[Çözüm] Okunmayan Taşınabilir Bellek Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar bazen belleklerimizde kafa ağrıtan bozulmalar olabilir.Genelde Fat32 dosya sistemi ile çalışan belleklerimiz bozulur.Çünkü onlara istedikleri gibi davranmayız :D Bu sıkıntıyı çıkaran durumlar belleği porttan direkt çekmekten,elektrik kesintisinden vs. olabilir.Belleği bilgisayara taktığımızda anlık bir şok geçirebiliriz :) Windows bize belleğin bozuk olduğunu bildirecek.Windows bazen onarabiliyor ama bazen :) Diski biçimlendir diyoruz sakince ve ne oluyor başarısız oluyor.Haydaa iyice kötü oldu her şey :D Çıkar tak belleği ve hatalar gelsin Explorer.exe çalışmayı durdurdu,bilgisayarım donuyor,disk yöneticisi açılmıyor.Aygıt yöneticisinde görünüyor ama bilgisayarımda görünmüyor:rage: Atsam atamam satsam satamam 16Gb elimde yandı(kaç varsa elinizde artık :D ).Hayır yanmadı Usb Format Tool'u denemeliyim(veya başka bir program).Sonuç yine hüsran çünkü USB portlarına erişim engelleniyor :) Önce sakin oluyoruz ve belleğimizi porttan çıkarıyoruz :) CMD'yi yönetici olarak açıyoruz aşağıdaki komutu giriyoruz.
Kod:
DISKPART
Şimdi belleğimizi yeniden takabiliriz.En başta Diskpart'ın açılmasını engelleyebileceği çıkardık.Şimdide aşağıdaki komutu girerek bilgisayarımıza takılı olan diskleri listeliyoruz.
Kod:
LIST DISK
Buraya dikkat!!! Ufak bir dikkatsizlikle yapacağınız hata başınızı ağrıtabilir.Doğru diski seçin.Yok ben bulamam diyenler en kötü diski çıkarıp yeniden "LIST DISK" yapsın hangi disk boşa çıkıyorsa onu seçsin :D Gelelim sıkıntılı diski seçmeye.Aşağıdaki komut ile belleğimizi seçiyoruz.
Kod:
SELECT DISK
Belleğimizi seçtik şimdi sıra temizlemekte :) Aşağıdaki komut ile belleğimizi temizliyoruz.
Kod:
CLEAN
Belleğimizi temizledik.Şimdi o kasmalar,donmalar olmaz.Ama belleğimizde kullanmaya hazır değil :) Aşağıdaki komut ile Diskpart'tan çıkıyoruz ve CMD'yi kapatıyoruz.Bundan sonrasını Disk Yöneticisi ile yapacağız.
Kod:
EXIT
Şimdi Disk Yöneticisi'ni açıyoruz.Ve belleğimizin ham olarak durduğunu görüyoruz.Sağ tıklayıp "Yeni Basit Birim" diyoruz.Açılan pencerede ilk 2 sayfayı okumadan ileri diyebiliriz.3. sayfada sürücü harfini atıyoruz ve ileri diyoruz.4. sayfada dosya sistemini,birim etiketini vs. ayarlıyoruz.Dosya sistemleri ile ilgili detaylı bilgiyi forumda bulabilirsiniz.Ama ben kısaca söz edeyim.4Gb'dan fazla dosyayı tek seferde belleğinize atmak isterseniz hata verir.Çünkü NTFS bunu desteklemez.Bu yüzden dosya sistemini Fat32 yapmanız gerek.O zaman hep Fat32 kullanalım ne gerek var NTFS'ye derseniz şöyle söyleyeyim,NTFS elektrik kesintisinde,ani bağlantı kopmalarında vs. dosyalarınızın yok olma ihtimalinin düşük olması,performans,güvenlik gibi özellikleri ile Fat32'den birkaç adım önde.Fat32'de boyut arttıkça performans düşmesi gibi sıkıntılar var.Zaten 32GB ve üstü bellekleri olanlar Fat32 kullanmıyor.Neyse bu kadar bilgi yeter konumuza dönelim :D
4. sayfada da ileri dedikten ve son sayfada son dedikten sonra belleğimiz kullanılmaya başlayabiliriz :)
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Tüm bunlara rağmen hala görünüyorsa atadığınız harf başka bir donanımın harfi ile çakışmış olabilir.Onunda çözümü kolay :) Aygıt yöneticisinden belleğimize sağ tık yapıyoruz.Açılan menüde "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" seçeneğini seçiyoruz.Açılan penceredeki harfleri kaldırın ve yeni harf ekleyin.Bu sorundan da kurtulduk.Artık belleğimizi kullanabiliriz :D Tüm bunları Aomeı Partition Assistant gibi programlar ile daha kısa bir şekilde de yapabilirsiniz.Herkese hitap etmesi açısından klasik yol ile anlattım :)

5.JPG
6.JPG

Forumda birçok üye bu anlattıklarımı biliyor olabilir eksik gördüklerini veya eklemek istediklerini yazarlarsa sevinirim.Umarım bilmeyen arkadaşlara faydalı olur.Bu konu daha önce açıldıysa affola ben görmedim çünkü :) Herkese iyi forumlar dilerim.Sağlıcakla kalın :)
--- Gönderi Güncellendi ---
(Konuya eklemeler yapılacak :) )

Diskteki Bozuk Sektörleri Denetleme ve Disk Sorunlarını Giderme

Diskteki bozuk sektörleri denetleme ile başlayalım.Bunun için alanında gayet başarılı olan Aomei Partition Assistant programını kullanacağız.Dilerseniz HD Tune ile de yapabilirsiniz.Denetlemeden sonra çıkan bozuk sektörleri Low Level Format ile onarabilirisiniz. Onarma dediğim bozuk sektörleri atlama işlemi fakat yine de işe yarıyor :) Bu arada buradan kolayca CHKDSK yapabilirsiniz.İster Windows'un kurulu olduğu diske, isterseniz de taşınabilir belleğinize :) Ne işe yaradığını ve CMD'den nasıl yapıldığını Allah izin verirse yarın anlatacağım.Bu arada Low Level Format atarken bağlantının kopmamasına özen gösterin.Birde Low Level Format'tan sonra veri kurtarma şansınız kalmıyor.Zaten veri kurtarmak isterseniz disk üzerinde bir şey yapmamanız gerekiyor ama bunda hiç kurtarma şansınız yok.Şöyle örnek vereyim bir diskiniz var ve içinde dosyalarınız vs. var.Siz Diski silip Windows kurdunuz.PC açıldıktan sonra bir kısım verilerinizi yine kurtarabilirsiniz.Ama Low Level Format'ta öyle değil.Tüm kümeler yeniden oluşur ve tüm veriler 0 olarak işlenir.Bu yüzden dikkatli olun :) Bu arada Low Level Format uzun süren bir işlemdir.Diskin boyutuna göre değişiklik gösterir.Low Level Format'tan sonra diskiniz RAW formatında olur.Biçimlendirerek NTFS,Fat32 vs. yapabilirsiniz.Son fotoğrafta ise Windows'un kurulu olduğu diske CHKDSK yaparken :) İyi forumlar :)
bir.JPG
iki.JPG
üç.JPG
dört.JPG
11111.JPG
22222.JPG
fd6782d8-9d12-429c-a336-b74580995eeb.jpg

