Cpu sıcaklığı

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Arkadaşlar bir iki saat önce cpu mun 85 dereceyi vurduğunu fark ettim ve hemen pc kapatıp iç organlarını incelemeye başladım cpu fanını çıkardım işlemciyi kontrol ettim ısı alıcısını temizledim ıvır zıvır işlemler yaptım şu an 25 ile 35 derece arasında gidip geliyor.

Sizden yardım isteğim şu donanım sıcaklıklarının sınırı kaçtır yada kaç olmalıdır ?

Ve ön fan taksam fark eder mi?

Zibi$

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
işlemcine bağlı ama 50 yi geçtin mi olmass :mad:

alperveli

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
Kanka ucuz yırtmışsın valla naptın işlemciye küfürmü ettin biraz nazik davran 50yi geçmesin.
İstersen kasanın kapaklarını açık tut daha iyi kasan kapalı yerdeyse daha çabuk ısınır bide ara sıra tozunu al ;)

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Zibi$ dedi ki:

Ne o seninde başın yanmış sanki bu durumdan :) teşekkürler yorumun için ..

alperveli donanım ısısını her an izliyorum şimdi ve kasanın konumuda biraz dar'dı ferahlattım bakalım noolcak ..

galeyan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet dediğin gibi tozdandır. Speedfan diye bir program var tavsiye ederim. İşlemci sıcaklığını gösteriyor. Fan hızlarını da kontrol edebiliyorsun galiba (adı üstünde olmalı). Farkında değildim benim de işlemci tozlanmış oyun oynarken arada bir bilgisayar resetleniyordu. Meğer işlemci aşırı ısınıp kendini kapatıyormuş. Sıcaklık 112 dereceye ulaşınca kendini kapatıyordu işlemci(Intel'di benimki). Ben de kesin ölmüştür dedim işlemci ama internetteki bir kaç karşılaştırma (benchmark) testine soktum valla sorun çıkmadı. Değerler hep normal aralıklarda. 1 sene geçti bu olayın üzerinden sorun çıkmadı daha. Yani diyeceğim o ki 112'ye kadar yolu var. Ama sanırım en iyi performans 40 derece civarında sağlanıyor. Tabi yüksek sıcaklıklarda ömrü daha çabuk bitiyor işlemcinin.

_ceyda_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
işlemcine bağlı ama 50 yi geçtin mi olmass

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Şu an sorun yok işlemci sıcaklığım 25 30 derece arasında değişiyor ;)

Zibi$

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
warkortali dedi ki:
Zibi$ dedi ki:

Ne o seninde başın yanmış sanki bu durumdan :) teşekkürler yorumun için ..

alperveli donanım ısısını her an izliyorum şimdi ve kasanın konumuda biraz dar'dı ferahlattım bakalım noolcak ..
Evet yandı :)
-

sinan_253

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşlemciyi tehlike sokacak derece +65'tir.Dğer üst sıcaklıklarda sistem stabil çalışmaz ve işlemcinin yıpranmasına daha da ötesi yanmasına sebep olabilir...