1400 yıl öncesinin Arabistan şartlarıyla şu anki Dünya şartları bir mi kardeşim.Bu ne yobazlıktır.Gitmiş 1400 sene önceki kılığı kıyafeti sünnet diye bu zamanda giyip dolaşıyorsun.O zamanın iklimi ve coğrafi koşulları öyle giyinmeyi gerektiriyordu.Güneşten beynin yanardı sarık takmasan.Uzun cübbe giymesen cildin yanardı ve sürekli toz toprak rüzgarından kirlenirdin.Hoş araplar hala bu şekilde giyiniyor ya zaten.Sakal ise o zamanın örfü adeti diyelim.Ve uzun sakalında insanı doğal hayatta, mikroplardan, polenlerden, tozdan, soğuktan ve güneşten koruduğu söylenmekte.Yani biraz uzun sakalın yararı bile var.Ancak 2 karış sakala gerek yok arkadaş.Ayrıca yüze jilet sürmekte birçok açıdan tehlikeli, mikrobik ve hastalığa davet çıkarıcı tarafları var.Bende sakalımı jiletle değil makinayla kısaltırım.Kirli sakal kullanırım.Hem görsel açıdan hemde cildimin iyiliği için böylesi daha hayırlı.

Hocam kılık kıyafetle ilgili kuranı kerimin emirleri var bak :
''artık nikah arzuları kalmamış, hayızdan ve evlattan kesilen kadınların. süslerini göstermek ortalıkta dolaşmamaları şartıyla örtülerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. ama saakınmak için titiz davranmaları, onlar için daha hayırlıdır. allah her şeyi işitir, her şeyi bilir.'' Nur suresi 61.
yani bunun gibi bir kaç ayet daha var. bakmak lazım. örtünmek erkekler ve kadınlar için vücüdün teşhir edilmemesi gerekir.
hadislere gelince günümüzde ortalama bir din adamının 100'ün üzerinde kitabı mevcuttur. Peygamberlerin de üstün yaratıldığı göz onune alınırsa o kadar hadislerin varlığı kabul etmek gerekir. kaldı ki sahih hadisleri bir okursan o hadislerin nereden geldiğini nereden bulduğunu ögrenebilirsin. bence isteyen istediği gibi yaşasın bu yapılanlardan dolayı dini kullanıyor gösteriş yapıyor demek de doğru değil bence! böyle düşünmek gerek
selametle kalın..

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Tükenir Kalem:Şunu soracağım sana.Sence her konu şaka olmaya müsait midir ? cevabi evet müsaitir burda açildigindan dolayi
yorumda kimseye küfür yok hakaret yok benim yorumum
beni baglar görüşlerime saygin yoksa girme bu foruma olsun bitsin beni taniyan bir insan yok bu forumda elemanin
biri insanlik demiş gece gece sövecektim böşverdedim kimsin nesin benim insanligimi sorguluyon birde böyleleri bahseder insanliktan
daha insan olamiş beyin yok olmayinca böyle oluyor:laugh:

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Mevzu nereden nereye geldi..
Arkadaş bırakın isteyen kot giysin , isteyen cübbesini giysin.
Siz ne karışıyorsunuz milletin inancına , düşüncesine buna kimsenin haddi olamaz.

Millet sizin gibi sakal bırakıp sizin dediğiniz gibi giyinmek zorunda da değil.
Yok neymiş jilet vurulmazmış, kirli sakal hayırlıymış, 2 parmaktan fazlası pislikmiş bilmem vs.

Şaka bu başka bişi olamaz. :D

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sen [MENTION=15367]El Padrino[/MENTION].Yazıklar olsun sana.Bana yukarıda bir tane kafir kelimesini göster.Gösteremezsen namerdsin.Yazıklar olsun senin yazdığın cümlelere.Bir tane kafir göster bana yukarıda.Seni adam sandım,demek ki ego herşeyden önce geliyormuş.

1.Dinde mantık aranmaz.Demek aranırmış,öyle diyorsun.Tamam bana namazın mantığını anlat,neden o hareketler yapılıyor,mantık arıyoruz spor niyetine mi ? Hac neden yapılıyor ?Biz kabenin etrafında niye 7 defa dönüyoruz ?Senin dediğin gibi haşa Allah 1 defa da dönünce döndüğümüzü anlayamıyor mu ?Benim süper zeka kardeşim.

2.Hz.Adem(a.s.) ne zaman yaşadı ? Tahminen ne zaman yaşadı bana cevap ver.Aradan kaç bin sene geçti ? Onun yaşadığı zamanda gemi bile yokken,altını işleyecek teknoloji yokken,söyle bana aradan kaç bin sene geçtiği halde o boş iş dediğin şeyi Peygamberin kabul ettiğin (a.s.) insan niye yaptı ? Tövbe haşa geri kafalı mıydı o zaman ? Mantıkla öyle diyebilir miyiz ?Aradan binlerce sene geçiyor ve aynısını yapıyor.Burada anlamadığın nokta nedir ? Söyle bana nedir burada anlamadığın nokta ?Mesele binlerce sene geçmesiyse kardeş,mesele buysa al sana binlerce sene!!

3.Cübbe giyip cennete gireceğini kim söyledi sana ? Yukarıda öyle bir yorum da yok,hiçbir zaman da göremeyeceğine emin olabilirsin.Kimse sana cübbe giy cennete gir demedi.Bu yüzden sana okuduğunu anlamaya yönelik kitaplar tavsiye ederim.

4.Deveyle gezmek sünnet değildir.Sünnet ile günlük davranışların farkını anlaman gerekir önce.Bir hadiste bu sünnettir deniliyorsa o sünnettir!!Deveyle gezmek sünnettir denilmediği için,değildir.Bunu anlayabiliyor musun ?
Şimdi sen sünnet mantığa uymaz diye sünneti bırak,hiç önemi yok.Biz bırakmayız!Yapmasak da doğru olan budur,kimse sana sakal bırakmazsan cehennemliksin demedi.Ama sen sünnet olan birşeyi yobazlık olarak değerlendirme cüretinde bulunursan ben de burada boş durmam elbette.Mesela hadislerde tırnakları farklı parmaklardan kesip,sırayla gitmeme sünneti vardır.Bana mantık anlat burada,bana burada mantık anlat.Aa o zaman o hadis sahte değil mi ya ,tüh tüh mantığa uymadı.El Padrino arkadaşımız gaybı biliyor,melekleri cinleri görünmeyen binlerce alemdeki gizemi çözmüş,daha üzerinde kaç tana sorumlu melek olduğundan bihaber bu zat herşeyin dünyadaki 5 duyuyla gizli olduğunu zanneden bu alim(!) zat herşeyi çözmüş,burada binlerce senedir yazıları okunan Buhari ahmakmış,Gazali ahmakmış,Koskoca ALİMLERİN BABASI EBU HANİFE HAZRETLERİ ahmakmış,burada çaktığımın medeniyetinde iki üç satır internette okuyup gelmiş BURADA BANA alimlik taslayan El Padrino alimmiş ha.Medeniymiş,zekiymiş,uygarmış.

5.Ben bu hocayı savunmadığımı başta da söyledim.Ama sen başka birşeye varmış çatmış,orayı da pek üstün dini bilginle açıklamışsın bize.Bilmem neyi bilmem kaç defa söylemek anlamsızmış,Allah bir defada anlamıyormuşmuş.O zaman namazdan sonra 33 defa Sûbhanallah vs. demeyelim.1 defa deyip bırakalım.Anlamıyor mu haşa Allah ? Sahihi Buhari'de (En sağlam kaynağı veriyorum ki yok bozulmuşmuş diye zırvalama)bir hadise göre Cuma günü çok defa salavat getirmemizi söylemiş Efendimiz.Niye böyle demiş ki Padrino ya ? Çok yanlış çok,bir defada anlamıyor mu Allah ? Bir defada duymuyor mu salavatları ? Keşke o zamanlarda yaşasaydın da eksik yanları bir düzeltseydin şu dinde(!)