Konu güzel. Ellerinize sağlık. :)
Bence bu konunun Windows bölümünde olması daha güzel olur.
Çünkü konuda Windows üzerinden sorunları çözme yöntemleri paylaşılmış.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam konu için ellerinize sağlık. Güzel bir konu. :)
Benim bozuk olan USB belleğimi bilgisayarıma takıp cmd'den list disk komutunu verince USB belleğim gözükmüyor.
USB belleği takınca da erişim sağlanamadı gibi bir uyarı çıkıyor.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hocam konu için ellerinize sağlık. Güzel bir konu. :)
Benim bozuk olan USB belleğimi bilgisayarıma takıp cmd'den list disk komutunu verince USB belleğim gözükmüyor.
USB belleği takınca da erişim sağlanamadı gibi bir uyarı çıkıyor.
Aygıt yöneticisinde gözüküyor mu? Birde Disk yöneticisinde gözüküyor mu?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aygıt yöneticisinde gözüküyor mu? Birde Disk yöneticisinde gözüküyor mu?
Evet. Aygıt yöneticisinde gözüküyor. Disk yöneticisinde de gözüküyor ama yan tarafta boş olarak gözüküyor.
1.jpg

USB belleği açmaya çalışınca da şu resimdeki gibi oluyor.
3.jpg

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Konu detaylı olarak düzenlendikten sonra yani bilgilerin eksikliği giderildikten sonra sabitleyebilirim :) Çözüm konusunun tam halini bekliyorum. :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Konu detaylı olarak düzenlendikten sonra yani bilgilerin eksikliği giderildikten sonra sabitleyebilirim :) Çözüm konusunun tam halini bekliyorum. :)
Konuya eklemeler olacak.Taşınabilir bellekleri yazılım ile onarmak uzun bir konu.Belleğin Boot dosyalarının onarımına kadar anlatmak istiyorum :) Eklemeler bitince bi düzenleme bekliyorum :) İlginiz için teşekkürler kolay gelsin :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yan tarafta boş derken orayı anlamadım :) Ekran görüntüsü atar mısınız? Dosya sistemini vs. görürsem daha iyi yardımcı olabilirim :)
Bilgisayar USB belleği görüyor ama böyle. :)
Resimde gösterdiğim kısım USB belleğe ait.
1.jpg

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Konuya eklemeler olacak.Taşınabilir bellekleri yazılım ile onarmak uzun bir konu.Belleğin Boot dosyalarının onarımına kadar anlatmak istiyorum :) Eklemeler bitince bi düzenleme bekliyorum :) İlginiz için teşekkürler kolay gelsin :)
Rica ederim. :) Sağolasınız.

İyi Forumlar...

Son düzenleme:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Konunun eksikleri giderildikten sonra sabitlenebilir... Son halini gördüğümde elden geçirip, çözüm konusu olarak sabitleyebilirim. :)

İyi Forumlar...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Birde belleği takmadan disk yöneticisinden görüntü atarsanız sorunu daha net anlayabilirim :)
Hocam USB belleğin düzelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü birden fazla çözüm yolu denedim ama olmadı. Zaten 4GB'lık USB bellekti. :)
Yine de şunu paylaşayım.
1.jpg

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hocam USB belleğin düzelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü birden fazla çözüm yolu denedim ama olmadı. Zaten 4GB'lık USB bellekti. :)
Yine de şunu paylaşayım.
Ekli dosyayı görüntüle 30139
Bu akşam bakıcam ekran görüntülerine :) Zaten bizim bu başlık altındaki amacımız taşınabilir belleklerin yazılımsal sorunlarını gidermek. Donanımsal sorunların bir çoğunu ev ortamında onarmak zor zaten. Çöpe atmak daha mantıklı :) Önce sıkıntının ne olduğunu öğrenmeliyiz. Akşam sizden yüzeysel test isteyeceğim. Testi Aomei Partition Assistant ile yapabilirsiniz :) İyi forumlar :)

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Diskteki Bozuk Sektörleri Denetleme ve Disk Sorunlarını Giderme

