Bu konuyu okuyanlar

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Merhaba Shiftdelete Forum Üyeleri.
Bugün Beni Çıldırtan Ve Yanı Sıra Bu Forumdaki 10'larca Kişiyi Çileden Çıkartan "RX 460" Ta Düşük FPS Verme Sorununun Çözümünü Anlatacağım.

Belli Bir Süre Önce Bende Yaşamıştım Bu Sorunu. Forumda Konu Açtım Ve Bana Gelen Mesajlar Şu Şekildeydi.
- Windows un güncel mi
- Ekran Kartın ısınıyor mu
- ASUS ALMAYIN
- Işlemcin ısınıyor mu
- Ekran kartı driverlerin günceldemi. beta da ise normal sürücüyü yükle
- Format at.

her çözümü denedim. olmadı. (darboğaz oldukça az %10 falan)

Bende son çare olarak "Amd athlon x4 840" işlemcimden "İntel xeon e3 1245" İşlemciye Geçiş Yaptım. Ve Sonrasında Çakışma Olmaması İçin Bir Format Attım(Çakışma olursa performansa ciddi bir etki eder)

ve ekran kartı driveri olarak "- Catalyst Software 16.12.2" Yükledim. (Sorun driverden değil daha öncede bu driveri kurmuştum)
son sürüme göre bi amd link falan yok bunda. olmadı güncellerim sorunum çözüldü zaten.

sonrasında normal ayarlar 800x600 de 30fps aldığım gta 5 te 1920x1080 Very High de 80fps den düşmemeye başladım.

Biraz hikaye niteliğinde anlattım çözümü ama olsun. yardımcı olduysam ne mutlu bana.

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Ben de passmarka güvenip amd işlemcili laptop aldım oyunlarda sürünüyorum niye böyle ya :(

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Ben de passmarka güvenip amd işlemcili laptop aldım oyunlarda sürünüyorum niye böyle ya :(
amd ryzen serisinden önce ürettiği işlemler özellikle oyunlarda çok sorun yaratıyor. ne apu ları işe yarar ne normal işlemcileri renderde belki ama oyunlarda süründürüyor. ryzen alınmadığı sürece oyun için amd alınmamalı bence. ha tabi bazı işlemciler var sorun yaratmaz ise işe yarayabilir. mesela fx 6300 gibi.
amd zaten intelde oyun konusunda 2 adım gerideydi. bir ide rx 460 gibi ekran kartları ile problem yaratması veya bu sorun gtx 960 tada çokça görülüyormuş. bu sorunlar nedeni ile derdin oyun ise amd hem 2 adım geride intelden hemde sorun yaratma ihtimali var baya.
şu amd yüzünden 3 ay süründüm ya. alacaksam ryzen bile almam bundan sonra :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

bir ide unutmadan markaların ürettiği amd işlemcili apu laptoplarında anlam verilmeyecek derecede düşük performans veya sorun yaratabiliyor.
kuzenim 2200tl verdiği apu laptopta az sürünmemişti

---- Mesajlar birleştirildi ----

son birşey olarak passmark,futuremark gibi şeyler oyun için değil render için olan şeylerdir. biliyorsun intelin render performansı 10 ise oyun performansıda 10 ken amd nin render performansı 10 ken oyun performansı 6 veya daha da az yada daha çok olabiliyor.

okadar kötüledim ama ryzen serisi oldukça başarılıydı ve yanı sıra render konusunda hakkını vermek gerek. renderde başarılı amd ve sorunda yaratmıyor genelde renderde.

Son düzenleme: