Crop Frame'de Geniş açılı fotoğraf çekimi

Bu konuyu okuyanlar

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Merhaba arkadaşlar. Fotoğrafçılığa başlayacağım ve hep 21:9 geniş ekran monitörüm için duvar kağıdı tadında resimler çekmek istiyordum. Tam kamera buldum derken bu crop frame, full frame farkıyla karşı karşıya geldim. Full frame makineler her açıdan daha verimli göründü bana fakat çok pahalılar. Görüş açısı konusunu lensler ile çözebilir miyim acaba? Ve hayalini kurduğum 21:9 en boy oranında resimler çekebilir miyim crop frame ile?

Not: Fotoğrafçılık konusunda çok acemiyim bazı tabirleri yanlış kullanmış olabilirim affola.

Byperest

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Full frame makineler pahalılar ve adı üstünde tam kare sensörü olduğu için kırpma çarpanından etkilenmezler. Geniş açı isteyen biri olduğun için senin için idealler fakat crop makine için geniş açı bir lens alsan da aynı performansı yakalayamazsan da tatmin eder.

Crop makinelerde örneğin crop makine nikon'da 1.5 çarpanı vardır crop makine canon'da 1.6 çarpanı vardır. (Aynasızlarda değişiklik gösterebilir)

50mm normal odaklı bir lens kullandığında nikon'da 75mm odak mesafesine gelip görüntüyü daraltıyor, canon'da ise 80mm odak mesafesine gelerek daha da daraltıyor. 18mm, 24mm objektif aldığında aslında 18mm veya 24mm odak mesafesi kullanmıyorsun yani. Fotoğraf makinesinin gövdesinin çarpanı kaç ise o odak mesafesinde kullanıyorsun o lensi.

35mm(hariç) altı geniş açı olarak değerlendiriliyor, daha da genişleri (örneğin 8mm, 12mm) balık gözü olarak adlandırılıyor. Sana önerim 50mm, 35mm, 28mm, 24mm... gibi lensleri google'da aratarak aralarındaki açı farkını kavraman. Böylece istediğine kavuşabilirsin.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Geniş açı isteyen biri olduğun için senin için idealler fakat crop makine için geniş açı bir lens alsan da aynı performansı yakalayamazsan da tatmin eder.

Hem crop olarak hemde full frame olarak iki makine seçimi yaptım. Crop makine olarak Nikon D7200-7500 arasında kalmış olsamda 7500 modeli daha uygun geldi bana. Full Frame de ise Nikon D610'u seçtim. Birde şöyle bir ilan buldum. Şimdi sizce, bu fiyata full frame gövdeyi alıp, üzerine DX veya FX lense takarak kullanmak mı, yoksa crop makineyi almak mı benim için daha uygun olur? D7500 ile gösterdiğim ilanda olan D610 body arasında fazla bir fiyat farkı yok. O yüzden aynı parayı verip en azından bir ff gövdeye sahip olayım diyorum. Bir süre DX lens kullandıktan sonra FX lense geçiş yaparım.

Byperest

Asistan
Reaksiyon puanı
9
İste
Hem crop olarak hemde full frame olarak iki makine seçimi yaptım. Crop makine olarak Nikon D7200-7500 arasında kalmış olsamda 7500 modeli daha uygun geldi bana. Full Frame de ise Nikon D610'u seçtim. Birde şöyle bir ilan buldum. Şimdi sizce, bu fiyata full frame gövdeyi alıp, üzerine DX veya FX lense takarak kullanmak mı, yoksa crop makineyi almak mı benim için daha uygun olur? D7500 ile gösterdiğim ilanda olan D610 body arasında fazla bir fiyat farkı yok. O yüzden aynı parayı verip en azından bir ff gövdeye sahip olayım diyorum. Bir süre DX lens kullandıktan sonra FX lense geçiş yaparım.

İstediğin şey geniş açı ise çok düşünmenin bir anlamı yok direkt full frame bir makine al. Hem dinamik aralık hem ISO performansı hem de istediğin genişlikte açı sunmasıyla ayrıca daha az lens hatasıyla çeşitli avantajlara kavuşacaksın.