Diskteki bozuk sektörleri denetleme ile başlayalım.Bunun için alanında gayet başarılı olan Aomei Partition Assistant programını kullanacağız.Dilerseniz HD Tune ile de yapabilirsiniz.Denetlemeden sonra çıkan bozuk sektörleri Low Level Format ile onarabilirisiniz. Onarma dediğim bozuk sektörleri atlama işlemi fakat yine de işe yarıyor :) Bu arada buradan kolayca CHKDSK yapabilirsiniz.İster Windows'un kurulu olduğu diske, isterseniz de taşınabilir belleğinize :) Ne işe yaradığını ve CMD'den nasıl yapıldığını Allah izin verirse yarın anlatacağım.Bu arada Low Level Format atarken bağlantının kopmamasına özen gösterin.Birde Low Level Format'tan sonra veri kurtarma şansınız kalmıyor.Zaten veri kurtarmak isterseniz disk üzerinde bir şey yapmamanız gerekiyor ama bunda hiç kurtarma şansınız yok.Şöyle örnek vereyim bir diskiniz var ve içinde dosyalarınız vs. var.Siz Diski silip Windows kurdunuz.PC açıldıktan sonra bir kısım verilerinizi yine kurtarabilirsiniz.Ama Low Level Format'ta öyle değil.Tüm kümeler yeniden oluşur ve tüm veriler 0 olarak işlenir.Bu yüzden dikkatli olun :) Bu arada Low Level Format uzun süren bir işlemdir.Diskin boyutuna göre değişiklik gösterir.Low Level Format'tan sonra diskiniz RAW formatında olur.Biçimlendirerek NTFS,Fat32 vs. yapabilirsiniz.Son fotoğrafta ise Windows'un kurulu olduğu diske CHKDSK yaparken :) İyi forumlar :)
Ekli dosyayı görüntüle 30166 Ekli dosyayı görüntüle 30168Ekli dosyayı görüntüle 30169 Ekli dosyayı görüntüle 30167 Ekli dosyayı görüntüle 30171 Ekli dosyayı görüntüle 30172 Ekli dosyayı görüntüle 30173
Yeni konu açarsanız sevinirim. :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
CHKDSK Nedir, Nasıl Kullanılır?

Chkdsk diskteki sorunları denetleyen ve onaran komuttur.Diskteki bozuk bölümleri,dizin hatalarını vs. tespit eder ve onarır.İki şekilde yapabiliriz bunu ikisini de yazacağım :)

İlk olarak komutsuz nasıl yapılır onu anlatayım.Bilgisayar klasörünü açalım. Disklerimiz,bölümlerimiz her şeyimiz karşımızda :) Diskimize sağ tıklayıp "Özellikler" diyoruz.Açılan pencerede "Araçlar" başlığı altında "Hata Denetimi" kısmında "Denetle" butonuna basıyoruz.Karşımıza küçük bir pencere daha çıkacak.Burada seçim yapmanız istenecek.İkisini de seçmenizi tavsiye ederim.Tamam dedikten sonra tarama başlar.Eğer Windows'un kurulu olduğu diske yapıyorsanız bir uyarı ekranı gelir. Disk denetimini zamanla deyin.Bilgisayarı yeniden başlattığınızda diskinizi taramaya başlayacak.
222.JPG

Gelelim komut yoluyla Chkdsk çalıştırmaya.CMD'yi yönetici olarak açıyoruz.Alttaki komutta D: yazan yere tarama yapmak istediğiniz diskin harfini yazacaksınız.
Kod:
chkdsk D:
Şimdi ise yan komutları ve ne işe yaradıklarını anlatacağım.Yan komutlar aşağıdaki gibi yazılır.Yani "chkdsk D:"den sonra gelir.Birden fazla komut eklemek isterseniz aralarına boşluk eklemeyi unutmayın :)
Kod:
chkdsk D: /f
Üstteki komut diski tarayıp hataları onarır.
Kod:
chkdsk D: /v
Bu komut ise Fat ve Fat32 dosya sistemine sahip disklerin içindeki dosyaları gösterir.
Kod:
chkdsk D: /r
Bu komut diskteki bozuk sektörleri bulmak,hataları onarmak ve okunabilen verileri kurtarmak için kullanılır.
Kod:
chkdsk D: /x
Bu komut diski derinlemesine denetler.
Kod:
chkdsk D: /i
Bu komut diski yüzeysel denetler.
Karşınıza gelecek uyarılarda (Y)es veya (E)vet demeniz gerekecek :) Birden fazla komut eklemek isterseniz aralarında boşluk bırakarak yazabilirsiniz.Örnek: chkdsk D: /f /r :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konu Windows bölümüne taşınmış.
Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra konuyu sabitleyebilirim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konudaki son mesajımdan sonra bir tane daha USB belleğim bozuldu. :) USB belleği bilgisayardan çekmiştim ve daha sonra tekrar taktığımda çalışmıyordu. Sanırım USB bellek kullanımdayken çıkartmış olmalıyım. Bu tür sorunların çözümü yok diyebilirim.