6.Konuşmanın bir yerinde bir daha kafir damgasından ağlamışsın.Tekrar söylüyorum,biz kimseye sakal bırakmadı diye kafir demeyiz,dediğimizi duyamazsın göremezsin.Dediysek göster,demediysek namerdsin.Açık bu kadar net.
(Namerd:Korkak!)Küfür değil.

7.Ben dışarıda çok sakallı adamlar gördüm kardeş.Senin mantık biraz baştan çürümüş.Sen bizi sakallı,cübbeli göreni Müslüman görüyoruz sanmışsın :) Çok yanlış yerlerdesin sen,biz şahadet getirene Müslüman deriz!Dış görünüşle Müslüman olunsa,başta papazlar Müslüman olurdu :) Demek ki neymiş,her cübbe giyen Müslüman olmak zorunda değilmiş,Hristiyanlar da cübbe giyiyormuş.Eee dışarıda görünce ne bileceğim,adam belki Hristiyan ? Sırf sen öyle görüyorsun diye biz de mi öyle görmek zorundayız ?

8.Jilet mi yoktu ? Acıklı mıydı ? Peki çok süper zeka arkadaşım,insanlar o zamanlarda başını nasıl sıfıra vurduruyordu ? Tabii ya yalandır o tarihi kaynaklar da,yalnız din bilgin az olmakla kalmamış tarih bilgin de sıfır.Bu da beni üzen bir nokta.

9.Gösteriş..Evet gösteriş..Takım elbise giyme padrino,o bir gösteriştir.Adam olmayanları adam gibi göstermek için üretilmiş bir gösteriş..Biz başkaları gösteriş yapıyor diye,inançlarımızı değiştirecek değiliz.Süt örneği saçma gelmiş.Sana mantığın kavrayabileceği bir örnek vereyim,süt örneği kadar güzel olmasa da :)
Sadaka falan gösteriş padrino,başkaları görmese bile sen dilenen kişiye gösteriş yapıyorsun.Sadaka falan boş iş,verme sakın sadaka.Birebir aynı örnek,ama kavramak herkesin düşüncesine yetmez..

10.Evet padrino,anne şefkatinden anlamayanın hakkı baba şamarıdır...
Tükenir Kalem:Şunu soracağım sana.Sence her konu şaka olmaya müsait midir ? cevabi evet müsaitir burda açildigindan dolayi
yorumda kimseye küfür yok hakaret yok benim yorumum
beni baglar görüşlerime saygin yoksa girme bu foruma olsun bitsin beni taniyan bir insan yok bu forumda elemanin
biri insanlik demiş gece gece sövecektim böşverdedim kimsin nesin benim insanligimi sorguluyon birde böyleleri bahseder insanliktan
daha insan olamiş beyin yok olmayinca böyle oluyor:laugh:

Diyelim ki senin baban ünlü bir insan.İftira attılar,karıyla kızla bilmem neler yapıyor diye.Sonra senin baban diyelim ki aklandı.Kimse gerçeği bilmiyor bilinen kadarıyla böyle.Bir forumda çocuğun biri senin baban hakkındaki bir konuşmada dedi ki,leeen bu karıyla kızla gezen adam değil miydi ya ihohhahah :D Bu sana yeter..

kayhanm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu adam kötü birşey söylemiyor ama çok boş konuşuyor, çok gevezelik yapıyor ve dini oyuncak gibi anlatıyor.Hele hele nerden geldiği belirsiz trilyon tane hadis sayması beni çileden çıkarıyor.Zaten tek anlattığı şey hadisler.2 saatlik konuşmasını dinleyin, 3-5 Kur'an ayeti okuyup geri kalan hepsi boş beleş hadisler.Çoğuda saçma sapan.İnsan bunun anlattığı şeyleri çok ciddiye alıp dinini o şekilde yaşamaya kalksa tehlikeye girer.Bir kere zaten böyle cübbeyle, sarıkla 2 karış sakalla gezinen adamlardan hiç haz almıyorum.Bunlar tamamen gösteriş için bu haldeler."Hani bak ben hacıyım, hocayım, bana güvenin, ben dini iyi bilirim, peygamberimiz gibi giyinirim" mesajı vermeye çalışıyorlar.Halbuki haberleri yok ki peygamber efendimiz şu zamanda yaşasaydı pantolon, gömlek, ceket yeri gelir takım elbise giyerdi.1400 yıl öncesinin Arabistan şartlarıyla şu anki Dünya şartları bir mi kardeşim.Bu ne yobazlıktır.Gitmiş 1400 sene önceki kılığı kıyafeti sünnet diye bu zamanda giyip dolaşıyorsun.O zamanın iklimi ve coğrafi koşulları öyle giyinmeyi gerektiriyordu.Güneşten beynin yanardı sarık takmasan.Uzun cübbe giymesen cildin yanardı ve sürekli toz toprak rüzgarından kirlenirdin.Hoş araplar hala bu şekilde giyiniyor ya zaten.Sakal ise o zamanın örfü adeti diyelim.Ve uzun sakalında insanı doğal hayatta, mikroplardan, polenlerden, tozdan, soğuktan ve güneşten koruduğu söylenmekte.Yani biraz uzun sakalın yararı bile var.Ancak 2 karış sakala gerek yok arkadaş.Ayrıca yüze jilet sürmekte birçok açıdan tehlikeli, mikrobik ve hastalığa davet çıkarıcı tarafları var.Bende sakalımı jiletle değil makinayla kısaltırım.Kirli sakal kullanırım.Hem görsel açıdan hemde cildimin iyiliği için böylesi daha hayırlı.
bir zamanlarlar bende senin gibi düşünüyordum. yazını okuyunca kendi halim geldi aklıma, güldüm kendime acıyarak.
1400 yıl önce çölde hava sıcaktı sarık sarmak sakal bırakmak bütün vucudu kaptacak şekilde giyinmek lazımdıki sıcak yakmasın :)))
peygamberimiz şimdi olsa takım elbise giyerdi hatta yazın kapri bile giyerdi :)))
cübbeli hocanın bile lafı var
-hocam beni aydınlat
-seni kim kararttıki ben aydınlatayım. dinlersen sapık hocaları kararsın tabiki
dinliyoruz sapık hocaları ondan sonra sakal sarık güneşten koruyor. peygamberimiz şimdi yaşasa takım elbise giyerdi diye saçmalıyoruz. kardeşim sen küfür dolu kitabı 3-5-10 kere okuyorsun birde okudum diye gurur duyup facebookta bilmem nerde paylaşıyorsun bişey olmuyorda . müslüman Allahü Teala Hazretlerinin kelamını 1.000.000.000 kere okuyunca büyü kültürü mü oluyor.okuyacam tabi dara düştüğümde sevindiğimde herşeyimde.
hadi kardeşim çek fikirlerini müslüman akıllardan başka yere park et.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
birilerini tutup hapse atsak (durup dururken) acaba kendileri için de diyebilecekler mi ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
698
Kursun izleyecek kanalımız olur

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Hadislerin yalan ve değişime uğradığına neye göre karar veriyorlar? Dinde mantık aranır deyip kendi düşüncelerine göre mi yoksa başka kaynaklarda araştırıp bulamadıkları için mi yalan geliyor kendilerine? Veya hangi verdiği hadis yalan veya değişime uğramış?

Yalan hadisleri yazın da millet gerçekleri öğrensin...

DreamBoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
El padrino sn kac kere kurani okudun ki?? Kurani hadissz anlamaya clsrsan sacma seyler dusunursun bu adam bunu bldgi icin hadislere agrlik weriyo. ayrica snn o dedgn bos beles dedgn hadislerin kaynagi tirmizi weya buhari bunlarda olmasa elind saglam hadis kalmas salak salak. Konusma snn kafandakilrn sayesnd adnan oktar gbi adamlar turedi

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
@Tükenir Kalem sana söylediğim tek söz

@Tükenir Kalem çok sağol beni bir "anne" şefkatiyle azarladığınız için ...Neredeyse dinden çıkıyordum senin sayende geri döndüm annecim.

Bu kısımdı.Sen kendine çok fazla önem veriyorsun heralde.Bütün yazdıklarımı kendi üzerine almışsın.Öylesine saçmalamış, öylesine boş kelime salatası yapmışsın ki inan okurken başım ağrıdı.Adam "sana kim kafir dedi !?" diye soruyor ama şu saçma sapan bomboş yazısı boyunca yaptığı tek şey benim görüşüme, düşünceme, aklıma, kişiliğime hakaret etmek.Keşke apaçık kafir deseymişsinde bu kadar çok hakaret etmeseymişsin be kardeşim.Hani yaş muhabbeti yapmak istemiyorumda ergenlik döneminden daha çıkamamış bir çocuğun öfkesine hakim olamamasını anlarım.Ben yazımda hiçbir kimseye şahsi olarak bir hakaret etmedim.Yazılanlara cevap verdim sadece.İsimde kullanmadım.Sadece senin mesajında ki "annenin çocuğuna azarı" betimlemesi çok komiğime gitti o cümlen için esprili bir cevap yazdım sana.Yoksa seninle aynı kalemde değiliz.Öncelikle karşımdakinin yazdıklarımı doğru okuyup doğru anlamasını beklerim.Kaldı ki sen bir kelimemi dahi doğru idrak edememişsin.Nasıl bir kör gözle, öfkeyle, ego patlamasıyla hunharca bir mesaj yazmışsın ki baştan aşağa sırf aşağlama ve hakaret.Korkma senin yaptığını ben sana yapmam.Çocukluğuna veriyorum.Biraz kendini yetiştir öyle gel karşıma...

En çok üzüldüğüm şu yazdığım mesajların bir kelimesini bile bir Allah kulu doğru anlayamamış.Yazdığım mesajları tekrar tekrar okuyorum.Gerçekten kendimi yanlış mı ifade etmişim, hata mı etmişim diye ancak anlatmak istediklerimi gayet doğru kelimelerle tüm içtenliğimle yazdığımı görüyorum.Anlıyorum ki memleketimizde çok fazla kıt düşünceli insan varmış.Zaten mesajlarımı okumadan önce "HAA BU ADAM KAFİR, HADİS DÜŞMANI" önyargısıyla baktığınız için anlamamanız çok normal diye düşünüyorum.Biri tutmuş "sanane isteyen istediğini giysin, sakalını uzatsın" diyor.Biri ordan "hadisler olmasa kuranı anlayamazsın" diyor, biri "kuranı kaç kere okudun" diyor, biri "süt iç" diyor, biri "Allah ıslah etsin" diyor diyorda diyor.Hep hakaret, işi dalgaya vurma, yokuşa sürme çabası.Bir Allah kuluda "dur lan bu adam harbiden ne diyor" diye okumuyor.Çok yazık.Diyecek sözüm yok.Forumda daha önce bi kaç kere daha böyle hadis mevzusuna girdik her seferinde "KAFİR" olarak fişlenerek kaybettim tartışmaları.Dinle ilgili KORKUNÇ, DEHŞET VERİCİ, İÇİNDEN ÇIKILMAZ bir KORKU ve TABU varmış ülkemizde.Bir insan evladı "Acaba bunu neden böyle yapıyoz yahu" diye sormuyor, sormaya korkuyor.Soran oldu mu da "KAFİR" damgasını yapıştırıp, hakaretler, küfürler, aşağlamalar, itibarsızlaştırma çabaları.Galileo da "Dünya öküzün boynuzunda değil, Dünya yuvarlaktır, Güneşin etrafında dönüyor" dedi.Adamın kelleyi uçurdular.

Peygamberleride böyle sizin gibi gözü, kulağı sağır olmuş yobazlar öldürdü, astı, kesti, işkenceler etti.

Şimdi bir MÜMİN aradan çıkıp diyecek ki ;

"HAAAAA SEN KENDİNİ PEYGAMBER Mİ İLAN EDİYON !!! KAFİR VURUN KAHPEYE" diye saldıracak.Neyse ki alışığız.Artık sadece gülüp geçiyorum sizin gibilere ve inanın üzülüyorum.Sorgulamaktan, düşünmekten bu kadar aciz insanlar olduğunuz için...

EhemmiyetsiZ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hayırlısı ne ise o olsun. İnşaallah Fethullah denen iblisi desteklemek gibi bir tutuma girmez. Hapiste biraz baskıya maruz kaldı galiba yumuşamıştı fethullah'a karşı. Allah azimüşşan yolundan gidenleri korur ve kollar. Eğer yoldan sapmazsa rabbim yolunu açık etsin ahmed hocanın.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Abartma @El Padrino hocam gerçekten çok abartıyorsun..

Ben kendi adıma ifade edeyim, seni eleştiriyorum çünkü aşırı kesin fikirli konuşuyorsun.
Cübbeli Ahmeti savunmak bana düşmez, beni hiç ilgilendirmez de..

Kanal kursa izlemem belki de..

Ama müslüman bir insanın sakalına , tercihi doğrultusunda giydiği elbiseye bu şekilde katı bir üslupla yaklaşman son derece yanlış.

Ya birader senin dedelerinden, büyüklerinden de mi hiç uzun sakallı cüppe sarık giyen yoktu.? Hepimizin 2-3 kuşak yukarısındaki büyükler genellikle öyle giyinirlerdi. Onların hepsi senin ifadenle "Bunlar tamamen gösteriş için bu haldeler."Hani bak ben hacıyım, hocayım, bana güvenin, ben dini iyi bilirim, peygamberimiz gibi giyinirim" mesajı vermeye çalışıyorlar." şeklinde insanlar mıydı ?

Tasvip etmediğin bir elbiseyi giyen kişilere öyle bir damga varmak yakışıyor mu sana.. ?

Sakal konusu da hakeza aynı..

O kadar katı bir üslupla eleştiriyorsun ki benim tanıdığım el padrino bu mu dedim bugün.

Ayrıca kimse senin fikirlerinden ya da cüppeli Ahmeti eleştirmenden dolayı seni kafirlikle itham edip sayıp sövmedi uzun mesajında epey değinmişsin ama yapma kardeşcağızım yapma, abartma..

Fikirlerini söylerken de diğer insanlara hakaret etme, ayıp oluyor. İslamı senin pencerenden yaşayamayan herkese yobaz diyemezsin, dememelisin.

Ben de uzun sakallı değilim senin tabirinle kirli sakallı birisi sayılırım, ama birisi de çıkıp sana bana dese ki müslümana kirli sakal yakışmıyor ne öyle At Hırsızı gibi pis pis dolaşıyorsunuz diye itham etse canımız sıkılırdı di mi ? Biraz kendini o acımazısca eleştirdiğin insanların yerine koy lütfen.

krkmzmrt

Doçent
Reaksiyon puanı
2
En güzel konuşan hoca Dinlerken güldürüyor adamı.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
@friendly

He siz "ben uzun sakal seviyorum kardeşim.Temizliğinede dikkat ediyorum.Kendim böyle istediğim için 2 karış sakal uzatıyorum" deyin Eyvallah.Ama peygamber efendimiz 600 yılında uzun sakal kullanıyordu diye sakalını uzatanları çok açık ve net beyinsiz olarak nitelendiririm.

Burada çok açık ve net belirtmişim kime yobaz veya gösteriş için sakal uzatıp, cübbe giyip sarık takanı.Elbette ki isteyen istediği şekilde görünmekte özgürdür.Ama bu tartıştığımız giyim ve görünüş biçimini dinin temeli veya gerekliliği olarak görenler veyahutta mümin olduğumuz belli olsun amacıyla bu şekle bürünenler ve en önemlisi bu görünüşe sahip olarak insanların duygularını istismar edip, güven kazanmak amacıyla yapanlar.Bunlar çok zararlı ve kötü şeyler.Sözüm bunlaradır.Her sakalı uzun olan adama yobaz deme gibi bir durum söz konusu olabilir mi Allah aşkına.Şimdi ilk mesajlarımı dikkatlice okumayıp, anlamayanlar "Haaa bak şimdide nasılda kıvırtıyor" diye karşı taarruza geçicekler.Onlara birşey demiyorum.Yazdığım her kelimenin, söylediğim her sözün sonuna kadar arkasındayım.İsteyen istediği şekilde anlar.

