Crysis 5 günde bitti, EA Türkçe oyuna devam dedi

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Crysis 5 günde bitti, EA ’Türkçe oyuna devam’ dedi

Almanya'da yaşayan üç Türk kardeşin kurduğu Crytek adlı firmanın hazırladığı ve Türkçe versiyonu da bulunan Crysis (Kriz) adlı bilgisayar oyununun Türkiye için gönderilen ilk 3 bin kopyası 5 günde tükenince, oyunun dağıtıcısı EA, bundan sonraki oyunlarında da Türkçe seslendirme ve mönü kullanmaya karar verdi.

ALMANYA’da yaşayan Giresunlu Avni, Faruk ve Cevat Yerli kardeşlerin Almanya’da kurdukları Crytek firmasının 3 yılda 16 milyon Euro’ya tamamladığı "Crysis" (Kriz) isimli oyunun Aral firması tarafından Türkiye’ye getirilen 3 bin kopyası 5 günde tükendi. Oyun büyük ilgi görünce 3 ay sonra dağıtılması düşünülen 2’nci partinin gelişi erkene alındı. Crysis’ın dağıtımını üstlenen ABD’li bilgisayar oyunu üreticisi ve yayımcısı Electronic Arts (EA) Türkiye piyasasını denemek için Crysis’in Türkçe seslendirilmesine izin verdi. Türkiye’deki oyun piyasası için sınav niteliğindeki Crysis’ın satışı başarılı devam ederse EA bundan sonraki oyunlarında da Türkçe mönü ve seslendirme kullanacak. Bu nedenle internetteki forumlarda biraraya gelen Türk oyunseverler bu fırsatı kaçırmamak için birbirlerini orjinal oyun kullanmaları yönünde teşvik ediyor.

TÜRKİYE İÇİN DENEME:

Crysis’ın tüm dünyada merakla beklenen bir oyun olmasının yanısıra Türkiye için de bir deneme projesi olduğunu belirten Crytek’in kurucularından Cevat Yerli, "Bu deneme projesi. Sadece EA’nın değil. Tüm oyun sektörünün gözü üzerimizde" demişti. Crysis oyununun ithalatçısı Aral firmasının Genel Müdürü Faruk Demir, Türkiye’deki korsan probleminden dolayı hiçbir oyunu tamamen Türkçeleştirecek yeterli satış rakamlarına ulaşılamadığını söyledi. İlk kez A sınıfı bir oyunun Türkçe piyasaya sunulduğuna dikkat çeken Demir, "Bugüne kadar projelendirdiğimiz tüm oyunların cirosu dahi maalesef Türkçeleştirme bütçelerini karşılamıyor" diye konuştu.

TÜRKİYE’DE DAHA UCUZ:

Crysis’ın beklenenin üzerinde yoğun bir taleple karşılaştığını belirten Faruk Demir şunları söyledi: "Bu talebi fiyat faktörü de çok tetikledi. Avrupa’da yaklaşık 84 YTL’ye satılan Crysis, Türkiye’de 49.99 YTL’den satışa sunuldu. Oyun sektöründe bir ilk yaşanıyor. Yerli kardeşler ve oyunseverler arasında pozitif bir etkileşim oldu. Yerli kardeşlerin jesti oyunseverler tarafından çok iyi algılandı. Orijinal oyuna tahmin edilemeyecek kadar iyi bir destek verdiler. Çünkü diğer oyunlarla karşılaştırıldığında şu ana kadar hiçbir oyunun siparişlerini bırakın 3 ay öncesine almayı birkaç hafta bile erken getirilen oyun sayısı son derece azdır."

Meteor düşüyor dünya karışıyor

CRYENGINE oyun motorunun yeni versiyonunun kullanıldığı Crysis, gerçeğe yakın görüntüler, gelişmiş yapay zeka ve oynanma şekli açısından pek çok yenilik sunuyor.

Oyun 2019’da bir meteorun Kuzey Kore’ye bağlı takımadalara düşmesiyle başlıyor:

Hükümet meteorun düştüğü adayı ablukaya alır. ABD ise kendi kuvvetlerini gönderip olayları Pentagon’a rapor etmelerini ister. Kuzey Kore ve ABD güçleri arasında çıkan çatışma sırasında bir patlama olur ve meteorun içinden dev bir uzay gemisi ortaya çıkar.

Adanın yüzeyini donduran ve yeryüzünün iklimini değiştiren uzaylılar dünyayı istilaya başlar. Düşman milletler insanlığı uzaylılardan kurtarmak için işbirliğine karar verir.

İstila altında umut hızla azalırken, siz de uzaylıları yeryüzünden defetmek için savaşa katılıyorsunuz.

Crysis yüksek dozda bir ego-shooter macerası sunuyor .,

[size=10pt]Kaynak[/size]

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
zamanında World Of Warcraft burning crusade Için Ön Sipariş verip gecenin bir yarısı d&r dükkanı basıp oyunu kapışmıştık onu neden söylemiyorsunuz ayıp denen birşey var ama :D ...

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Crysis -> Kriz
Crisis -> ?

Oradaki Crytek, Cry Engine, Crysis bağlantısını görememişler. :p

NecrODesigN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
oyun gelmiş bitmiş haberimiz olmadı valla. 2. partiyi bekliyorum. bu arada sonuna kadarda destek veriyorum türkçe oyunlara. bide bu fiyattan satarsalar büyük çoğunluk destek verecektir.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
aldığım en güzel haberdi. yerli kardeşler de bunu çok istiyordu ve gerçek oldu.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Durun daha biz satın almadık. :D Zaten tükendiği için biraz daha bekleyeceğiz sanırım.

Akşam bir toplantıda arkadaşlar sordu: Nereden buldunuz, diye. Dedik, bulamadık ki.

Cevat Abi hakikaten kesin konuştu: Crysis'in Türkçe'si satmazsa, bir daha sittinsene Türkçe oyun göremezsiniz.

- SDNHA

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Oyunun ilk kez raflarda yerini aldığı 18.11.2007 tarihlerinde bir kaç yer gezdikten sonra ancak elime geçirebildiğim oyunu nereden edindiğimi söyleye bilirim ([size=8pt]bulamayanlar için[/size]) :) ip ucu vereyim hani mağzanın ilk açılışında hurrraaa millet ucuz ürünlere saldırmıştı ahanda işte orada siz onu anladınız eminim ;D

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Cevat Abi hakikaten kesin konuştu: Crysis'in Türkçe'si satmazsa, bir daha sittinsene Türkçe oyun göremezsiniz.

- SDNHA

heralde staıştan memmun olmuşlardır Türkiye Türkçe oyuna aç yaşıyo EA ve CRYTEK gibi profesyonel bir firmanınsa mutlaka kaçırmazlar zaten oyun alırken artık yapan firmanın adına bakıp alıyoruz EA yaptığı pro screet hoşuna giden varmı bide onu soruyum benim hoşuma gitmedi de carbon dan sonra o tarzda bir oyun güzel değil aksiyon lazım dimi :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
memnun olmaktan ziyade, şöyle söyleyeyim ben; az zarar etseler bile memnun olmuşlardır. oyunu seslendirenler, çok popüler ve kaliteli profesyonel kişiler. onlara verilen paranın 3000 tane oyun satışından elde edilecek karla aynı olması imkansız. çok daha fazla satması gerekiyor. ama bu da çok güzel bir gelişme. ne de olsa oyunun satışı devam ediyor ve bir çok yerde oyunu bulmak imkansız.

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Oyun dünyası bu oyun sonrasında Türkiye' nin Türkçe oyunlara ne kadar aç olduğunu umarım anlar ve devamını getirir. Crysis için CRYTEK' e tekrar tekrar teşekkürler.

[size=6pt]Ahhhh bir de oynayabilsem....[/size] (A) (A)

FeeLiT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bende hafta içi pazartesi yada salı günü real de gördüm sistem amd +3500 2.2 Ghz 256 mb geforce 6600 le ekran kartı 2 gb ram oyunu tadında oynayamam die almadım tek bir tane vardı oda sanırım gitmiştir :D

Bu arada call of duty modern warfare bitirdim.Bence harika olmuş en beğendiğim sahne bir kara şahin düşüyor pilot u kurtarmaya gidiyoruz çok güzel.

Need for speed pro street ise oyunu kurdum bence çok kötü olmuş yarım saat felan oynamaya çalıştım tabi sistemide yorduğu için kaldırdım.

Son iki açıklama konu ile alakası yok ama belirtmek istedim :]

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Geçenlerde bir toplantıda yine Crysis konusu açıldı. Geçen yıllarda Türk gençlerinin ellerinden düşürmediği bir oyun, lisanslı olarak az satmış. Oyunla ilgili yapımcılarla bir sohbet esnasında şöyle bir konuşma geçiyor.

- Kaç tane satıldı?
- Yüz elli kadar
- Yüz elli mi? Yüz elli tane oyunu biz yanımızda promosyon olarak taşıyoruz zaten.

3000 sayısı Türkiye için ilk partinin hemen tükendiğini düşünürsek fena değil. Ama 10.000'i geçse sizce şahane olmaz mı?

Gerçi şimdi bu 10.000'i neticemden salladım. Şimdiye kadar bildiğim iki tane oyun satış rakamı vardı. Bir tanesi Starcraft'ın ek paketiyle beraber 40 milyonluk Güney Kore'de (Tahminimce 2000'den önceki nüfus) 2 milyon satması (bu geyik de olabilir). Diğeri de World of Warcraft'ın etkin 9 milyon oyuncu hesabı olması (her hesap ayda 13 € kazandırıyor).

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Hmm şimdi baktım da Blizzard'ın 1999'dan kalma bir bildirisi var:

Özgün metin bu adreste.

21 Ekim 1999'da yapılan açıklamada Starcraft ve Brood War eklentisinin Güney Kore'deki satışı toplamda 1 milyon adedi geçmiş durumda. O vakte kadar dünyada toplam 3 milyon satmış durumda.

Yok devenin bale pabucu!

Tartarus

Profesör
Reaksiyon puanı
0
para biriktirmeye başladım bence 49 milyon böyle bir oyun için sudan ucuz ayrıca önemli olandiğer oyunların da dilimizde olması değil bence crytek'e destek vermek, harcadıkları emek için karşılık beklemeden oyunu seslendiren sanatçıların yüzünü kara çıkartmamak...daha neler neler... kısacası 'Türkün Gücü'
:p

ihsan719

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türkiyede ne kadar oyun meraklısı olduğu anlaşılıyor.