Ama Linux tarafında bazı çeşitli bellek biçimlendirme araçları; Windows tarafında ise CMD'den diskpart komutları denenerek basit sorunlar çözülebilir.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Konudaki son mesajımdan sonra bir tane daha USB belleğim bozuldu. :) USB belleği bilgisayardan çekmiştim ve daha sonra tekrar taktığımda çalışmıyordu. Sanırım USB bellek kullanımdayken çıkartmış olmalıyım. Bu tür sorunların çözümü yok diyebilirim.

Ama Linux tarafında bazı çeşitli bellek biçimlendirme araçları; Windows tarafında ise CMD'den diskpart komutları denenerek basit sorunlar çözülebilir.
USB’leri aniden çıkararak vs. donanıma zarar veriyoruz. Bunu yazılım ile onaramayız tabii ki :) USB’nin görünmemesi vs. gibi sorunları yazılım ile halledebiliriz. Burada Linux daha rahat bir ortam sunuyor. Windows tarafında işler biraz meşakkatli. Hele macOS’ta ? NTFS diske kopyalama yapılmıyor. (Çeşitli yolları var ama şimdi sırası değil :) ) Bu arada konuyu devam ettirmek, bitirmek isterdim ama araya bir sürü şey girdi toparlayamadım. İnşallah yakında hallederim ?

Shdw78

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarima sag tiklayip yonet, ordandan disk yonetimi kismindan flash bellegi bulup sag tikla bicimlendir. Hizli bizimlendir isaretini kaldirin oyle bicimlendirin. Biraz zun surecek yuzde 100 tamamlandiginda tekrar hata verebilir. Ardindan hizli bicimlendir secenegini isaretleyip tekrar deneyin sorun giderilecektir.

Erdem4506

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba. Forumda yeniyim. Benim de flash bellek aniden bozuldu. Bir gün taktığımda bozuk vs diye uyarı çıktı. İki gün önce bilgisayarı format öncesi toplamak için epey dokümanı flasha atmıştım. Velhasıl önemli belgeler vardı. Nette epey araştırdım. chkdisk olayını yaptım komut istemcide partdisk e gelip disk seçtim ancak "clean" dan sonra takılıyor ve hata veriyor. komut istemciden girip xcopy ile kopyalamak istedim epey dosya olan bir klasörü belirledim çalıştırınca muhtemelen alfabatik ilk sıradaki tek bir word dokümanını kopyalıyor. Hep aynı dokümanı kopyalıyor. Format atmak istiyorum ancak hem sağ clickten biçimlendirmiyor, komut istemciden de duraksayıp hata veriyor. Recovery programları işe yaramıyor çünkü istediğim dosyalar silinmemiş. Antivürüs programları da işe yaramıyor. Disk bölümlemeden sürücü adı değiştir vs yukarıda anlatılanları da yaptım, siyah görünen bölüm maviye döndü ancak flash diske yine format atılamıyor erişilemiyor.
Neticede keşfettiğim bir durum var! Flash diske bir müdahale olunca (silme, kopyalama, görüntüleme) hemen bağlantıyı koparıyor. Yukarıda hata veriyor dediğim işlemlerden sonra bağlantının koptuğunu anlıyorum. çıkarıp takınca algılıyor flashı.
Disk yazma koruma, kilitleme gibi konulara da baktım olmadı. Başka bilgisayarlarda bunları denedim sonuç olumsuz.

Tek istediğim içindeki dosyaları alabilmek. Çözümü bilen varsa yazarsa sevinirim.

Son mesajlar