Cübbeli Ahmet hocayıda tv de rast geldiğim zamanlarda hep izlerim ve gerçekten eğlenceli ve esprili bir dille anlattığı için bu kadar çok seveni var.Ancak bazı sözleri ve bazı düşünceleri benim düşünce tarzıma uyuşmuyor.Eleştirmemde gayet normal.Bu gibi insanların müridleri yahudi uşağı Feto yu İsa mesih ilan ettiği gibi bu hocayıda o derecelerde seviyorlar ve yüceltiyorlar.Ben buna karşıyım.

Böyle arkadaşlarda var sakalı uzun.Bu arkadaşa nasıl yobaz deyim şimdi.

527421f105066833b89968db

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Cüppeli Ahmet hocadan ben pek haz etmem açıkçası ama belli bi mesafedeyim, yanlış yolda olduğunu da düşünen birisi değilim.

Ama sen benim vurgulamak istediğim yeri anladın, ben de seni anlamaya çalışıyorum.

Gene de [MENTION=15367]El Padrino[/MENTION] dostum kim olursa olsun, hangi fikirde olursa olsun, bir kardeşimizi, vatandaşımızı aşırı sert bir şekilde eleştirmek müslüman ahlakına uygun değildir. Nacizane biraz daha yapıcı ve kibar olmalıyız ki fikirlerimiz karşı taraflarca kabul görsün ve asıl mesele anlaşılabilsin.

Hayırlısı olsun inşallah.
Rabbim herkesin gönlüne göre versin. :rolleyes:

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sakal bırakıp kendini dindar gösterenlere karşıyım,insanları kandırıyorlar...Din için sakal bırakılmaz..
Namaz kılıp kendini dindar gösterenlere karşıyım,insanları kandırıyorlar...Din için namaz kılınmaz...
Neresinden çekersen çek,nereye çevirirsen çevir,dediğin bundan ibarettir..Bu konu beni sıktı,hadi iyi forumlar..

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Sakal bırakıp kendini dindar gösterenlere karşıyım,insanları kandırıyorlar...Din için sakal bırakılmaz..
Namaz kılıp kendini dindar gösterenlere karşıyım,insanları kandırıyorlar...Din için namaz kılınmaz...
Neresinden çekersen çek,nereye çevirirsen çevir,dediğin bundan ibarettir..Bu konu beni sıktı,hadi iyi forumlar..

Oh ne mutlu sonunda birazda olsa anlaşılabildim.Uzatmanın alemi yok daha.Bende sıkıldım.Şu foruma yazdığım mesajları toplasan yemin ediyorum Temel Britannica Ansiklopedi serisi çıkardı.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Samanyolu TV Fethullah Gülen'in konuşmalarının yayınlanması için kurulmuştu. Yok mu ayrımcı olmayan bir kanal.

kayhanm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaş niyetini yazmış zaten. kırmızı sakallı küpeli olursan yobaz değilsin. birde eline gitar alır öküz gişbi böğürürsen epey ilericisin.
ama peygamberimizin sünnetine uygun olarak bir tutam sakal bırakıp sarık ve cübbe giydiysen yobazsın.
bu adam islama direk dil uzatamıyor. islami değerlere saldırıyor. islama saldırsa herkes hakaret edecek. ve banlanacak belkide. müslüman kardeşlerim böylelerine dikkat edin. uyanık olun adam direk islama saldırmaz tepki çeker yoksa. peygamberimize takım elbise giydirdi adam. bende cahilliğinden yazıyor diyordum ama değilmiş baya bilgili aslında.