CPU Isınması

Bu konuyu okuyanlar

goktugsry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, MSI GV72 7RD bir laptopum var işlemcisi i7 7700HQ. Oyunlara girdiğim zamanlarda işlemci ısınmasın diye genelde turbo fanı açıyorum ama son zamanlarda günlük işlerimi halletmek için laptopumu kullanırken cpu sıcaklığı 90 dereceyi buluyor tabi ki bu sıcaklığa 1 saat olmadan ulaşıyor. Normalde günlük işlerimi hallederken turbo fanları kullanmama gerek yoktu ancak şuan mecbur kullanıyorum. Bunun sebebini merak ediyorum kendim laptopu anladığım kadarıyla inceledim fakat bir çözüm bulamadım. Normal günlük kullanımda bu kadar bir ısıya hiç bir zaman ulaşmıyordu ve turba fanı çalıştırmıyorum. Sebebini tahmin edebilen veya önerileri olanların yardımlarını bekliyorum.
Teşekkürler.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
7700HQ ısınma problemleriyle meşhur zaten.
Ürünü kullandıkça kullanılan termal macun verimini kaybeder, her sene termal macun yenilemek sistemi rahatlatır.
Termal macun yenileme ve hava girişi ızgaralarındaki tozları alırsan düzelir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
7700HQ ısınma problemleriyle meşhur zaten.
Ürünü kullandıkça kullanılan termal macun verimini kaybeder, her sene termal macun yenilemek sistemi rahatlatır.
Termal macun yenileme ve hava girişi ızgaralarındaki tozları alırsan düzelir.
Normal kullanımda 7700HQ hiçbir zaman o derecelere ulaşmaz. Kaldı ki ben oyun oynarken bile 76 dereceyi geçtiği nadir olmuştur. Isınma problemi olan 7700HQ değil 8750H bana kalırsa.

goktugsry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bu laptopu alalı 1 sene oldu ve yaklaşık 6-7 seneden beri kullandığım i5 işlemcili Dell laptopum normal kullanımda bu derecelere çıkmamıştı. Sorun yazılımsal olabilir mi ? eksik dosya veya yanlış kurulmuş veya kurulmamış her hangi bir yazılımsal bir dosya ? @rtakak

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Sanmıyorum. İlk başlarda bu sıcaklıklara çıkmıyordu değil mi? Şimdi çıkıyor, nedenini açıkladım. Dediklerimi yaparsanız %95 çıkmaz o derecelere.

goktugsry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanmıyorum. İlk başlarda bu sıcaklıklara çıkmıyordu değil mi? Şimdi çıkıyor, nedenini açıkladım. Dediklerimi yaparsanız %95 çıkmaz o derecelere.

son 2 haftaya kadar böyle bir sorunum olmadı. Dragon center ı kurdum laptopuma ondan sonra olmaya başladı tabi ki bu programın bu sıcaklığı yapması mantıksız , dediklerinizi yapacağım teşekkürler

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
7700HQ ısınma sorunu - Google'da ara
8750H ısınma sorunu - Google'da ara
Hangisinin sorunlu olduğu buradan gayet net bir şekilde anlaşılıyor, yani 7700HQ.

Modelden modele değişir, senin modelinde yok diye genel bir problem olmadığı anlamıa gelmez.
Bu gayet normal bir şey. İki işlemcinin arasında uzun zaman var 8. nesil işlemci kullanan insan sayısı çok az daha Türkiye'de konu olmaması bu yüzden. Ortalama üstü soğutmaya sahip çift fanlı hiçbir cihaz 80 derece üstüne çıkmıyordu(MSI, Dell, Asus, Acer...)

i7-8750h temperature problem - Google'da Ara

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Ürünlerdeki problemler ürünler çıktıktan 3 ay içinde yayılmış olur. 3 ay değil de 12 ay geçse bir şey farketmez gene problemlidir.
Mesela RTX 2080 Ti çıkalı ne kadae oldu?
Sorunlu olduğu yayıldı bile. 8750H'ın böyle genel olarak yayılmış bir sorunu yok. İstisnalar kaydeyi bozmaz. Ancak 7700HQ'da istisna diyemeyeceğimiz kadar çok var. Bunun sebebi 8750H'dan daha uzun süredir piyasada olması değil.

7700hq heating issue - Google'da Ara

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ayrıca temperature problem yazarsan istediğin sonuçlara ulaşamayabilirsin.
Heating issue veya thermal issue yazarsan daha çok alakalı sonuça ulaşırsın.

Son düzenleme: